„Zauważ człowieka i… przybądź do Kalwarii Zebrzydowskiej” tak brzmiało hasło, które przyświecało pierwszej Pielgrzymce Harcerskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej. Hasło było realizowane przez uczestników wydarzenia, czyli harcerzy i instruktorów ZHP Chorągwi Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.

Data pielgrzymi, 23-24 kwietnia br., nie była przypadkowa. Harcerze celebrowali wspomnienie świętego Jerzego – patrona skautingu oraz przygotowywali się do Światowych Dni Młodzieży, których motto, „Błogosławieni Miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, nawiązuje także do słów przewodnich Pielgrzymki.

Uroczyście Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotni poranek na rynku w Wadowicach, skąd harcerze pieszo podążyli do Kalwarii Zebrzydowskiej. Przemierzyli ok. 18 kilometrów z radością i ze śpiewem na ustach. Młodzi harcerscy pielgrzymi przewędrowali przez Wadowice, Kleczę Dolną, Zarąbki, Stanisław Dolny, Zebrzydowice, aby dotrzeć do Kalwarii Zeb.

Podczas drogi uczestnikom towarzyszyli przedstawiciele Stowarzyszenia GPS „Busem do Marzeń” z Kalwarii, którzy jako ambasadorzy ŚDM, pomagali uświetnić muzycznie wydarzenie. W tej części programu rozważne było również hasło pielgrzymki.  Prócz śpiewu przytoczone były fragmenty z świętych ksiąg różnych religii świata mówiące o miłosierdziu i pokazujące, że niezależnie od wyznania kierujemy się tymi samymi wartościami i jesteśmy stworzeni, by z siebie coś dawać drugiemu człowiekowi.

Docierając do Sanktuarium u wejścia do Bazyliki harcerze zostali uroczyście powitani przez diakona Terencjana oraz wprowadzeni poprzez bramę miłosierdzia do kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej. Po modlitwie u stóp obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej zostały złożone intencje wypisywane w czasie drogi oraz obietnice uczynków miłosierdzia do których zobowiązali się młodzi pielgrzymi.

Mimo przebytych kilometrów przybycie do Kalwarii było dopiero inauguracją bogatego programu Pielgrzymki. Najmłodsi harcerze zwiedzali zakamarki sanktuarium z bratem Pio, harcerze starsi spotkali się z dziennikarzem Błażejem Strzelczykiem i rozmawiali o zauważaniu człowieka. Instruktorzy i drużynowi uczestniczyli w zajęciach na temat wychowania duchowego w drużynie z hm. Tadeuszem Perzanowskim.

Wieczorem odbyła się uroczysta Msza Święta w Bazylice. Do pielgrzymki dołączyli także uczestnicy  III Rajdu Szlakami Jana Pawła II  z Hufca Nowy Sącz. Mszy Św. przewodniczył bp. Damian Muskus, który specjalnie przyjechał na zaproszenie harcerzy, nawiązał także do motta „Zauważ człowieka”.

Tak duchowo przygotowani harcerze udali się na Plac Rajski, gdzie wzięli udział w grze terenowej. Kolejnym punktem programu był występ zespołu „Saint Gilles”. Wykonawcy swoją energią zaangażowali wszystkich uczestników koncertu w radosne wychwalanie Pana śpiewem.

Zakończeniem dnia była Droga Światła na wzgórzu Ukrzyżowania. To był moment w którym uczestnicy mogli doświadczyć niezwykłej atmosfery dróżek kalwaryjskich. Droga Świata była spotkaniem ze Zmartwychwstałym Chrystusem, rozpoczęła się w pustym i ciemnym Grobie Chrystusa, a rozważania były przygotowane przez kapelana Chorągwi Karkowskiej phm. Filipa Pajestkę.

I tak ze stacji na stacje płonęły pochodnie i po kolei zostały odpalane kolejne świece, tak by każdy uczestnik miał ze sobą ogień. Przy ostatniej stacji zapłonęło ognisko harcerskie przy którym harcerze zawiązali krąg i otrzymali błogosławieństwo od kapelana.

Niedzielny poranek wypełniły warsztaty przygotowujące harcerzy do przeżycia Światowych Dni Młodzieży. Były pełne radości i zabawy, ale także modlitwy. Zostały przygotowane przez niezastąpioną ekipę „Busem do Marzeń”. Dzięki nim wiedza o ŚDM została ogromnie wzbogacona. Po zajęciach w kościele Ukrzyżowania odbyła się Msza Święta sprawowana przez kapelana, podsumowująca duchowy wymiar Pielgrzymki

Zakończeniem spotkania w Kalwarii był apel pożegnalny. Pielgrzymka była długo rozwijającym się marzeniem zaproszenia harcerzy do Kalwarii Zebrzydowskiej, aby mogli doświadczyć niezwykłości tego miejsca i przeżyli duchową przygodę.

Udało się wpisać tą wizję w program Chorągwi Krakowskiej ZHP i zorganizować spotkanie przy zaangażowaniu wielu osób. W organizację pielgrzymki mocno zaangażowali się instruktorzy Hufca Ziemi Wadowickiej i Zespołu Wychowania Duchowego i Religijnego Chorągwi Krakowskiej ZHP.

Nieoceniona była współpraca i wsparcie jakim obdarzyli Pielgrzymkę Harcerską gospodarze Kalwarii O.O Bernardyni.

 

{phm.  Dagmara Duda}