W sobotę 21 maja  wyruszy jednodniowa „Majówka w drodze”, czyli IX Piesza Pielgrzymka z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach do Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Trasa liczy 33 km.

Inicjatorem pielgrzymki jest ks. Piotr Waligóra pochodzący z Kalwarii, obecnie wikariusz w parafii Matki Bożej Królowej Polski na Ruczaju w Krakowie.

Majówka do dziś wielu kojarzy się bardzo pozytywnie. Współczesne media stworzyły określenie „majówka” do różnych imprez, weekendowych wyjazdów, które nie mają nic wspólnego z nabożeństwem do Matki Bożej.

Dlatego postanowiono zrobić „majówkę w drodze” łącząc dwa główne sanktuaria naszej archidiecezji: Łagiewniki – obok których mieszkamy i Kalwarię Zebrzydowską – do której mamy tak blisko.

Idea pieszej pielgrzymki z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, narodziła się spontanicznie 9 lat temu, podczas rozmowy z parafianami na temat nabożeństw majowych. Nie tak dawno chodziło się do przydrożnych kapliczek, gromadzili się tam sąsiedzi, znajomi, rodziny aby wspólnie śpiewać pieśni Maryjne, aby śpiewać litanie loretańską – mówi ks. Piotr Waligóra

Wiele osób pieszo pielgrzymuje na Jasną Górę przeznaczając na to kilka dni. To wymaga od niektórych wcześniejszego zorganizowania sobie czasu, zaplanowania wakacji, wzięcia urlopu, zamianę w pracy itd. Piesza Pielgrzymka z Krakowa do Kalwarii trwa zaledwie jeden dzień i odbywa się zawsze w ostatnią sobotę maja.

Wędrówka do Kalwarii może być dobrą propozycją na wolną sobotę, którą spędzić możemy radośnie i ubogacająco. „Majówka w drodze” z pewnością jest sposobnością do odreagowania od codzienności i sposobnością do sprawdzenia swojej kondycji (bo przecież trzeba pokonać w ciągu jednego dnia 33km), ale jednocześnie jest okazją do wielu przemyśleń, refleksji, co sprawia, że oprócz radości pielgrzymowania i poznawania innych, dzień ten staje się dniem skupienia, a przez to pogłębienia swojej relacji z Panem Bogiem.

Tegoroczna IX Piesza Pielgrzymka z Krakowa – Łagiewnik do Kalwarii Zebrzydowskiej, przypada 21 maja.

Każdy z uczestników zabiera z sobą intencje, które powierzymy Panu Bogu w czasie drogi. W dotychczasowych pielgrzymkach brały udział osoby w różnym wieku, ale cieszy fakt, że najwięcej było ludzi młodych, wielu było również rodziców z dziećmi. Były nawet dzieci, które nie ukończyły 1 roku życia. Mam nadzieję, że i w tym roku, uda się na pielgrzymi szlak do Kalwarii Zebrzydowskiej. W ubiegłym roku w pielgrzymce brało udział około 500 osób – mówi mówi ks. Piotr Waligóra

W tej pielgrzymce każdego roku idą też mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej i okolic, zapewne tak też będzie i w tym roku.

Chętni, którzy chcieliby podjąć trud pieszej pielgrzymki, proszeni są o zapisywanie się do 18 maja w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (punkt INFORMACJI k. Domu Duszpasterskiego).

Pociąg ze stacji Kalwaria Lanckorona do Krakowa odjeżdza o 6.15. Zapisy będą przy sanktuarium w Łagiewnikach w dniu wyjścia i na pierwszym postoju w Krakowie – Nowym Ruczaju

Dodatkowe informację: ks. Piotr Waligóra tel. 606-601-207, mail: p.waligora@vp.pl

 

Plan IX Pieszej Pielgrzymki  

 Kraków Łagiewniki – Kalwaria Zebrzydowska

  21 maja 2016r.

7.00 – zbiórka uczestników przy bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach

7.15 – wspólna modlitwa w bazylice

7.30 – wyjście

 

 

I etap  (4 km.) przejście ulicami:

Św. Siostry Faustyny, Tokarską, Zbrojarzy, Mireckiego, Żywiecką, Zawiłą, Skośną, Kobierzyńską, nawiedzenie kościoła Matki Bożej Królowej Polski i postój na posesji parafialnej.

Odpoczynek – ok. 30 minut

II etap (11km.) od godz. 9.00, przejście ulicami i miejscowościami:

Skośną, Lubostroń, Czerwone Maki, Bunscha, Skotnicką, Miasto Skawina – ul. Krakowską, Pokoju, Rynek, Mickiewicza, Hallerów, miejscowości Gminy Skawina –  Rzozów, nawiedzenie kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Rzozowie i postój na posesji parafialnej.

Odpoczynek – ok. 45 minut

III etap (8km.) od godz.12.15, przejście miejscowościami: Rzozów, Gołuchowice, Polanka Hallera, Grabie, miejscowości Gminy Kalwaria Zebrzydowska – Przytkowice, nawiedzenie kościoła Przenajświętszej Trójcy w Przytkowicach i postój na posesji parafialnej.

Odpoczynek – ok. 45 minut

IV etap (10km.) od godz. 15.00, przejście miejscowościami i ulicami: Przytkowice, Zebrzydowice, Miasto Kalwaria Zebrzydowska – ul. Mickiewicza, Rynek, 3-go Maja, Bernardyńska.

Około godz. 18.45 dojście do Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Eucharystia w bazylice. Powrót do Krakowa autokarami.

Chętni, którzy chcieliby w tym dniu wracać na ROWERACH z Kalwarii do Krakowa, proszeni są o kontakt telefoniczny z ks. Piotrem Waligórą

Koordynator pielgrzymki i zapisy:

parafia: Matki Bożej Królowej Polski, Kraków – Nowy Ruczaj, ul. Zamiejska 6, tel. (12) 262 20 04, e-mail: parafia@mbkp.eu – Piotr Waligóra tel. 606 601 207 oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – Kraków Łagiewniki (punkt Informacji k. Domu Duszpasterskiego)