Pięć partii w Parlamencie i samodzielne rządy Prawa i Sprawiedliwości . To wynik sondażowy. Państwowa Komisja Wyborcza rozpoczyna liczenie głosów.
Próg wyborczy przekroczyły: 39,1% PiS, 23,4% PO, 9,0% KUKIZ’15, 7,1% .Nowoczesna, 5,2% PSL

Poniżej progu wyborczego: Zjednoczona Lewica 6,6% (dla połączonych partii próg wynosi 8%), KORWiN 4,9%, Razem 3,9%

Jeśli wstępne wyniki się potwierdzą tak wyglądałby rozkład mandatów w Sejmie: PiS: 242, PO 133, KUKiz’15: 44, .Nowoczesna: 22, PSL: 18, ZL: 0, KORWIN: 0, RAZEM:0.

Według informacji podanych przez Państwową Komisję Wyborczą, o godzinie 17.00 frekwencja wyborcza wyniosła 38,97%. Najlepsza frekwencja była w gminie Andrychów – 46%, a najniższa w Lanckoronie 37,13, a w gminie Kalwaria Zebrzydowska 40,47%.

W naszym okręgu wyborczym 119 kandydatów walczyło o 8 mandatów do Sejmu w naszym okręgu, okręg wyborczy nr 12 obejmuje powiaty chrzanowski, oświęcimski, wadowicki, myślenicki oraz suski.

Listę Prawa i Sprawiedliwość  otwierała Beata Szydło, posłanka z naszego okręgu i kandydat tej partii na premiera.

Komu przypadną miejsca w Sejmie i ile mandatów poselskich uzyskają poszczególne komitety wyborcze musimy jeszcze poczekać.

Nieoficjalnie w naszym okręgu wyborczym rozkład mandatów wygląda następująco: PiS – 5 mandatów, 2 – PO i Kukiz’15 – 1

Z listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu wchodzą: Beata Szydło, Jarosław Szlachetka, Ewa Filipiak, Zbigniew Biernat i Marek Polak.

Z Platformy Obywatelskiej – Marek Sowa i Dorota Niedziela.

Posłem będzie też Józef Brynkus z Kukiz’15.

 • siemens

  Ocenianie Prawa i Sprawiedliwosci po poltora roku od wyborow to za wczesna ocena ich dzialan.Kazda partia na poczatku jest fajna i dopiero po jakims wiekszym czasie mozemy ich oceniac jak faktycznie rzadzili przez cztery lata.Platforma jak wygrala wybory w 2007roku tez byla czysta i ile sobie nagrabila przez osiem lat rzadzenia.Druga kadencja platformy to byl koszmar.Oby z partia Prawa i Sprawiedliwosci nie stalo sie tak samo.W sondazach wielka przewaga parti Szydlo nad platforma.Do wyborow daleko i karta moze sie jeszcze odwrocic o 180 stopni.Moije osobiste zdanie jest takie ze platformie obywatelskiej brakuje lidera z prawdziwego zdarzenia ktory by te partie pociagnal do gory.Schetyna jest narazie za slaby i przyjscie kogos innego moglo by im przyniesc wieksze slupki poparcia.Tusk jakby przyszedl to by im podniosl sondaze.

 • muki

  Kukiz nie ma szans na zadne wygranie wyborow to co on proponuje te JowY,zmiane ordynacje wyborczej i nowa konstytucje to jest za malo.Duzo krytykuje Kukiz bo latwo sie kracze jak za nic sie nie odpowiada.Kukiz to typowa partia ktora jest tylko dla krytyki,bo tak w sumie najlatwiej krytykowac,ale programu to oni nie maja dla narodu i temu tak malo ludzi na nich glosuje.Takze jak ty uwazasz ze Kukiz ma szanse wygrac wybory to jest to co najmniej niepowazne.Prawda jest taka ze nadal wybory moze wygrac ktos z tych trzech parti ktore wymienilem i w najblizszej przyszlosci nie zapowiada sie zeby to sie zmienilo.Oddzielnym tematem jest to czym naprawde rozni sie PO od Nowoczesnej bo sie w zasadzie te partie nie roznia niczym i reka w reke ida w wielu sprawach zeby bardzo dowalic i oskubac PIS.

 • Jerman

  Czemu bierzesz mozliwość ze tylko te trzy partie mogą wygrać,Ja myśle ze Kukiz tez ma duze mozliwości zeby wygrać za dwa lata i rządzić sejmem.

 • Kibic

  Tak ma bo Ukraińcy około dwa miliony pracuje w Polsce w obozach pracy , na czarno lub na fikcyjne zatrudnienie , taka to klątwa pod kontrolą kościoła

 • muki

  Nie jest powiedziane ze PIS wygra kolejne wybory,w obwodzie sa PO i Nowoczesna sa glodne rzadzenia.Latwo sie kracze jak sie jest w opozycji i za nic nie odpowiada,ale rzadzic i ponosic odpowiedzialnosc za wlasne rzady to jest sztuka.Poki rzad ma pieniadze na 500plus to PIS jest faworytem do wygranej,z chwila braku pieniedzy na 500plus caly czar PISu pojdzie sie rypac i PO z Nowoczesna tylko na to czekaja.

 • nuplas

  Za dwa lata wybory i wtedy bedziemy wiedziec kto wygra nastepne wybory.