Dzięki ogromnemu zaangażowaniu ludzi dobrego serca z OSP Izdebnik, parafii z Izdebnika, przyjaciołom, znajomym, mobilizacji lokalnych i ogólnopolskich mediów powstaje nowy dom dla druha Piotra, chorego strażaka z Izdebnika!

Rok temu usłyszała o Nim cała Polska Piotr Sikora strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Izdebniku. To 55 letni mieszkaniec wsi, w której mieszkają ludzie o wielkich sercach ! Wszystko zaczęło się w wakacje ubiegłego roku kiedy Piotr Sikora został włączony do zbiórek prowadzonych przez Caritas Polska na stronie pomagam.cartias.pl. Tam w październiku trwała zbiórka na protezy dla Druha Piotra.

Musimy jednak przypomnieć o chorobie Pana Piotra. Druh Piotr choruje na miażdżycę zarostową kończyn dolnych. Niestety szybko postępująca i ciężka choroba, sprawiła że od 2009 roku jest osobą niepełnosprawną. Do marca ubiegłego roku opiekowała się Nim mama, niestety zmarła. Gdyby nie pomoc najbliższych sąsiadów ciężko by było Panu Piotrowi.

 Zbiórka zorganizowana przy pomocy Caritas szybko osiągnęła sukces. Udało się zebrać określoną kwotę i zakupić nowoczesne protezy dla Druha Piotra! Stwierdziliśmy, że na tym nie poprzestaniemy i tak zaczęliśmy kolejną akcję: zbiórki pieniężne na budowę nowego domu – mówi nam Karolina Kwaśnica z OSP Izdebnik

Druh Piotr mieszka w stuletniej drewnianej chacie, bez ogrzewania i łazienki. Dodatkowo w domu są wysokie progi, gdzie ciężko się poruszać na wózku inwalidzkim.

Pisaliśmy o akcjach zbiórki na protezy jak i na budowę nowego domu. Pisały lokalne portale i gazety. Do akcji promocji włączyły się również ogólnopolskie

Zorganizowano akcje dla Druha Piotra: Zbiórka Parafialna zorganizowana przez OSP Izdebnik, Radę Parafialną i Ks. Proboszcza w Izdebniku: 18 października 2015 roku, Zbiórka Parafialna zorganizowana przez Parafię w Skawinie w Kapliczce, przez Ks. Jarosława Januszewskiego i przez OSP Skawina II Korabniki: 24 października 2015 rok, Kiermasz Świąteczny dla Druha Piotra w Gminie Wojnicz (obok Tarnowa): 23 listopada 2015 roku, zorganizowana przez Strażaków z całej Gminy Wojnic, Zbiórka Publiczna „Otwórz serca i pomóż” zorganizowana przez OSP Izdebnik na Festiwalu Anioł w Miasteczku, 12-13 grudnia 2015 roku

Lokalne firmy meblowe takie jak: Market Meblowy z Brodów  oraz Strefa Mebli z Izdebnika włączyły się w pomoc i zorganizowały u siebie aukcje charytatywne swoich mebli. Całość sumy z aukcji przekazali na konto bankowe na budowę domu.

Obecnie Druh Piotr jest na rehabilitacji: dzięki wspaniałym dwóm aniołom (które chciały zostać anonimowe) udało się najpierw zorganizować w Szpitalu na Oddziale Rehabilitacyjnym w Suchej Beskidzkiej ćwiczenia i rehabilitację dla niego.

Te same anioły przyczyniły się do wysłania druha Piotra na kilkutygodniowy turnus w Ośrodku Rehabilitacyjnym w Zakopanem. Tam strażak w teren wczasuje do dziś a rozbiórką jego starego domu zajęli się strażacy.

Obecnie przy dobrej pogodzie udało się rozebrać część starego, stuletniego domu Piotra. Rozebraliśmy ściany, dach, wykopaliśmy piwnice, wyrównaliśmy powierzchnię. Pracę podjęło kilkunastu strażaków z naszej jednostki. Pracowaliśmy popołudniu przychodząc e ze swojej pracy, czasem pracowaliśmy również do południamówi nam druh Bogdan Tomala z OSP Izdebnik, najbliższy przyjaciel i sąsiad Druha Piotra

Jak dowiedzieliśmy się od strażaków z OSP Izdebnik, którzy zrobili już kawał dobrej roboty, już w czerwcu ruszy budowa nowego domu.

Budowa nowej siedziby rozpocznie się na początku czerwca. Udało nam się namówić jedną z bardzo profesjonalnych firm budowlanych z Rudnika do współpracy. Domek będzie miał około 50 metrów kwadratowych. Na pozwolenia rozbiórki czy budowy, podpięć prądu, gazu itp. musieliśmy czekać, bo bez tego nie da się ruszyć. Na szczęście już wszystko mamy, łącznie z projektem domu i ruszamy dalej — cieszy się druh Marek Kwaśnica, prezes OSP Izdebnik.

Trwa nadal zbiórka na koncie bankowym pod numerem: 74 8591 0007 3701 0973 0430 0001. Zachęcamy na przelanie dowolnych kwot. Pamiętajcie, że liczy się każdy grosz!

Jeśli ktoś chciałby pomóc strażakom nie tylko finansowo, to w najbliższych miesiącach będą potrzebne materiały na dom, okna, potem umeblowanie kuchni, pokoju, przedpokoju czy łazienki. Kontakt na maila osp.izdebnik@gmail.com lub pod numerem telefonu (33) 876 32 97.

Więcej informacji o pomocy dla druha Piotra na Facebook:
https://www.facebook.com/PomocdlaDruhaPiotraSikory/
https://www.facebook.com/OSP.Izdebnik/

Razem możemy naprawdę zdziałać! My jako Straż jesteśmy gotowi zawsze nieść pomoc, czy w dzień czy w nocy. Nie stronimy również od takich akcji jak ta z naszym Druhem Piotrem! Jeśli ktoś chciałby nam pomóc nie tylko finansowo, to w najbliższych miesiącach będą potrzebne materiały na dom, okna, potem umeblowanie kuchni, pokoju, przedpokoju czy łazienki. Prosimy o kontakt na maila osp.izdebnik@gmail.com lub pod numerem 33 876 32 97 – mówi nam  Druh Łukasz Czwartek, Naczelnik OSP Izdebnik

 

 

 • MegaX

  Dokładnie i to pod taki materiałem. Dlaczego to tolerują artykuł jest o Panu Piotrze naszym Druhu a to takie paszkwile wobec Wójta. Na jakiej podstawie ktoś tak twierdzi. Skandal i tyle ile ci ludzie mają w sobie jadu i nienawiści.

 • Janek33

  Chamski atak na Wójta masz dowody! to dlaczego się kryjesz pod pseudo.
  Można wiele ale tego typu zagrywki to już przesada jak chcecie dojechać człowieka tymi metodami ? Ciekawe co powiesz @wera” jak to co piszesz okaże się nieprawdą i zwykłym pomówieniem. Obyś się kiedyś ,,@wera ” przekonał na własnej skórze. Wójt jest jaki jest można mu różne sprawy wytknąć ale w tej sprawie to duże przegięcie.

 • wera

  Jak to nie wiesz co wójta tylko interesuje? Tarmosi się w miejscach ogólno publicznych z wicedyrektor szkoły, a wierz mi widok ten jest obleśny – jak nie wierzysz to przejedź się wieczorem do Biertowic i zwróć uwagę na Hondę. Na hotel go nie stać a chcesz aby potrząsnął sakiewką:) Możesz też zapytać w Kole gospodyń – też ich ktoś widział.

 • Pingback: Radio Kalwaria()

 • Piotr

  Piękny cel – tyle osób pomaga nawet z poza terenu gminy i powiatu. A co zrobił wójt Łopata jako włodarz Gminy?

 • wujo

  Procedura uzyskiwania zezwoleń na budowę miała być skrócona do 1 miesiąca. Czy to prawo jest martwe, czy mamy urzędasów nie z tej epoki? Swoją drogą: wspomogłem tego Pana, a Wy, drodzy internauci? Zachęcam.