Pogrzebali Kalwaryjskie Powietrze

W sobotę na rynku w Kalwarii  pożegnano Kalwaryjskie powietrze, była symboliczna trumna, wiązanki kwiatów i kondukt żałobny, to wszystko po to by uzmysłowić mieszkańcom Kalwarii i okolic, że z powietrzem którym oddychają jest fatalne. Happening zorganizowała Inicjatywa Płuca Kalwarii.

Wygląda na to, że Płucom Kalwarii nie brakuje oryginalnych pomysłów by uświadamiać mieszkańców i ich edukować.

Tym razem zorganizowali happening w Dniu Czystego Powietrza, tym samym dołączyli do innych Polskich miast, których mieszkańcy zwracają uwagę na zanieczyszczenie powietrza, podobne akcje odbyły się min. w Krakowie, Warszawie czy Rabce.

W akcji udział wzięli uczniowie ze Szkół z Kalwarii Zebrzydowskiej, Stansławaia Dolnego, byli też rowerzyści z jeżdżący na co dzień na Pump Tracku Kalwaria i grupa biegaczy z Never Average byli też podopieczni z DPS Zebrzydowice i WTZ Zebrzydowic i mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej.

Najbardziej może cieszyć obecność dzieci i młodzieży, bo walka o czyste powietrze to przede wszystkim edukowanie najmłodszego pokolenia.

Dzieci na tę okazję przygotowały specjalne rysunki i wzięły udział w konkursie plastycznym „Kochasz dzieci – nie pal śmieci”, był też pokaz mody ekologicznej w wykonaniu dzieci.

Co raz więcej osób zauważa ten problem i  stara się mu przeciwdziałać. Ta cześć społeczeństwa, która już od pewnego czasu zbiera informacje na temat negatywnych skutków palenia odpadami stara się edukować pozostałych, którzy do tej pory nie zmienili swojego postępowania. Prosimy naszych sąsiadów, znajomych oraz przedsiębiorców, by dokładnie przemyśleli czy na pewno palenie odpadami jest właściwe. Każdy może zmienić się już dzisiaj i przestać palić płyta wiórową, gumą tworzywami sztucznymi oraz innymi odpadami poprodukcyjnymi – mówią organizatorzy happeningu z Płuc Kalwarii

W ostatnim czasie walka o czyste powietrze stała się głównym tematem w Kalwarii Zebrzydowskiej, mieszkańcy od lat uskarżali się na zanieczyszczenie powietrza w naszej okolicy, teraz min. dzięki inicjatywom podejmowanym przez Płuca Kalwarii i Kalwaryjski Alarm Smogowy jest szansa, że coś się poprawi.

Jednak to do lokalnego samorządu – radnych, burmistrza należy podejmowanie takich działań, które wpłyną na poprawę powietrza w okolicy. Bardzo dużo też zależy od nas samych co podkreślają mieszkańcy zaangażowani w walkę o czyste powietrze.

Mieszkańcy gminy Kalwaria Zebrzydowska zwracamy się do Was z apelem – dbajmy o swoje środowisko, bo jest bezcenne – to ono przekłada się na nasze zdrowie i samopoczucie. To w tym miejscu na Ziemi mają urodzić się i wyrastać kolejne pokolenia. Dbajmy o siebie i o innych – mówią przedstawiciele Płuc Kalwarii

 

 • Dobry człowiek

  Jakby była prawdziwa kontrol ( bez możliwości dawania łapówek ) to będą zmuszeni do zaprzestania palenia płyta i tworzywami sztucznymi. Bo kasy im nie brak. Mówię wam.

 • Joop

  Fakt. Wieczorami oddychać się nie da. Mnie się nie przelewa ale smieciami nie palę wiec to nie tylko kwestia ubóstwa ale raczej świadomości

 • major

  Kmiot-twoj nick zobowiazuje wiec kmiotku nawet w swieta musisz polityke paskudna uprawiac, jestes smieciem i tyl ena twoj temat buraku. A cedron News operuje dokumentami i faktami, wygrywa na ich podstawie w sadzie jak ze Stradomskim i Moskałowa a ty sie czepiasz kmiocie smieszny bo prawda w oczy kole. Jak ci sie nie podob ato ne zagladaj tam i nie czytaj a najlepiej popros ciocie Haline zeby znowu wydawala gadzinowa gazete z sukcesami a raczej porazkami Zbyszka i jego bandy kmiotkow.

 • kmiot

  wiarygodność Cedron News jest jak wiarygodność wydawanej niegdyś gazety „Skandale” :-D. Ciągle tylko o jednym… jakby ktoś tam tupał małymi nóżkami, nie mógł czegoś osiągnąć, i zaczął trolować teraz na NK… Żenada. Co to k. ma wspólnego z paleniem śmieci !! ?

 • kunegunda

  palenie liści w porównaniu z paleniem klejów, gum, smarów, opon, plastików, opakowań tekturowych to jak łyk wody w porównaniu do łyka trutki na wszy.

 • Kos

  Problem powietrza wynika z ubożenia mieszkańców. Jest to poważny problem społeczny. Ludziom brakuje pieniędzy na utrzymanie i nie stać ich na opał. Palą więc śmieciami i odpadami z przydomowych zakładów rzemieślniczych.
  Sprawą powinna się zająć pomoc społeczna i udzielić sezonowej pomocy. Podobnie sąsiedzi – jeśli twój sąsiad pali jakimiś odpadami a nie węglem czy drewnem, to znaczy że nie stać go na opał. Nie bójmy się podejść i zaproponować mu pomoc materialną, jeśli nas samych stać na to. Może tego nie widać na zewnątrz (bo mają okazałe domy wybudowane w czasach świetności przemysłu rzemieślniczego), ale ci ludzie obecnie naprawdę potrzebują materialnego wsparcia.

 • gość

  BURMISTRZ kolega zapłaci

 • mort

  dyrektor biblioteki razaco lamie przepisy i przegrywa w sadzie?! brawo pani Bogusiu, czekamy jak w koncu udzieli pani odpowiedzi na pisma zlozone w trybie ustawy o dostepie informacji publicznej, z czego zaplaci pani koszty pocesu, z jakich srodkow pokryje pani kare finansowa jaka pani dostala za razace lamanie prawa i co w koncu zrobi z pania burmistrz bo dla nas mieszkancow to groteskowa sytuacja i dzialania pani gorsze niz u Barei! Skad info o tym procesie? z cedron news

 • mm

  Żenada…szkoda, że na zdjęciach widzę osoby,który manifestowały przeciwko smrodowi w Kalwarii, a sami
  je zatruwają paląc śmieci, stosy liści i innych

 • dd3000

  „Niech ich dzieci palą się ze wstydu” ale palenie dziećmi też nie jest ekologiczne i będzie zanieczyszczać Kalwaryjską okolicę. 🙂

 • BMW

  ja pójdę….gdzie mam zacząć, bardzo chętnie….proszę mieszkańcy wsi i miasta o podawanie miejsc , nazw ulic, nr domów, zakładów..się przejdę – który zbierze nawięcej głosów, a potem dalej ….choćby zaraz…czapkę wkładam …konkurs

 • kibol

  W tej sprawie podobnie do dzieła burmistrz i radni do roboty, bo póki co to sami mieszkańcy walczą o czyste powietrze

 • walenty

  Baaardzo Cię proszę … idź. Zapoczątkuj tę wspaniałą obywatelską akcję. Idź! Nie podpowiadaj innym, bądź aktywny, pokaż odwagę.

 • na_wdechu

  Idźmy pod domy tych co kopcą, zróbmy im Majdan pod domem, niech się wstydzą. Niech się ich dzieci palą ze wstydu. I niech sąsiedzi srają po gaciach, żeby im takiej pikiety nie urządzić. Serio – miasteczko namiotowe pod domem morderców. Tam mieszkają zabójcy nas, naszych dzieci, rodzin, przyjaciół..ludziska do roboty ….

 • Pacjent obserwujący

  Pasternak i Romańczyk to czarna para w czarnej dziurze naszego ośrodka. Rządzili 3 lata, odeszli pacjenci, odeszli lekarze, uciekły kontrakty z NFZ, powiększono zatrudnienie, a ta para nadal rządzi tzn. administruje. Ani Pasternak ani podstarzały Romańczyk nie mają żadnego pomysłu, oni trwają i biorą nasze pieniądze. Kto ich usadził na stanowiskach? Jaki skład komisji ich wybierał? Czy ktoś sugerował? Co na to doktor habilitowany A. Ormanty? Może on maczał palce? A może na dziadostwie zależało lekarzowi M. Krawczyńskiemu? Kto chce kupić ośrodek za marne pieniądze? Zrujnować i sprzedać za złotówkę?

 • Włodzimierz

  odpady w warsztatach stolarskich szewskich trafiają do pieców w całej okolicy bo co maja z nimi zrobić?spalić w nocy .

 • czarny

  Musimy tez pogrzebać lokalna służbę zdrowia, a zgrozo co za przypadek z panem „czarnym ginekologiem”!
  Czytam to na Cedron News i ukazuje się pełny obraz narodowej nie tylko lokalnej służby zdrowia. Panie pasternak i Romańczyk. Dokąd zmierza instytucja kierowana przez was? Uciekło z ośrodka zdrowia ok 4000 pacjentów. To gdzie się lecza jak nie w prywatnej klinice!

 • dd

  Nie ma oż tak źle. Większość ludzi wieży w legendę o zmartwychwstaniu pewnego azjaty, więc w tym przypadku może też.

 • Aloo

  No tak, czyste powietrze pogrzebane, więc teraz to już przez Kalwarię nie ma co przejeżdżać – chyba, że z maską tlenową… albo na wydechu…