piotrowski

Cafe „Pensjonat” w Lanckoronie zaprasza na wernisaż wystawy Grzegorza L. Piotrowskiego “Patrząc na Lanckoronę”. Wystawa jest częścią cyklu “Moja okolica”, którego tematem przewodnim jest pejzaż. Akt tworzenia poprzedzony był wieloma szkicami, a także spacerami po okolicy i dokumentacją fotograficzną artysty.

Artysta jest uważnym obserwatorem otaczającej go natury, potrafi dostrzec jej strukturę, poczuć jej rytm i harmonię, zespolić się z nią w obrazie. Efektem pracy jest malarstwo, które w niezwykle oryginalny sposób łączy realizm z abstrakcją.

Malarstwo, w którym „horyzont jest czymś więcej niż linią wyznaczającą granice światów”. Tym razem Grzegorz L. Piotrowski spogląda na Lanckoronę. Z oddali jego obrazu wynurza się – wycięta z nieba charakterystyczną kreską – Góra Lanckorońska.

Tu zaczynają się Karpaty, a za lanckorońskim szczytem chowa się miasteczko jak ze snów. Co zobaczymy dalej, gdzie zaprowadzi nas abstrakcyjne oko artysty-obserwatora-marzyciela?

Pejzaż zawsze był mi bliski. Lata spędzone na wsi, pierwsze kroki malarskie, wycieczki ze sztalugami. Byłem pochłonięty kolorem natury, kształtami i rytmem. Teraz po 20 latach od czasu gdy w polach malowałem pierwsze pejzaże natura jest ta sama ale. Ale moje patrzenie na naturę się zmieniło – mówi Grzegorz L. Piotrowski.

Artysta dodaje horyzont to nie jest tylko linia wyznaczająca granice światów. Patrząc na pejzaż potrafię dojść do syntezy – odwracając wzrok w stronę czystego płótna dokładnie wiem co mam zrobić. Obraz powstaje najpierw w mojej świadomości. Malując jestem w bezpośrednim kontakcie z naturą. Myśląc o obrazie nie naśladuję natury, patrzę na nią, słucham JEJ, uczę się jej.

Wystawę można będzie zobaczyć w Cafe „Pensjonat” w Lanckoronie od 24 maja do 24 czerwca

Wernisaż wystawy malarstwa

Grzegorza L. Piotrowskiego – “Patrząc na Lanckoronę”

  • Cafe „Pensjonat” w Lanckoronie
  • 24 maja 2015 r. o godz. 16.00