W czwartkowe popołudnie, 17 marca w „Starym Kinie” otwarto wystawę prac artystek, które oprócz więzów krwi łączy wspólna pasja. Na wystawie prezentowane są obok wykonanych techniką decoupage’ u ikon Bożeny Mularczyk również grafiki jej córki – Urszuli Mularczyk.

Pani Bożena Mularczyk zetknęła się po raz pierwszy z techniką decoupage’u już po przejściu na emeryturę, gdy szukała sposobu wypełnienia wolnego czasu.  Technika ta daje wielkie możliwości twórczego przekształcania z pozoru nieatrakcyjnych przedmiotów, takich jak pudełka po butach czy stare, wytarte puszki.

Kolejnym krokiem na tej drodze było tworzenie ikon z wykorzystaniem wspomnianej techniki. Poszukiwanie wizerunków do wykorzystania w obrazach okazało się dla niej świetną okazją do poznawania złożonej symboliki prawosławnych przedstawień świętych oraz historii ikonopisarstwa.

Dzięki swoim decoupage’owym ikonom mogła wreszcie przemówić własnym głosem, pokazać chociaż część swojego plastycznego potencjału, który, jak się wydaje, dopuszczony wreszcie po latach do głosu, teraz dopiero ma szansę w pełni się rozwinąć.

Do tej pory prace Bożeny Mularczyk były prezentowane na wystawach: w Kłaju, Bochni, oraz w Krakowie oraz na dużej wystawie w Civitas Christiana w Nowym Sączu, natomiast w lutym i marcu 2016 roku była duża wystawa w Brzesku.

Z kolei pani Urszula jako wnuczka artysty malarza Józefa Mularczyka od najmłodszych lat miała kontakt ze sztuką. Inspirowana jego przykładem swoje pierwsze dwa obrazy olejne namalowała w wieku 13 lat („Tulipany” i „Nasturcje”). Prace Urszuli po raz pierwszy zostały wystawione przy okazji wystawy malarstwa Józefa Mularczyka w Bibliotece Miejskiej w Bochni w 1995 r. Dwa lata później doczekała się pierwszej samodzielnej wystawy zatytułowanej „Kolory ciszy” w Bibliotece Gminnej w Kłaju, a w 1998 r. wystawę tę powtórzono w Miejskim Domu Kultury w Bochni.

Urszula Mularczyk od urodzenia nie słyszy, lecz brak słuchu zaprocentował zwiększoną wrażliwością na piękno. Sztuki graficzne stanowią dla niej dodatkowy sposób komunikacji i wyrażenia siebie, utrudnionego przez niepełnosprawność.

Ulubione techniki to grafika i suche pastele, lecz nie stroni też od malarstwa olejnego. Zajmuje się także fotografią i grafiką komputerową. W lipcu i sierpniu 2013 roku wzięła udział w Jubileuszowej Wystawie „Bochnia – miasto artystów”, a w listopadzie i grudniu wystawiała prace w Gminnej Izbie Regionalnej w Kłaju.

W 2014 roku jej prace zaprezentowano na wystawie w Civitas Christiana w Bochni. W lipcu i sierpniu 2015 roku wystawiła grafiki w Kłaju. Obecnie tworzy grafiki techniką tradycyjną (piórkiem).

Do 18 kwietnia w sali im. Wojciecha Weissa w „Starym Kinie” można  oglądać wystawę zatytułowaną „Matka i córka”. 

{ckstkalwaria.com}