W Bibliotece Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej gościli pracownicy naukowi z Rzeszowa i Krakowa oraz pasjonaci historii lokalnej. Celem spotkania było omówienie stanu przygotowań do wydania monografii popularnonaukowej Kalwarii Zebrzydowskiej.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Burmistrza Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej dr hab. Augustyna Ormantego oraz dr hab., prof. nadzw.  Uniwersytetu  Rzeszowskiego Andrzeja Nowakowskiego, redaktora powstającej monografii Kalwarii. Gospodarzem spotkania była Biblioteka Publiczna w Kalwarii.

Zaproszenie przyjęli: prof. dr hab., prof. zwyczajny  Stanisław Zaborniak, Wydział Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr Lesław Lassota, Uniwersytet Rzeszowski, dr Jacek Kulpiński, Uniwersytet Rzeszowski, mgr Bartłomiej Wołyniec, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego, mgr Jacek Kachel, historyk, dziennikarz i fotograf,  dziennikarz ”Magazynu Samorządowego w Bielsku-Białej”, mgr inż. Zbigniew Kochan, prezes Stowarzyszenia „Niezależni Kalwaria”, kolekcjoner

Celem spotkania było omówienie stanu przygotowań do wydania monografii popularnonaukowej Kalwarii Zebrzydowskiej.

Monografia ta powstaje w ścisłym związku z planowanymi na przyszły rok obchodami 400- lecia pierwszej lokacji Kalwarii. Zawierać będzie podstawowe dane na temat rozwoju obszaru dzisiejszego miasta, od późnego średniowiecza aż po czasy współczesne (przełom XX/XXI wieku).Publikacja będzie dotyczyć zarówno spraw związanych z rozwojem kultu religijnego wokół Kalwaryjskiego Sanktuarium, jak również innych zagadnień związanych z tematyką kalwaryjską. Ponadto  zawierać będzie biogramy osób szczególnie zasłużonych dla rozwoju miasta.

W skład zespołu badawczego monografii wchodzą pracownicy naukowi, głównie z Uniwersytetu Rzeszowskiego, ale także z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, a także kilka osób o zamiłowaniach historycznych, którzy nie są wykładowcami.

Planuje się, że wydawnictwo ukaże się przed głównymi obchodami jubileuszowymi, tj. do końca maja 2017 r. Po opublikowaniu zostanie  zaprezentowane szerszej publiczności. Jubileusz 400- lecia  lokacji miasta, przypadający w 2017 roku, jest okazją do podejmowania różnorodnych inicjatyw.

Staraniem Urzędu Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej przygotowywany jest Album Jubileuszowy o Kalwarii, którego redaktorem jest mgr Stanisław Chyczyński.

W związku z jubileuszem, z inicjatywy Stowarzyszenia „Niezależni Kalwaria”, ukazały się dwie publikacje –  album „Fundatorzy Kalwarii’, opracowany przez  mgr inż. Piotra Moskałę oraz „Na Kalwaryie. 400 lat pielgrzymowania do Kalwarii”, praca zbiorowa pod redakcją prof.  Andrzeja Nowakowskiego.

{Bogusława Moskała – biblioteka.kalwaria.pl}

 

 • OM

  Zbyt mocno uprościłeś. Wcale nie musi być z najlepszej jakości węgla, a biały czysty dym to się unosi co jakiś czas w Watykanie (a i to nie pewne czy taki czysty). Czyste spalanie flotu w starych kotłach praktycznie niemożliwe, a w nowych uciążliwe.

 • MO

  Flot to produkt z najlepszej jakości węgla przy jego spalaniu z komina unosi się biały czysty dym o niskim zapachu(podobnie jak przy spalaniu gazu)

 • smog

  Gaz powstały ze spalania odpadów produkcyjnych, śmieci lub flotu węglowego.

 • MO

  A JAKI TO GAZ?

 • GAZ NA ULICACH

  NIECH NAPISZĄ ŻE TU SIĘ GAZUJE LUDZI POD KLASZTOREM