Pies do zadań specjalnych

Ludzie pomagają psom – bez wątpienia. Karmią je, wyprowadzają na długie spacery, nawet podczas niesprzyjającej pogody, wspólnie się z nimi bawią. Z drugiej strony – to właśnie pies również może pomóc nam – ludziom. I to w jakim stopniu!

Zajęcia z dogoterapii co to takiego? To metoda wykorzystująca psy w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, ale również dająca wspaniałe efekty w terapii osób samotnych starszych, a przede wszystkim dzieci.

Odpowiednio przeszkolony pies wspomaga terapeutę w wieloprofilowym usprawnianiu dzieci, a także pomaga im w zachowaniu lub wręcz nawiązaniu kontaktów ze światem zewnętrznym. Zajęcia mają formę kontaktową – ich istotą jest bezpośredni kontakt dzieci z psem oraz terapeutą.

W Stowarzyszeniu współpracujemy z pięknym i łagodnym czarnym labradorem – Collinem. Jest on wesołym i radosnym psem, dzięki któremu zajęcia odbywają się w niezwykłej atmosferze. Niezależnie od wieku i stanu zdrowia uczestników zajęć Collin dostosowuje się do grup. Najbardziej preferuje zajęcia gdzie stawiane są cele fizyczne. Uwielbia ruch, zabawę co dodatkowo motywuje uczestników zajęć do zaangażowania i pracy – mówi Monika Jakima ze Stowarzyszenia Dać szansę z Wadowic

W każdych tego rodzaju zajęciach uczestniczy od 1 do 5 dzieci. Dzięki terapii z  przyjacielem-psem w Stowarzyszeniu „Dać Szansę” z Wadowic aktywizują dzieci i sprawiają, że na ich twarzach kwitnie uśmiech. Poprzez bezpośredni kontakt ze zwierzęciem nasi Podopieczni uczą się cierpliwości, tolerancji i empatii. Pomagają również w pielęgnacji psa oraz opiekują się nim.

Collin odwiedza dzieciaki dzięki realizacji projektu „Ze zwierzakami po lekcjach”, którego celem jest poprawa standardów nauczania uczniów niepełnosprawnych poprzez przetestowanie w roku szkolnym 2015/16 kompleksowego programu pozalekcyjnych zajęć i aktywności związanych ze zwierzętami. Projekt został dofinansowany przez Fundację PZU w ramach konkursu dotacyjnego „Z PZU po lekcjach”.