Już dziś 23 października na Placu Jana Pawła II w Wadowicach odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku i komórek macierzystych dedykowane 18-letniemu Dawidowi Zającowi z Wadowic.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Cały czas w Polsce są pacjenci, dla których nie znaleziono Dawcy wśród 27 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Wśród nich jest także 18-letni Dawid z Wadowic. Choruje na aplazję szpiku.

To choroba, z którą ani ja, ani lekarze nie mogą sobie poradzić. Tylko przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego może mi dać szansę na życie i spełnienie marzeń – mówi Dawid  Cały czas myślę o sobie tak jak bym był zdrowy. Chcę zdać maturę, studiować medycynę, wziąć ślub z moją ukochaną Olą, a wolny czas spędzać ze znajomymi i rodziną.

Niestety prawda jest taka, że w wakacje usłyszałem diagnozę: aplazja szpiku. Zawsze starałem się pomagać innym i być ich cichym aniołem stróżem. Teraz zdecydowałem się opowiedzieć Wam swoją historię, a tym samym przekonać do zarejestrowania się jako potencjalny Dawca szpiku. Widzicie, my chorzy na nowotwory krwi wcale się od Was nie różnimy. Mamy rodziny, plany na przyszłość, marzenia, ale bez Was i Waszej pomocy nie jesteśmy w stanie ich zrealizować. Proszę dajcie nam szansę!

Lekarstwem na tę chorobę może być Wasza decyzja o zarejestrowaniu się jako potencjalny Dawca szpiku! Przyjdzie i zarejestrujcie się 23 października na Placu Jana Pawła II  w Wadowicach!

Szansą na znalezienie Dawcy dla Dawida i Innych jest organizacja akcji rejestracji potencjalnych Dawców szpiku. Im więcej osób będzie zarejestrowanych, tym większe są szanse na znalezienie bliźniaka genetycznego dla osób potrzebujących przeszczepienia.

Rejestracja potencjalnych Dawców:

Data: Niedziela, 23 października 2016 r.
Godzina: 10:00 – 16:00
Miejsce: Plac Jana Pawła II (Rynek) w Wadowicach
   
 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony błony śluzowej policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.