Radni przyjęli Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Kalwaria Zebrzydowska, zakłada on wymianę starych pieców na nowe ekologiczne. Na razie nie wiadomo ile na ten cel środków finansowych przeznaczy Gmina, a mogą pojawić się kary.

 

Zgodnie z przyjętą uchwałą i poprawką zaproponowaną przez radnego Roberta Mikołajka radni uchwalili PONE.

Program ma dać możliwość ubiegania się mieszkańcom o dofinansowanie w wymianie starych pieców, najważniejszy punkt przyjętej uchwały zakłada:

 

Dotacja na wymianę ogrzewania opartego na paliwie stałym na nowe ekologiczne wynosić będzie do 75 % kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 12.000 zł. W tym: do 50 % z WFOŚiGW w Krakowie i do 25 % z budżetu Gminy Kalwaria Zebrzydowska.

Modernizacja systemów ogrzewania, ma objąć trwałą likwidację w budynkach i lokalach mieszkalnych systemu ogrzewania opartego na paliwie węglowym i jego zamianą na: – Ogrzewanie gazowe, – Ogrzewanie elektryczne, – Ogrzewanie olejowe, – Ogrzewanie na węgiel lub biomasę. Tak zakłada przyjęta uchwała.

W przyjętej uchwale zastrzegli, że wielkość dofinansowania będzie ustalana indywidualnie. Wysokość Dotacji jest uzależniona będzie od wielkości uzyskanego przez Gminę Kalwaria Zebrzydowska dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie i może ulec zmianie w zależności od zasobów finansowych Funduszu. W przypadku zmniejszenia dofinansowania ze środków Funduszu, wysokość dotacji będzie  mniejsza.

Mówiąc krótko dofinansowanie w optymistycznej wersji może zostać sfinansowane w 75 %, ale może być o wiele niższe i to najbardziej niepokoi mieszkańców, jak na razie nie wiemy też ile na wymianę pieców w projektowanym budżecie na 2016 rok zaplanuje burmistrz Augustyn Ormanty.

Osoby nim zainteresowane powinny kontaktować się z Urzędem Miasta, urzędnicy deklarują że będą pomagać, o ewentualnym otrzymaniu dotacji będzie decydowała kolejność złożonych wniosków.

Ryszard Listwan zastępca dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie mówił ostatnio dla Radia Kalwaria, że zgodnie z przyjętym przez Województwo Małopolskie Programie w 2015 w gminie Kalwaria Zebrzydowska, powinno zostać wymienionych 420 starych piecy.

W przeciwnym razie gminę mogą spotkać konsekwencje finansowe, jak doskonale wiemy w tym roku w gminie Kalwaria Zebrzydowska nie wymieniono żadnego pieca.

Tutaj cała rozmowa z Ryszardem Listwanem

Tutaj są przewidziane kary finansowe to będzie ustalane jaka będzie forma, na pewno kara nie jest celem przypuszczam, że jeżeli te środki nawet jak będą w formie kar naliczane to zostaną przekazane na realizację tych programów, my tutaj rozliczamy gminę mówił Ryszard Listwan zastępca dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska dla Radia Kalwaria.

 

 

Play
 • ss

  Kara i jeszcze raz kara dla bandziorów Kalwaryjskich palących płytą wiórową i ścinkami ze skór obuwniczych. 10000 tys. na gorącym uczynku i by się nauczyli.

 • BOGDAN

  CZY PANI WIEDZIAŁA CO BĘDZIE ZA 25 LAT?

 • Alina Kumorowska

  Nie nazywałabym uchwały o ograniczeniu niskiej emisji durną . Poza tym gmina MUSI EGZEKWOWAĆ podpisaną niedawno ustawę antysmogową.
  A poza tym warto myśleć już przy budowie domu ,czy ZAWSZE będzie nas stać na
  ogrzanie 300 -400 m . może warto budować mniejsze domki ,ekonomiczne i od początku świadomie stosować dostępne technologie do ciepleniowe .

 • Edi

  tak ciekawe kto da ludzią na opłaty za ten opał tzn. za gaz lub prąd radni sobie mogą na to pozwolić wpływa 1500 zł miesięcznie na konto za pierdzenie w stołek i wymyślanie durnych uchwał, a ponad to stały etat jako nauczyciel mechanik itd