1 października na stację kolejową  Kalwaria Zebrzydowska-Lanckorońska przyjedzie zabytkowy pociąg Retro ze skansenu w Chabówce. To świetna wiadomość dla miłośników kolei i nie tylko, warto już dziś rezerwować sobie czas na to wydarzenie.

W niedzielę 1 października zorganizowany  zostanie przejazd na trasie: Chabówka / Kraków Główny – Kalwaria Zebrzydowska – Wadowice – Kraków Główny

Skład pociągu lokomotywa parowa Ty42-107 z 1946 roku oraz skład historycznych wagonów z lat 1920 – 1963 typu Bi, Bhixt. (odcinek Chabówka – Wadowice) oraz pociąg papieski EN61 (odcinek z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony)

Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej także zaangażował się w ten projekt, przygotowane zostanie poczęstunek przez Koło Gospodyń „Swojskie klimaty” z Barwałdu Średniego.

W Kalwarii Zebrzydowskiej Pociąg Retro zostanie uroczyście powitany, będzie sporo atrakcji a największą będzie możliwość z bliska podziwianie pociągu Retro oczywiście z lokomotywą parową i historycznym składem.

Na stacji kolejowej Kalwaria Zebrzydowska-Lanckorona Pociąg Retro spodziewany jest 1 października o godzinie 11:45.

Zatwierdzony rozkład jazdy:

09:06 odjazd ze stacji Chabówka (skład z parowozem)

10:35 – 10:40 postój na stacji Sucha Beskidzka Zamek (skład z parowozem)

9:55 – odjazd ze stacji Kraków Główny (skład papieski EN61)

10:59 – Przyjazd pociągu papieskiego z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony

11:45 – przyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckorony składu z parowozem – festyn dworcowy – dla pasażerów jadących z Krakowa przesiadka do składu z parowozem)

12:42 – przyjazd do stacji Wadowice

 

W trakcie przerwy w Wadowicach skład wykona dodatkowy, ogólnodostępny kurs w relacji Wadowice – Andrychów – Wadowice z okazji 250-lecia Andrychowa. Odjazd z Wadowic o 13:07. Przyjazd do Andrychowa o 13:31. Powrót z Andrychowa o 14:09, przyjazd do Wadowic na godzinę 14:31.

15:01 – odjazd ze stacji Wadowice w drogę powrotną

15:29 – przyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej – dla pasażerów jadących do Krakowa przesiadka do składu papieskiego EN61

17:33 – przyjazd do stacji Kraków Główny (skład papieski EN61)

18:03 – przyjazd do Chabówki (skład z parowozem)

 

Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest Nowosądeckiego Stowarzyszenie Miłośników Kolei, które zrzesza pasjonatów kolei z Nowego Sącza oraz całej Małopolski.

Mają już doświadczenie w tego typu projektach: od 2011 roku zajmuje się organizacją okazjonalnych przejazdów historycznymi pociągami trasą dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej na odcinku z Nowego Sącza do Chabówki. Stowarzyszenie prowadzi w Nowym Sączu Izbę Tradycji Kolejarzy Węzła Sądeckiego – społeczne muzeum świadczące o kolejarskich tradycjach miasta i regionu.

Więcej informacji o projekcie „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” można znaleźć na stronie internetowej kolejegalicyjskie.pl

 

 

Tak było przed rokiem …

  • speedPKP

    Sądząc po czasie przejazdu EN61 (papieskiego) z Krakowa Głównego do Kalwarii kolejarze chyba chcą pobić rekord. Cała atrakcja tego przejazdu to prędkość, pendolino się już nie liczy 🙂
    Szkoda, że wynika to tylko z literówki