W niedzielę odbyła się XVIII Pielgrzymka Konna i Zaprzęgów Konnych do Kalwarii Zebrzydowskiej dla uczczenia pamięci Żołnierzy Polskich – Bohaterów Września 1939 r.

Pielgrzymka konna wyruszyła z Lanckorony i przejechała obok Grobku Matki Bożej w Brodach, Dróżkami Kalwaryjskimi dotarła do IV Stacji Procesji Wniebowzięcia NMP.

O godzinie 12:oo w pobliżu Klasztoru pod Kaplicą (S.IV) Wniebowzięcia Matki Bożej odbyła się Msza Święta polowa, którą prowadził Ojciec Kustosz Azariasz Hess, udzielił on też Błogosławieństwa dla Koni i Ludzi.

Po Mszy św. odbyła się defilada konna przez Kalwarię na stadion  sportowy „Kalwarianki”, gdzie uroczyście zakończono pielgrzymkę, nagrody dla najlepszych wręczyli Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty i Wójt Lanckorony Tadeusz Łopata.

Wcześniej zorganizowano między innymi bieg na orientacje w terenie, oraz konkursy z nagrodami dla Najładniejszego Regionalnego Zaprzęgu, wybrano też Najładniejszy Zespól Regionalny, Najładniejsza Sekcję i Najładniejszego Jeźdźca.

Z Pielgrzymką Konną jest integralnie związana nietypowa, nigdzie w Europie nie spotykana impreza sobotnia Konny Bieg na Orientację w terenie imienia generała broni Józefa Hallera na dwóch terenach: od Jawornika koło Myślenic do rejonu Lanckorony i od Jurczyc koło Skawiny do rejonu Lanckorony na trasie 5cio godzinnej dla amatorów – mówią organizatorzy

W ciągu ostatnich trzech dni wydarzeniom towarzyszyło ponad 200 koni pod siodłami, blisko 80 bryczek dwukonnych, pół tysiąca uczestników i 150 organizatorów i setki widzów.

Głównym organizatorem konnego biegu na orientacje i pielgrzymki konnej jest Małopolski Klub Rekreacji i Turystyki Konnej imienia 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, który przez cały rok prowadzi działania wychowawcze skierowane do młodzieży. Pielgrzymce towarzyszyła i przygrywała Orkiestra Dęta z Przytkowic.

W czasie Pielgrzymki poza głównymi organizatorami czyli Małopolski Klub Rekreacji i Turystyki Konnej imienia 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich, najbardziej widoczni był Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej. 

W ramach Klubu działa Małopolska Kawaleria w barwach 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich występująca na koniach, w mundurach 21PUN we wszystkich ważniejszych zdarzeniach patriotycznych w Polsce.

  • ursus

    imprezy kibic pomyliłeś 🙂

  • Kibic

    Na stadionie pojawiło się 300( 200 z Ryczowa) kiboli a Ty Ośle gdzie byłeś?

  • osioł

    Uhm, setki koni i wozów, widzów. Jak przesadzać to z klasą. Uwadze pana T. B. umknęły puste trybuny Kalwarianki.