Zestawienie obejmuje  lata 2010-2014 czyli poprzednią kadencję gdy Gminą Kalwaria Zebrzydowską rządziło Prawo i Sprawiedliwość i duet burmistrzów Stradomski-Cimer z mijającą kadencją gdy Gminą kieruje Augustyn Ormanty. Niestety mamy bardzo złą wiadomość dla członków i sympatyków PiS, okazuje się, że rządy PiS  na tle obecnych wypadają marnie. Ktoś powie niemożliwe, odpowiadamy z liczbami i faktami ciężko jest walczyć.

Do przygotowania takiego zestawienia sprowokował  mnie kandydat Prawa i Sprawiedliwości na burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej Tadeusz Stela, który w ostatnich dniach postanowił zaatakować kontrkandydata. Stela  zaatakował mówiąc , że Nie możemy pozwolić na kolejne 5 lat stagnacji i braku rozwoju” jak łatwo zrozumieć kontekst tego zdania, w jego opinii obecna kadencja to stagnacja i brak rozwoju.

Niestety ze smutkiem dla PiS, muszę stwierdzić iż wypowiadając takie słowa kandydat Stela nie odrobił zadania domowego, bowiem swoje slogany nie poparł żadnymi  faktami czy też liczbami. Postanowił zaatakować zupełnie na oślep, co ciekawe podobnie zachowywał się 4 lata temu wówczas w kampanii z 2014 roku w podobny sposób atakował ówczesnego burmistrza Zbigniewa Stradomskiego popieranego przez PiS … ale dziś to są  już koledzy z PiS.

Stela  w pewien sposób mnie zainspirował, przygotowałem zestawienie dwóch kadencji. Obejmuje ono  lata 2010-2014 czyli poprzednią kadencję gdy Gminą Kalwaria Zebrzydowska rządziło Prawo i Sprawiedliwość i duet burmistrzów Stradomski-Cimer, oraz mijającą  kadencję gdy Gminą  kieruje Augustyn Ormanty . Dane, na których oparłem zestawienie pochodzą z materiałów inflacyjnych, jakie możemy znaleźć na stronach internetowych.

Pierwsze trzy kryteria są bardzo ważne to: wielkość inwestycji, pozyskane środki z zewnątrz i zaciągnięte kredyty. Już przy  pierwszym zestaleniu widać wyrażaną różnicę na korzyść obecnej administracji. W latach 2010-2014 wielkość inwestycji w Gminie Kalwaria Zebrzydowska  wyniosła 31 mln 536 tys.  zł, natomiast w mijającej kadencji to 36 mln 130 tys. zł czyli o ponad 4 mln 500 zł więcej.

Kolejne zestawienie już musi robić duże wrażenie, większość mieszkańców doskonale pamięta duet burmistrzów z PiS Stradomski-Cimer, który w poprzedniej kadencji zadłużył Gminę, zaciągając  aż 10 mln 720 tys. zł kredytów pozostawiając następcy ich spłatę. Warto dodać, że w mijającej kadencji Gmina Kalwaria Zebrzydowska pod rządami Ormantego spłaciła 4 mln 572 tys. zł kredytów. Nie zaciągając kolejnych zobowiązań finansowych. 

Między innymi ustabilizowanie budżetu wpłynęło na poprawę kondycji finansowej Gminy Kalwaria Zebrzydowska, co przełożyło się na znaczny wzrost w rankingach małopolskich gmin o 24 pozycje. Potwierdził to ranking jaki przeprowadzony przez  MISTIA,  gdzie oceniano małopolskie gminy a sam ranking został przeprowadzony pod patronatem Wojewody i Marszałka Województwa  Małopolskiego.

Co ciekawe jak porównamy pozyskiwanie środków z zewnątrz to odnotowano tutaj remis.

Kolejne kryterium, które budzi dużo dyskusji to wymiana nieekologicznych pieców i tutaj liczby muszą szokować w kadencji 2010-2014 ilość wymienionych pieców to 0, tak słownie zero, obecna kadencja to 194. Trzeba dodać, że to w tej kadencji stworzono odpowiednie programy i przeznaczono środki na działania ekologiczne.  Jeszcze w roku 2012 mieszkańcy apelowali do Stradomskiego o zabezpieczenie środków na wymianę starych pieców, ale te głosy zostały zlekceważone.

W tym zestawieniu przysłowiową wisienka na torcie to: Administracja burmistrza tutaj pod uwagę braliśmy zastępcę i doradców.  W latach 2010-2014 zastępcą Burmistrza Stradomskiego była Halina Cimer, szefowa lokalnego PiS, Stradomski miał też doradców w latach 2010-2014 ich utrzymanie wyniosło 820 tys. zł. Obecny burmistrz pracuje bez zastępcy i doradców i nie obciążał budżetu dodatkowymi kosztami,  dodatkowo Ormanty obniżył swoją pensji w stosunku do poprzednika, a 10 % z wynagrodzenia przekazuje  na cele charytatywne.

Niestety  to zestawienie to  bardzo zła wiadomość dla członków i sympatyków PiS, bowiem okazało się, że ich rządy na tle obecnych wypadają marnie. Gdyby zastosować terminologie piłkarską to mamy pogrom rządów PiS w stosunku 6:1.

Mamy też dobrą radę dla Tadeusza Steli, gdy rzuca się hasła często populistyczne trzeba się liczyć z tym, że można strzelić kulą w płot, można też sobie strzelić  samobója do własnej bramki. Są inne sposoby na pozyskanie głosów, atak to nie jest dobra metoda.

Co ciekawe podobnie kandydat Stela zachowywał się w 2014 gdy był bardzo krytyczny w stosunku do ówczesnego burmistrza Stradomskiego, wówczas to Stradomski  i Stela byli wrogami do tego stopnia że ten pierwszy do tego drugiego  zwracał się z apelem „Nie baw się nożami”. Jednak w  tych wyborach obu „wrogów” połączyła wspólna walka o urzędy. Stradomski od wyborców dostał już czerwoną kartkę przegrywając z młodym sędzią piłkarskim.

I tak już na koniec, musi zastanawiać skoro kandydat Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Stela tak źle ocenia obecną kadencję, to jak w takim razie oceni lata 2010-2014, gdy władze w Kalwarii Zebrzydowskiej sprawowali jego koledzy z PiS ? 

 • muki

  Ten artykul Balusia jest mocno tendencyjny i ukierunkowany na antyPIS,bo widac ze autor tego tematu nie trawi PISu.Ale jaki wybor ma narod,jesli nie wybioerze PISu,to wygra nielubiana Platfotma do spolki z Nowoczesna i beda chcieli nam wepchac tych imigrantow syryjskich i bedzie musieli zgadzac sie na promowanie na Polskich ulicach zwiazkow homo tzw. parad rownosci i bezwglednemu uleganiu we wszystkim co powie Brukselska Unia Europejska i Niemcy.Ludzie dlatego wybieraja glos na PIS,obietnice 500 plus i nizszy wiek emerytalny i tansze leki dla seniorow tez nabijaja poparcie.A Platforma i Nowoczesna poza gra ciaglym obrzydzaniem PISu nic nie proponuja temu spoleczenstwu.

 • No wiesz Tomasz. Ormanty raczej nie chce powtórki z 2010 roku.

 • Olek

  Panie Ormanty mój głos jest dla Pana, pozdrawiam.

 • Niezależny dziennikarstwo

  Dobro gminy? A komu to potrzebne…

 • Strażak

  Raczej 1 do minus 6

 • OpenMinded

  Świetny artykuł

  Jest tylko jeden problem – Stela to nie Stradomski, nie ma legitymacji partyjnej wiec jest jedynie „popierany przez PiS”, a kampanie prowadzi za swoje, ciezko zarobione pieniądze, które musiał wpłacić na konto komitetu. Nie jest więc uwikłany w układy jak stradom.

  Ale wy tego nie rozumiecie, wy czytać nie umiecie ze zrozumieniem. Dla was zdanie „Administracja Urzędu Miasta Burmistrza Steli to:
  Burmistrz – bez Zastępcy, Skarbnik i Sekretarz.” oznacza ze nie będzie Skarbnika i Sekretarza (kto wpadł na coś takiego???). Gdyby chciał taką bzdurę zadeklarować, to napisałby „… bez Zastępcy, SkarbnikA i SekretarzA”, ignoranci językowi, rządza władzy oczy Wam zasłania.