W Domu Strażaka w Izdebniku odbyło się spotkanie podsumowujące projekt grantowy Działaj Lokalnie „Dziewczyny jak z plakatu”. Projekt przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Izdebnika otrzymało dotację zajmując I miejscu w wynikach projektu Działaj Lokalnie 2016 . W ramach przyznanej dotacji, KGW zagłębiło się w poszukiwaniu historii stroju izdebnickiego.

Naszą inspiracją do stworzenia stroju był plakat z XIX wieku wiszący do dziś w Domu Pomocy Społecznej w Izdebniku. Sama idea stworzenia czegoś „izdebnickiego” zrodziła się na plebani, kiedy to Ksiądz Proboszcz pokazał nam kopię tego plakatu. Dzięki Śp. Tadeuszowi Giżyckiemu- Dyrektorowi DPS’u w Izdebniku, ów plakat do dziś znajduje się na swoim miejscu, w DPS’ie – mówią pomysłodawczynie 

Celem głównym założonego projektu jest uświadomienie społeczeństwu, że warto działać lokalnie. Projekt został podzielony na kilka etapów. Pierwszym etapem było szukanie informacji wśród mieszkańców o dawnych strojach izdebnickich.

Szukano  również informacji w dawnych dokumentach m.in. w Kurierze Lanckorońskim. Kolejnym etapem była konsultacja etnograficzna z Panią Ewą Rossal z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

W trakcie trwania projektu pisali o nich: „Gazeta Krakowska” oraz portale: izdebnik.info, wadowice24.pl, wadowiceonline.pl, powiatlive.pl, naszakalwaria.pl.

Kolejnym etapem, najważniejszym .. było uszycie stroju. Całą pieczę nad szyciem sprawowała Renata Sroka  Udało się uszyć 6 kompletów. Stroje zostały odwzorowane z plakatu. Dodatkowo z tyłu gorsetu została wyszyta jarzębina-  nowy symbol naszej wsi .

W trakcie trwania etapu szycia strojów, został ogłoszony konkurs w Zespole Szkół w Izdebniku na najlepsze opowiadanie pt.” Historia kobiety z plakatu w izdebnickim stroju”.

Na wieczorek podsumowujący projekt z prezentacją strojów KGW nasze członkinie zapraszały wszystkich mieszkańców oraz gości zaproszonych poprzez rozdanie ulotek promujących tą idee, indywidualne zaproszenia oraz poprzez ogłoszenie parafialne w Kościele.

By przybliżyć przybyłym gościom idee projektu KGW oraz etapy realizacji, został wyświetlony film wykonany przez Katarzynę Tomala.

Głównym punktem wieczorku była prezentacja 6 uszytych strojów. Stroje spodobały się tak przybyłym gościom, że ubrane Panie w tych strojach zostały do końca spotkania

Kolejnym punktem wieczorku było rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze i najciekawsze opowiadanie

Komisja w składzie: Krystyna Moskała, Anna Zaremba, Elżbieta Radoń i Elżbieta Biela oceniły pracę pod względem twórczości literackiej, oryginalności i pomysłowości i przyznała miejsca oraz wyróżnienia.

I miejsce- Liliana Zagórda

II miejsce- Maksymilian Krawczyk

III miejsce- Julia Kozik

oraz wyróżnienia:

  • Emilia Światłoń
  • Kinga Gąsienica
  • Izabela Jasiówka

Zarząd KGW wręczył podziękowania za wsparcie finansowe naszego projektu:

  • Księdzu Andrzejowi Gawendzie
  • Państwu Stefanii i Tadeuszowi Ryś
  • Państwu Teresie i Stanisławowi Trąbka
  • Izabeli i Sylwestrowi Matuła
  • Rafałowi Matuła
  • Jarosławowi Radoń

Szczególne podziękowania otrzymali: Zbigniew Radoń – za wykonanie dla nas wspaniałych mebli do kuchni KGW, Sylwia i Adrian Trąbka, Barbara Kozik- Dąbek. Każdy z obdarowanych z ochotą stawał do zdjęcia z Paniami w strojach izdebnickich  Po okolicznościowych przemówieniach odbył się wspaniały koncert Orkiestry Dętej OSP pod batutą dyrygenta Tomasza Stępnia.

{izdebnik.info}