Teatr Małopolskiego Instytutu Teatralnego tej jesieni zatrzyma się w ośmiu miejscowościach. Pierwszy przystanek należeć będzie do Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi, a zatrzyma się w Izdebniku i Lanckoronie.

Tej jesieni w Małopolsce w ośmiu miejscowościach na Przystankach TEATR Małopolskiego Instytutu Teatralnego zatrzymają się wyjątkowe polskie teatry wędrowne z ofertą niebanalnych spektakli familijnych.

Gdzie pójść z dzieckiem, kiedy jesień i słota?

Mieszkańcy Czarnej Góry, Frydrychowic, Izdebnika, Lanckorony, Podłęża, Ponikwi, Psar i Wadowic tej jesieni mogą zabrać swoje pociechy do lokalnych ośrodków kultury, w których pojawił się Przystanek TEATR.

Proponowane przez MIT spektakle dla dzieci rozwijają, bawią, uczą. Są urozmaiceniem zajęć szkolnych, pretekstem do rozmowy, sposobem na oswajanie uczuć. Są to propozycje błyskotliwe, zabawne, wzruszające. Teatr ożywionej formy pełni funkcję integrującą pokolenia, jest doskonałą alternatywą dla przedpołudnia przed telewizorem.

Będzie można obejrzeć przedstawienia atrakcyjne zarówno dla młodych widzów, jak i dla ich rodziców i opiekunów. W repertuarze Przystanku TEATR znajdują się spektakle: Teatru Nowego, Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi, Teatru Figur Kraków i Teatru Lale.

Jako pierwszy na przystanku TEATR zatrzyma się Wędrowny Kram z Opowieściami i otworzy przed widzami magiczny świat dziecięcej wyobraźni, muzyki, kolorów.

Na początek warto zobaczyć Finti.. co? Jak? Jakie trudne słowo! „Fintikluszki – folkowe okruszki”, czyli zbiór pięknych opowieści, przyśpiewek, wspomnień, obyczajów wskrzeszających świat Wielkoludów i Domowych Skrzatów. Widzowie w każdym wieku dają się oczarować mądrości ludowej przekazywanej różnymi formami. Sceny upiększa brawurowa aranżacja pieśni wykonana przez Karolinę Cichą, scenografia Mikołaja Maleszy i dźwięki Jacka Mazurkiewicza – tłumaczą organizatorzy

Kolejnym spektaklem Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi granym podczas Przystanku TEATR jest „TUWIM Julek – PARA buch, FRAZY w ruch”. To opowieść o urwisie, który potrafi marzyć. Chce być strażakiem, chemikiem, magikiem, hodowcą jaszczurek, wybiera się nawet do Ameryki! Z dystansem i humorem opowiedziana jest tu historia małego Julka („Teraz to jest mały Julek. Wisus, urwis i w ogóle”), który kiedyś zostanie poetą.

Zachwycają tu kolory, rymy, przekształcająca się scenografia, sceny aktorskie, lalkowe i wspólne chwile zabaw.

Scenariusz stworzyła Marta Guśniowska. Piosenki Jacka BUDYNIA Szymkiewicza powstały na podstawie książek Agnieszki Frączek, Wandy Chotomskiej, Michała Rusinka.

Teatralny rozkład jazdy:
20.10.2015, godz. 10:00 – Wiejski Dom Kultury w Psarach
21.10.2015, godz. 12:00 – Wiejski Dom Kultury we Frydrychowicach
22.10.2015, godz. 11:00 – Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Izdebniku
23.10.2015, godz. 12:00 – Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie lub Rynek

Projekt finansowany jest ze źródeł Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.