Dla uczczenia Nadzwyczajnego Jubileuszu Roku Miłosierdzia oraz 1050 rocznicy chrztu Polski, w Centrum Kongresowym ICE Kraków rozbrzmiało Oratorium Kalwaryjskie, łączące elementy muzyki klasycznej i nowoczesnej, wzbogacone tekstami wprowadzającymi obecnych w nastrój skupienia i modlitwy.

W ten sposób przeszliśmy przez Bramę Świętą w Roku Jubileuszowym Miłosierdzia, a nam to miłosierdzie jest przecież tak bliskie – powiedział po koncercie kard. Stanisław Dziwisz

Podczas koncertu rozważane były teksty Pisma świętego, fragmenty Kwiatków świętego Franciszka z Asyżu oraz teksty przemówień papieża Jana Pawła II. To właśnie Chrystus, święty Franciszek i święty Jan Paweł II byli przewodnikami po temacie miłosierdzia i miłości.

Przesłanie oratorium wiąże się ze świadectwami miłosierdzia, jakie dawały na przestrzeni wieków te trzy wielkie postaci. Szczególne miejsce zajmowała także Matka Boża – nie przypadkowo Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia rozpoczyna się 8 grudnia, w dniu święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Matki Bożej – Matki Miłosierdzia. Koncert wzbogaciły materiały filmowe przygotowane przez Joannę Adamik i Katarzynę Katarzyńską, zawierające archiwalne sceny z kalwaryjskich dróżek i wizyt Jana Pawła II w Polsce.

Koncert był również inauguracją projektu „Młodzi Misjonarze Miłosierdzia”, którego istotą jest czynna realizacja ewangelicznego błogosławieństwa „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – hasła ŚDM Kraków 2016. Pomysłodawcą akcji jest bp Damian Muskus, Koordynator Generalny ŚDM, nad realizacją czuwają krakowscy wolontariusze wyłonieni w ramach projektu Wolontariat Plus.

Oratorium Kalwaryjskie zostało publicznie wykonane po raz drugi. Premiera miała miejsce w 2007 roku na upamiętnienie jubileuszu Sanktuarium Kalwaryjskiego dzięki współpracy bp. Damiana Muskusa i artystów – Zbigniewa Książka i Bartłomieja Gliniaka.

Wśród obecnych gości znaleźli się m.in.: Metropolita Krakowski kard. Stanisław Dziwisz, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, bp Damian Muskus, bp Jan Zając, bp Wiesław Lechowicz, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, prowincjał zakonu Braci Mniejszych o. Jarosław Kania, ojcowie Bernardyni z Krakowa i Kalwarii Zebrzydowskiej z kustoszem Sanktuarium ojcem Azariaszem Hesem, Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach ks. prał. Franciszek Ślusarczyk i jego współpracownicy, siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia a także władze firm i instytucji zaangażowanych w organizację i wsparcie ŚDM.

Wśród widzów nie zabrakło licznie przybyłych wolontariuszy, koordynatorów dekanalnych z Archidiecezji Krakowskiej i przedstawicieli parafii przygotowujących się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, dla których koncert miał szczególny wymiar.

Oratorium to piękne połączenie mądrego tekstu z dźwiękiem, obrazem i światłem oraz wzruszające i radosne wspomnienie Świętego Jana Pawła II. Miło było spotkać się w gronie tych, którzy przygotowują ŚDM – mówiła po koncercie Joanna Kucharz, koordynatorka dekanatu Niegowić.

Dla wolontariuszy ŚDM Oratorium Kalwaryjskie stało się mocną inauguracją Jubileuszowego Roku Miłosierdzia.

Kardynał Stanisław Dziwisz podziękował wszystkim wykonawcom, autorom oraz licznie przybyłym gościom, szczególnie zwracając się do obecnych wolontariuszy.

– Niech ten dzisiejszy koncert i nasi przewodnicy dadzą Wam coś z ducha, abyście się potem podzielili z młodzieżą z całego świata, która kiedy tu przybędzie, weźmie ogień miłosierdzia z Krakowa, tę iskrę i poniesie ją na cały świat – mówił na zakończenie do wolontariuszy kard. Dziwisz.

Autorami dzieła są Bartłomiej Gliniak, oraz Zbigniew Książek, który wystąpił  jako narrator. Dyrygował Piotr Komorowski, a występujący soliści to: Aleksandra Bieńkowska, Joanna Słowińska, Przemysław Branny i Janusz Kruciński.

Podczas koncertu zagrała krakowska młoda Filharmonia, zaśpiewał Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego „Camerata Jagellonica”, Chór Gregoriański  Seminarium Ojców Bernardynów z Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej.
Patronat honorowy koncertu objęli Metropolita Krakowski kardynał Stanisław Dziwisz oraz Metropolita Poznański ks. arcybiskup Stanisław Gądecki. Patronami medialnymi wydarzenia byli: TVP 1, Polskie Radio, KAI, Gość Niedzielny i Radio Plus Kraków.

Koncert zorganizowali KO ŚDM Kraków 2016 oraz Narodowe Centrum Kultury.

{krakow2016.com – Zofia Świerczyńska, fot. Andrzej Stawiarski}

 • dd3000

  Niezła cenzura na tym portalu. Białoruś przy tym to eldorado wolności

 • dd3000

  🙂

 • kalwarianin

  waść skończ pierdolić, wstydu oszczędź

 • dd3000

  Co tu świętować 1050 lat pod okupacją siła wciśniętej nie naszej religii i utratę samodzielnego myślenia. To tak samo jakby jakiś przywódca ogłosił że od lutego przechodzimy obowiązkowo np. na hinduizm