strefa1

Zrobiono pierwszy krok by w Kalwarii Zebrzydowskiej powstała Specjalna Strefa Ekonomiczna. Radni wyrazili zgodę aby na ten cel przeznaczyć 2,4 ha gruntów gminnych.

Wcześniej burmistrz Ormanty czynił starania i prowadził  konsultacje z dyrekcją Krakowskiego Parku Technologicznego.

O powstaniu strefy mówiono w kwietniu podczas spotkania przedsiębiorców z Wicewojewodą Małopolskim Wojciechem Szczepanikiem, prezesem Zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego Wiesława Kornaś – Kita i przedstawicielami Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Prezes Krakowskiego Parku Technologicznego, wymieniała zalety funkcjonowania takiej strefy dając za przykład Zator i Niepołomice, min. te strefy obsługuje właśnie Krakowski Park Technologiczny.

Firmy inwestujące na terenie takich stref są zwolnione z podatków, a dodatkowym plusem dla lokalnej społeczności są nowe miejsca pracy.

Specjalna Strefa Ekonomiczna w Kalwarii Zebrzydowskiej miałaby powstać wzdłuż ulicy Jagiellońskiej od Łojkówki do placu zabaw.

Decyzję o utworzeniu strefy podejmuje ostatecznie minister gospodarki, a wcześniej zgodę muszą wyrazić też władze wojewódzkie.

Krakowska specjalna strefa ekonomiczna obejmuje obecnie obszar ponad 700 hektarów. Jest położona na terenie województwa małopolskiego oraz podkarpackiego. Krakowska SSE składa się z 27 podstref znajdujących się na obszarze 25 gmin.

 • ChcącyRozwoju

  Nie wiem kogo są to tereny, wiem że było tam wysypisko śmieci czyli można podejrzewać że cześć jest miasta. Poza tym połowa Borysoka jest w nowym planie zagospodarowania przeznaczona na produkcję/magazyny. Po trzecie dobrze zarządzana gmina powinna starać się odkupić/umożliwić sprzedaż ziemi(obecnym właścicielom), po wcześniejszym uzbrojenie gruntów. Po czwarte kultury troszkę.

 • antikomuch

  A co mają władze gminy do prywatnej własności? Oddaj swoje (jeśli masz) komuchu p……..y.

 • ChcącyRozwoju

  Strefa w zatorze ma 30ha. Mam nadzieję że władze gminy rozszerzą strefę w przyszłości o tereny przy borysoku w Zebrzydowicach. Takie duże tereny a marnują się pod rolnictwo, jeśli tamte tereny dalibyśmy pod inwestycje to nasza gmina mogłaby być jedną z najszybciej rozwijających się w Małopolsce!

 • Marcin

  No nareszcie 🙂 Taka strefa to szansa na rozwój, nowe miejsca pracy, dochody dla gminy i przeniesienie aktywności gospodarczej z osiedli mieszkalnych. Same plusy 🙂

 • tutti

  kpina był zakup winiarni bez pomysłu i kasy na jej rozwój a teraz gmina ma 20 milionów długu z odsetkami za które moglibyśmy wybudować basen albo nowa halę sportową a tak mamy ruiny, kredyty i wielkie G po rządami Stradomskiego i Cimrowej

 • fred

  to jakaś kpina z tym terenem, na takiej wielkości działki powstanie może jeden zakład lub da małe

 • Ekonom

  2,4 ha na strefę ekonomiczną, zdecydowanie brak wiedzy i wyobraźni Rady i Burmistrza.