franciszek1-03

Papież Franciszek odwiedzi Polskę w dniach 28–31 lipca 2016 roku. Taką informację przekazał metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, powołując się na źródła w Watykanie. Prawdopodobnie odwiedzi Wadowice, na razie nikt nie mówi o Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jak dowiedziała się w piątek Informacyjna Agencja Radiowa od metropolity krakowskiego kardynała Stanisław Dziwisza, który powołuje się na źródła w Watykanie, papież Franciszek odwiedzi Polskę w dniach 28-31 lipca 2016 roku w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Papież odwiedzi Polskę w czasie Światowych Dni Młodzieży, a wraz z nim do Krakowa może przybyć nawet 2,5 miliona młodzieży, z czego cudzoziemcy stanowić będą około półtora miliona. Będzie to prawdopodobnie największe zgromadzenie religijne w historii Polski. Papież przede wszystkim odwiedzi Kraków, gdzie odbędą się Światowe Dni Młodzieży.

Papież Franciszek podczas przyszłorocznej wizyty w Polsce najprawdopodobniej odwiedzi oprócz Krakowa także Częstochowę, Warszawę, Wadowice i Oświęcim – poinformował kard. Stanisław Dziwisz

Jednocześnie Kardynał zaznaczył, że ostateczny plan wizyty Papieża nie został jeszcze zatwierdzony.

Uroczystości z udziałem Franciszka odbędą się w Krakowie, a msza św. na zakończenie – w Brzegach k. Wieliczki. Młodzi powitają papieża Franciszka 28 lipca, na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu, dzień później, Papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej.

Na Błoniach odbędzie się też msza na otwarcie ŚDM, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Według szacunków organizatorów w powitaniu Papieża może uczestniczyć 500–600 tys. wiernych, a w piątkowej Drodze Krzyżowej – około 1 mln. Komitet Organizacyjny ŚDM spodziewa się, że w kulminacyjnej mszy św. weźmie udział około 2 mln osób.

Przypomnijmy samorząd Kalwarii Zebrzydowskiej w lutym zaprosił Papieża Franciszka do złożenia wizyty w Kalwarii Zebrzydowskiej w lipcu 2016, podczas trwania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Papież prawdopodobnie odwiedzi Wadowice, na razie nikt nie mówi o Kalwarii Zebrzydowskiej.

Odpowiadająca za kontakty z zagranicą Dorota Abdelmoula poinformowała, że w niektórych krajów na ŚDM przybędą bardzo liczne grupy – z Włoch – ponad 100 tys., z Francji – 60 tys. Młodzi, nim przybędą na obchody centralne, najpierw będą przebywać w jednej z 40 polskich diecezji. Obecnie przygotowanych jest 270 tys. miejsc noclegowych dla pielgrzymów, grupy już planują swój pobyt. Młodzi interesują się nie tylko Krakowem, ale Wadowicami, Auschwitz i Kalwarią Zebrzydowską.