2015-01-01

Rok 2014 za nami, przygotowaliśmy podsumowanie minionego roku. Przypominamy najważniejsze naszym zdaniem wydarzenia, jakie wydarzyły się w Gminie Kalwaria Zebrzydowska w poszczególnych miesiącach. Zapraszamy też do dyskusji jakie wydarzenie można uznać za „Wydarzenie Roku 2014 w gminie Kalwaria Zebrzydowska”?

Rozpoczynamy kolejny 2014 rok, jesteśmy z Wami od ponad 7 lat, żaden inny portal w regionie nie ma tak długiej historii i to dzięki Wam, bo jesteście z nami przez te wszystkie lata.

Za minione 365 dni 2014 chcemy wam serdecznie podziękować, dziękujemy że jesteście, dziękujemy stałym jak i nowym użytkownikom. Nasze statystyki odwiedzin systematycznie z miesiąca na miesiąc rosną, miony rok pod tym względem miniony rok był rekordowy, za to że jesteście z nami, najmocniej Wam dziękujemy.

Jaki będzie ten 2015 nie wiemy, ale wiemy że i w tym roku będziemy z Wami. Na ten Nowy Rok przyjmiecie od nas krótkie, ale bardzo szczere życzenia niech ten 2015 rok będzie jeszcze lepszy od tego który właśnie minął, życzymy Wam wszystkimi spokoju i radości w 2015 rok.

 • Styczeń 2015

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 22. W tym roku pod hasłem Na Ratunek zbierane były datki na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.

W rankingu: Kopernik w górę, KEN w dół

Już po raz szesnasty miesięcznik „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita” opublikowały coroczny ranking szkół ponadgimnazjalnych. W rankingu małopolskich szkół średnich Kopernik awansuje górę, KEN spada w dół.

Urokliwy koncert Kalwaryjskiej Orkiestry

Kalwaryjska Orkiestra Dęta w odmłodzonym składzie i pod batutą Kazimierza Gromady zagrała najpiękniejsze polskie kolędy oraz amerykańskie standardy Bożonarodzeniowe takie jak: White Christmas, Jingle Bells, Christmas Gift. Urok kalwaryjskiego klasztoru spotęgował magiczną atmosferę koncertu.

Niezwykłe kolędowanie przy Kalwaryjskiej Szopce

Spotkali się w Kalwaryjskiej Bazylice przy szopce by wspólnie kolędować, wystąpił chór parafialny „Soli Deo”, Franciszkańska Młodzież Oazowa, wspólnota „Daj się złowić”, a także zespołu „Coś Dobrego”. To było coś niezwykłego dodajmy, że wszystkie te zespoły łączy jedno są wszyscy są z Kalwarii Zebrzydowskiej.

Apel do władzy „Szanujcie historię”

Choć radni jednogłośnie już miesiąc temu uchwalili nową nazwę dla obiektów sportowych przy Mickiewicza i powrócili do historycznej nazwy „Kalwarianka”. To burmistrz, jego administracja i Centrum Kultury nic sobie z tego nie robią i ciągle używają nazwy jaką sami wymyślili. Tak się szanuje historię.

 

 • Luty

Stolicą psich zaprzęgów są Przytkowice

Przytkowice powoli stają się stolicą polskich psich zaprzęgów, a to za sprawą Uczniowskiego Klubu Sportowego „Sokolik”. Zawodnicy tego klubu z każdych zawodów przywożą medale, a teraz zorganizowali zawody w których wystartowały ekipy z kraju i zagranicy.

Zapłacimy mniej za śmieci jak wypełnimy nową deklaracje

Radni obniżyli opłaty za odbiór opadów o 1 zł. Jednak by płacić mniej czeka nas powtórka z rozrywki. Mieszkańcy będą musieli na nowo składać nowe deklaracje z nowymi stawkami. Na najbardziej zaskoczoną osobę w czasie wczorajszej sesji wyglądał Mirosław Nowak – kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Szermierka wizytówką Kalwarii

W ostatnich dniach Kalwaria Zebrzydowska stała się centrum polskiej szermierki, a to za sprawą Ogólnopolskiego Turnieju o „II Puchar Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej”, w którym w sumie wzięło udział aż 209 zawodników w tym ze Słowacji i Ukrainy. Kalwaria ma też swój zloty medal, zdobył go Kacper Morek.

„Dzielę i rządzę” ciąg dalszy – teraz sport

Już nie Rada Sportu, a komisja konkursowa pod przewodnictwem doradcy burmistrza Marka Wierońskiego zaopiniowała podział środków na sport. Wcześniej bo w grudniu 2013 r. burmistrz Stradomski rozwiązał Radę Sportu i odwołał jej członków.

Sąd zasądził, Gmina zapłaci blisko 200 tys. zł

Gmina Kalwaria Zebrzydowska przegrała sprawę w Sądzie Okręgowym, później w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Sąd zasądził zapłatę dla podwykonawcy Orlika w Kalwarii kwotę 193 tys. zł. Sprawa w toczyła się od 2012 r., a mieszkańcy dowiedzieli się o niej na dzień ostateczną zapłatą.

 • Marzec

Kosztowny błąd w kalwaryjskiej szkole

Jak informuje „Małopolska Kronika Beskidzka” z powodu braku należytego nadzoru dyrekcji Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej stracił w ciągu czterech lat ponad milion złotych.

Milowy krok Stowarzyszenia „Bene Factum”

Dzięki ofiarności osób dobrej wioli Stowarzyszenie Bene Factum z Kalwarii dokonało milowego kroku. Jest nim zakup samochodu w pełni przystosowanego do transportu osób niepełnosprawnych. Teraz jeszcze sprawniej będą mogli nieść pomoc potrzebującym.

O trudnej sytuacji finansowej Kalwarii Zebrzydowskiej w TVP Kraków

Trudna sytuacja finansowana Kalwarii Zebrzydowskiej zainteresowała TVP Kraków. Telewizja przygotowała reportaż, a później do studia zaprosiła burmistrza Zbigniewa Stradomskiego i przewodniczącego RM Tadeusza Wilka, towarzyszył im ekspert Paweł Musiałek.

Uczeń Zespołu Szkół im. KEN najlepszy w konkursie

Patryk Rusnak z Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej zajął pierwsze miejsce w II edycji ogólnopolskiego Konkursu „Sprawny w zawodzie: technik technologii drewna” i tym samym zdobył indeks Wydziału Technologii Drewna SGGW w Warszawie.

Dziewczyny z „Kopernika” najlepsze w piłce ręcznej

Po raz kolejny uczennice Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im. M. Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej okazały się najlepsze w powiatowym finale licealiady tym razem w piłce ręcznej dziewcząt. Wcześniej były najlepsze w koszykówce.

Nowy Starszy Cechu, nowy zarząd

Stanisław Pępek nie jest już Starszym Cechu Rzemiosł Różnych, zastąpił go Zbigniew Pyrek tak zadecydowali w wyborach rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu. Zmiany nastąpiły również w samym zarządzie.

Dotacja unijna dla Hotelu „Merkury” i żłobka w Barwałdzie Średnim

10 firm z powiatu wadowickiego zdobyło właśnie unijną dotacje na łączną kwotę 13 mln 562 tys. zł. Unijne pieniądze dostaną firmy z gminy Kalwaria Zebrzydowska. Dofinansowanie otrzyma hotel „Merkury” z Kalwarii i firma która utworzy żłobek w Barwałdzie Średnim.

 • Kwiecień

Niezwykła akcja młodych z Kalwarii : Busem do marzeń!

Mówią, że nie ma rzeczy niemożliwych! Są grupą młodych, pełnych wyobraźni i ambicji studentów, którzy postawili sobie jeden cel w te wakacje chcą wyruszyć w Świat. Teraz szukają pomocy w wyremontowaniu busa. Swoją akcję nazwali Busem do marzeń! Pomóżmy im spełnić marzenia.

Setki tysięcy wiernych na Kalwarii dało świadectwo wiary

Tylu wiernych w Wielki Piątek dawno nie widziano w Sanktuarium Kalwaryjskim. Szacuje się że Piątkową Drogę Krzyżową z Jezusem przeszło 250 tys. osób. Kardynał Stanisław Dziwisz, w homilii mówił, że „Świadectwo życia i wiary jest odpowiedzią na walkę z Kościołem” i to świadectwo dali dziś wierni na Kalwarii

Największy Pielgrzym Kalwaryjski Świętym

Sanktuarium Kalwaryjskie a z nim cała Kalwaria Zebrzydowska raduje się, że największy z Kalwaryjskich Pielgrzymów Papież Jan Paweł II został Świętym. Mieszkańcy Kalwarii, okolic i turyści przeżyli wyjątkowe chwile w umiłowanym przez Papieża miejscu.

Nasi ludzie w finale X-Factor

Hatbreakers to grupa ludzi, którzy szalenie cieszą się swoją muzyką i chcą z nią dotrzeć do jak najszerszej publiczności. Jako finaliści X Factora mogą to zrobić!

Wraca pomysł budowy Placu Targowego za 3 mln 418 tys. zł

Nie tylko nad środkami na dwa dodatkowe etaty w Punkcie Informacji Turystycznej będą dyskutować radni na nadzwyczajnej Sesji zwołanej na wniosek burmistrza, drugą sprawą będzie wyrażenie zgody na budowę Placu Targowego za 3 mln 418 tys. zł

 • Maj

Informacja Turystyczna i jej drugie dno

Burmistrz zarządzeniami dokonał zmian w budżecie na dwa dodatkowe etaty w Punkcie Informacji Turystycznej. Wcześniej dwukrotnie przegrał z radnymi głosowanie o środki finansowe na wspomniane etaty. Okazało się, że sprawa ma swoje drugie dno, a dotyczy obsady etatu w IT.

Setny medal szermierzy z Kalwarii

„Grass-Hopper Kalwaria” wywalczyła setny medal w historii młodego klubu z Kalwarii Zebrzydowskiej. Trzeba podkreślić, że działalność szkoleniowa klubu rozpoczęła się praktycznie „od zera” na dziewiczym terenie w październiku 2011 roku z inicjatywy Prezesa Klubu Bogdana Bieli.

Derby dla Kalwarianki

Derby gminy Kalwaria Zebrzydowska w IV lidze pomiędzy Sokołem a Kalwarianką – mecz o prestiż i honor wygrała Kalwarianka po golu niezawodnego ostatnio Jevgienij Rabczenyuka. Był to dla niego czwarty z rzędu mecz z golem, a siódmy w sezonie. Spotkanie derbowe obfitowało w dużo walki i sędzia musiał często sięgać po żółte kartki.

 • Czerwiec

Nowe czarne pasy w Klubie Kalwaryjskim

Ekipa Kalwaryjskiego Klubu Seido Juku Karate z każdych większych zawodów przywozi worek medali, tym razem karatecy z Kalwarii w ostatnich dniach wzbogacili się o trzy czarne pasy, a w klubie jest ich aż sześć.

Gorące brawa dla „Carpe Diem”

Tym razem postawili na komedię Michała Bałuckiego “Klub kawalerów”. Publiczność doskonale się bawiła, co chwilę na Sali słychać było salwy śmiechu, publiczność na koniec nagrodziła występ młodych z „Carpe Diem” gorącymi brawami. „Carpe Diem” po raz kolejny pokazało klasę.

Ośrodek Zdrowia utracił kontrakt z NFZ

Ośrodek Zdrowia w Kalwarii Zebrzydowskiej utracił kontrakt z NFZ, na bezpłatną obsługę lekarzy stomatologów. Burmistrz Stradomski używa zdartej płyty i straszy prywatyzacją, może lepiej gdyby posłuchał innej płyty co mówił w kampanii wyborczej o służbie zdrowia i badaniach stomatologicznych.

Nie ma mocnych na Przytkowice

Strażacy ochotnicy z Przytkowic zdobyli trzy pierwsze miejsca w Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych. Teraz będą reprezentować województwo Małopolskie na zawodach krajowych.

Burmistrz bez absolutorium, a konflikt burmistrz – radni nasila się

Burmistrz Stradomski nie otrzymał absolutorium, podobnie było przed rokiem. Jednak teraz konflikt na linii burmistrz – radni pogłębia się. Przewodniczący Rady Tadeusz Wilk w czasie Sesji zarzucił Stradomskiemu arogancję w sprawowaniu władzy, a Burmistrz Stradomski odpłacił się mówiąc że radni są skompromitowani.

Strażacy ochotnicy rywalizowali

16 drużyn jednostek z terenu gminy Kalwaria Zebrzydowska wzięło udział w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych. Dzięki pięknej pogodzie wszystko poszło zgodnie z planem

 • Lipiec

Pawilon Sportowy „Kalwarianka” na dużym minusie

W czasie ostatniej Sesji Rady Miasta dyr. CKSiT Edward Szumara był pytany o sytuację finansową w Pawilonie Sportowym „Kalwarianka”, którym zarządza. Okazało się że w bilansie za drugie półrocze 2013 r. obiekt hotelowy jest na dużym minusie w wysokości 150 tys. zł.

Wisła remisuje w Kalwarii

Po raz kolejny do Kalwarii zawitała najbardziej utytułowana Polska drużyna w XXI wieku Wisła Kraków. W tym okresie siedmiokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski i reprezentowała nasz kraj w europejskich pucharach. Przyjazd Wisły zgromadził na trybunach ponad 1 tys. osób.

Puchar Burmistrza dla Kalwarianki

MKS Kalwarianka po raz czwarty w ostatnich sześciu latach wywalczyła Puchar Burmistrza. Dwudniowy turniej był rozgrywany na obiektach LKS Leńczanki Leńcze.

o. Azariasz Hess nowym Kustoszem Sanktuarium

Nowym kustoszem sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej został o. Azariasz Jacek Hess OFM. Pochodzący z Rzeszowa i pracujący ostatnio w Kurii Generalnej Zakonu Braci Mniejszych w Rzymie 48-letni bernardyn zastąpił o. Gracjana Kubicę OFM.

Jednogłośnie za kupnem byłej Winiarni

Na nadzwyczajnej Sesji radni jednogłośnie przegłosowali zakup gruntów po dawnej Winiarni w Brodach. Gmina tym samym nabyła budynek dworski – Pałac, zespół pałacowo-parkowy z zabudowaniami oraz inne tereny zabudowane o łącznej powierzchni ok. 7,5 ha. za 1 mln 147 tys.

 • Sierpień

GPS Kalwaria pokazało, że można

„Festa Italiana” czyli Włoska uczta na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy skorzystali z zaproszenia GPS Kalwaria. Niedzielne spotkanie na rynku w Kalwarii zgromadziło tłumy mieszkańców i moc atrakcji. Był wyjątkowy klimat, można było się poczuć jak w słonecznej Italii.

Odpust Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej

Tysiące wiernych uczestniczyły w uroczystościach odpustowych Wniebowzięcia Matki Bożej. Mszy św. pontyfikalnej przy ołtarzu polowym przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. W piątek miała miejsce Procesja Pogrzebu Matki Bożej.

Święto motocyklistów w Kalwarii

„Zawsze Wolni” zorganizowali VI Pielgrzymkę Motocyklistów, przygotowali dla fanów motocykli, ale i dla mieszkańców moc atrakcji. Organizatorzy mogą być pewni, że za rok pobiją kolejny rekord frekwencji i zapewne czymś nas jeszcze zaskoczą. Ci co to widzieli z utęsknieniem będą czekali na kolejne takie spotkanie.

 • Wrzesień

Kard. Dziwisz: Nie godzimy się na in vitro i związki partnerskie

Nie damy nigdy przyzwolenia na promowanie tak zwanych związków partnerskich. Nie godzimy się na stosowanie niemoralnej metody poczęcia dziecka, zwanej metodą in vitro – mówił kard. Stanisław Dziwisz do tysięcy uczestników pielgrzymki rodzin archidiecezji krakowskiej do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Kalwarianka wygrywa z liderem

Nie ma już drużyny niepokonanej w IV lidze Małopolskiej. Jako ostatnia miano to straciła rezerwa Cracovii Kraków. Cracovia poniosła pierwszą porażkę a Kalwarianka dzięki zwycięstwu awansowała na 4 miejsce w tabeli

Kalwaria Zebrzydowska – słabo w rankingu

Kalwaria Zebrzydowska – słabo, Wadowice – bardzo słabo, Lanckorona czy Stryszów – przeciętnie, tak wyglądają gminy naszego regionu w raporcie o stanie samorządów za lata 2010-2014. Raport został przygotowany przez profesjonalistów z firmy Curulis.

Przytkowice nie zawodzą

W Olsztynie odbyły się Ogólnopolskie Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, mieliśmy tam swoich przedstawicieli Młodzieżową Drużynę Pożarniczą z Przytkowic, zajęli czołowe miejsca.

 • Październik

Mieszkańcy dopięli swego i jest plac rekreacyjny

Przed trzema laty mieszkańcy, Zarząd Osiedla nr 2 i jej Przewodnicząca Mariola Kachnic wpadli na pomysł by wykorzystać niezagospodarowany teren przy ul. Jagiellońskiej i wykonać tam plac rekreacyjny i plac zabaw, w niedzielę mieszkańcy mogli świętować bo dopięli swego.

Kalwaria Zebrzydowska coraz bardziej zadłużona

Jest taki ranking w którym gmina Kalwaria Zebrzydowska pnie się w górę … gorsza wiadomość jest taka, że to ranking najbardziej zadłużonych gmin w Polsce. Zadłużenie gminy Kalwaria Zebrzydowska wynosi już 29,4 %, mocno wzrosło w ostatnich latach.

Kalwarianin rowerowym Mistrzem Enduro Trophy

Takie informacje lubimy najbardziej! Jakub Jarosz został Mistrzem Enduro Trophy sezonu 2014 startując w Bielskim teamie Horizonbikes.com.pl. W formule Enduro Jakub Jarosz rywalizuje dopiero 2 sezon, tym bardziej należą mu się wielkie brawa!

Strażak z Kalwarii drugi wśród najpopularniejszych

Druh Marcin Ożóg z OSP Kalwaria Zebrzydowska znalazł się na drugim miejscu „Najpopularniejszy Strażak Małopolski” organizowanego przez Gazetę Krakowską. W środę w Krakowie miała miejsce oficjalna gala wręczenia nagród w Plebiscycie Gazety Krakowskiej „Najpopularniejszy Strażak Małopolski”.

Doczekaliśmy się hali sportowej

Oddano do użytku halę sportową, na którą mieszkańcy czekali bardzo długo. Zapowiadano, że jej otwarcie wiele osób zaskoczy i zaskoczyło, bowiem to spotkanie bardziej przypominało konwencje wyborczą, niż Jubileusz Szkoły świętującej 50 – lecie.

Herbut, Kochan, Ormanty, Stela, Stradomski – kandydaci na burmistrza

Ostatecznie Dawid Herbut, Zbigniew Kochan, Augustyn Ormanty, Tadeusz Stela, Zbigniew Stradomski zawalczą o fotel burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej. O 15 mandatów radnych ubiega się 61 kandydatów. Wybory 16 listopada !

 • Listopad

Busem do marzeń w oczekiwaniu na Światowe Dni Młodzieży

Ich marzenie zaczyna się powoli spełniać i nabiera realnych planów na powodzenie, a chyba mało kto wierzył w to, że ich pomysł na zawojowanie Świata może się ziścić. Mówią, wprost że Bożą pomocą wszytko można osiągnąć i zrealizować marzenia.

Krzysztof Hajduk odchodzi z Kalwarianki

Krzysztof Hajduk nie jest już trenerem MKS Kalwarianki. Zarząd klubu przed wtorkowym treningiem rozwiązał kontrakt z trenerem Hajdukiem. Przypomnijmy, że zwolniony trener na 90-lecie klubu w czerwcu 2013 roku wywalczył z nią awans po 10 latach do IV ligi Małopolskiej.

W drugiej turze Ormanty – Stradomski

W wyborach na burmistrza Ormanty 33%, Stradomski 29%, Stela 20%. 30 listopada czeka nas 2 tura wyborów z udziałem Augustyna Ormantego i Zbigniewa Stradomskiego. Wszystko dla Gminy z 10 radnymi, Komitet Zbigniewa Stradomskiego z 2 radnymi.

Większość w Radzie ma Wszystko dla Gminy

10 radnych do Rady Miejskiej wprowadził komitet kandydata na burmistrza Tadeusza Steli i będzie miał w Radzie większość. O dotkliwej porażce do rady mogą mówić kandydaci z komitetu Zbigniewa Stradomskiego, komitet Wspólne Dobro będzie miał tylko 2 radnych.

Kalwaria wychowała najlepszego wikarego w Małopolsce

„Kapłan nie żyje dla siebie, lecz dla innych. Dla wszystkich bez wyjątku” – te słowa Jana Pawła II przyświecały tegorocznemu plebiscytowi na najlepszych proboszczów, wikarych i najlepszą parafię w Małopolsce. Tytuł najlepszego wikarego powędrował do Ks. Piotra Waligóry – naszego krajana.

Augustyn Ormanty wygrywa wybory na Burmistrza

Wybory na Burmistrza wygrywa Augustyn Ormanty zdobył 3.439 głosów – 53.76 %, Zbigniew Stradomski 2.958 – 46.24 %. Nowego Wójta będzie miała Lanckorona tam wygrywa Tadeusz Łopata, w Stryszowie Jan Wacławski wygrywa z Szymonem Dumanem niewielka ilością głosów. Mateusz Klinowski nowym Burmistrzem Wadowic

 • Grudzień

Marcin Krawczyński Przewodniczącym Rady Miejskiej

Marcin Krawczyński został wybrany jednomyślnie na Przewodniczącego Rady Miejskiej za jego wyborem głosowała cała rada, podobnie jednomyślni byli radni gdy wybierali zastępców – Piotra Janusiewicza i Tadeusza Wilka.

Andrzej Górecki zastępcą Starosty Wadowickiego

W powiecie Wadowickim zawiązała się koalicja PiS-PSL, wczoraj w powiecie wybrano nowy Zarząd. Starostą Powiatu Wadowickiego został Bartosz Kaliński (PiS), a jego zastępcą Andrzej Górecki (PSL), reprezentujący gminę Kalwaria Zebrzydowska.

Znowu groźny smog nad Kalwarią

Jest bardzo źle z powietrzem, którym oddychamy. Nad naszym regionem unosi się groźny smog. Coraz częściej pojawiają się groźnie brzmiące komunikaty o zanieczyszczonym powietrzu. Szczególnie w ostatnich dniach sytuacja w Kalwarii i okolicy oceniana jest jako zła lub bardzo zła.

Augustyn Ormanty objął urząd Burmistrza

Po 4 latach Augustyn Ormanty powrócił na fotel Burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej, złożył dziś ślubowanie i oficjalnie objął urząd Burmistrza. Ormanty przez cały dzień zbierał gratulację od swoich wyborców i nie tylko.

Uczeń z Brodów laureatem Międzynarodowego Konkursu

Jan Chyczyński, uczeń pierwszej klasy gimnazjum w Brodach, uzyskał I lokatę w Międzynarodowym Konkursie Informatycznym „CREATIVE BALTI” w Brnie.

Z Wigilią parafialną można było poczuć klimat Świąt

To była pierwsza tego typu Wigilia Parafialna w Kalwarii Zebrzydowskiej. Plac przed Kościołem wypełnił się mieszkańcami, którzy składali sobie świąteczne życzenia i można było już poczuć klimat zbliżających się Świąt.