Oszacowano wstępnie straty po wczorajszej nawałnicy jaka przeszła przez okolicę uszkodzonych zostało 6 budynków mieszkalnych.

Przez cały dzień strażacy ochotnicy z całej gminy nieśli pomoc potrzebującym. Przez większość wczorajszego dnia w wielu miejscach nie było prądu, sytuacja ustabilizowała się dopiero wieczorem.

Nawałnica jaka przeszła przez okolicę w dniu wczorajszym o 5 rano wyrządziła sporo strat, strażacy ochotnicy zajmowali się głównie usuwaniem powalonych drzew, a służy energetyczne usuwaniem awarii i przywracaniem prądu.

Strażacy ochotnicy ze wszystkich ochotniczych jednostek w gminie Kalwaria Zebrzydowska w dniu wczorajszym praktycznie mieli chwili wytchnienia nieśli pomoc potrzebującym, musieli się też uporać z powalonymi przez wiatr drzewami.

Spadające konary drzew pozrywały linie energetyczne z tego też powodu w wielu miejscach praktycznie przez cały wczorajszy dzień nie było prądu.

W gminie Kalwaria Zebrzydowskiej najgorzej było w Barwałdzie Średnim, Leńczach i Kalwarii Zebrzydowskiej, tam poza powalonymi drzewami wichura uszkodziła dachy domów.

Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej poinformował, że w wyniku krótkotrwałych, intensywnych opadów deszczu, które miały miejsce w godzinach porannych dnia 8 lipca 2015 r., na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska odnotowano szkody:

– uszkodzone dachy budynków mieszkalnych – 6 (w Barwałdzie Średnim, w Leńczach i w Kalwarii Zebrzydowskiej)

– uszkodzone dachy budynków gospodarczych – 3

– uszkodzone linie energetyczne – 5

– uszkodzone drogi – 2

– wylanie wody z kanalizacji przy al. Jana Pawła II i zalanie posesji

– liczne powalone drzewa.

Jak dodaje magistrat dokładnym szacowaniem szkód zajmują się komisje powołane przez Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej

 W Barwałdzie Średnim rodzina z 6 dzieci od 3 do 15 lat pozostała bez dachu nad głową, potrzeba jest pilna pomoc w Internecie ruszyła akcja pomocy dla tej rodziny

 • snett

  Kiedyś żyło się bez prądu. Przez tysiące lat.
  Oj wygodni jesteście. Gdyby facebooka zabrakło to też byście mówili że ciężko:/

 • Zawiedziona

  Dopiero dziś tj. piątek około godz 15:00 mieszkańcy Barwaldu Średniego odzyskali prąd…. Jak tu żyć bez prądu. Mieszkańcy mają własne firmy czy gospodarstwa. Bez prądu jest bardzo ciężko. Zbyt długo. Zdecydowanie za długo. Tyle strat…. Spowodowanych brakiem prądu.

 • Ciasteczkowy Mnich

  Strażacy zawsze na medal.