W sobotnie popołudnie, 24 września 2016 r., w Bibliotece Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego w Kalwarii Zebrzydowskiej gościł wybitny aktor i pedagog Pan Jerzy Trela.

Profesor Jerzy Trela po raz trzeci odwiedził Bibliotekę w Kalwarii – pierwsze spotkanie miało miejsce w 2009 roku z okazji 140 rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego, w 2013 wspólnie świętowaliśmy Jego 70 – te urodziny i 50- lecie pracy artystycznej. Tym razem spotkanie miało charakter rozmowy w kameralnym gronie. Wzięli w nim udział uczestnicy akcji „Zaczytana Kalwaria”, promującej czytelnictwo w naszej gminie, przyjaciele i znajomi Gościa oraz osoby współpracujące z Biblioteką.

Profesor Jerzy Trela wspominał rodzinne Leńcze, pobyt w krakowskim liceum plastycznym, pracę w Teatrze Lalki „Miś” w Nowej Hucie i Teatrze Groteska. Po ukończeniu Szkoły Teatralnej został członkiem zespołu Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Swoją drogę teatralną rozpoczął w dekadzie, kiedy w Starym tworzyli wybitni reżyserzy: Konrad Swinarski, Jerzy Jarocki, Jerzy Grzegorzewski, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Agnieszka Holland. Jego role , szczególnie Konrad w „Dziadach” i później w „Wyzwoleniu” w reżyserii Swinarskiego, przeszły do historii teatru.

Ten jeden z najwybitniejszych polskich aktorów jest człowiekiem bardzo skromnym i „zwyczajnym”, nie stwarzającym dystansu. Z humorem opowiadał o latach pracy w Starym, w Teatrze Telewizji i na planie filmowym.

Aktualnie Profesora Trelę można zobaczyć w Teatrze Stu w mistrzowskiej kreacji Johna Barrymora ” oraz w spektaklu „ Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna” według Króla Leara Szekspira, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Artysta zaproszony został także do wielkiego przedsięwzięcia z okazji 1050 – lecia Chrztu Polski, jakim jest projekt „Biblia Audio superprodukcja”. W tej dźwiękowej adaptacji Pisma św. Jerzy Trela będzie głosem Boga …

 

 

{Koncepcja spotkania: Bogusława Moskała, Pytania zadawał: Marcin Wcisło, tekst: Bogusława Moskała}

 • zMiasta

  Baluś nie usuwaj postów tchórzu, tylko napisz o prawdopodobnej decyzji
  wojewody o wyburzeniu samowoli dworca PKS, napisz o kosztach za swoje
  studia, napisz o wczorajszej sesji rady gminy i groźbach burmistrza
  wobec pani Jończyk. Czy może boisz się? Kto płaci za twoje studia jak
  nie mieszkańcy Kalwarii???