W konsekwencji rządowej reformy służby zdrowia z ośrodka zdrowia w Kalwarii Zebrzydowskiej od 1 października  znikają świąteczne i nocne dyżury. Reforma zakłada, że pacjenci w nocy czy też w święta pomocy będą musieli szukać w Szpitalu w Wadowicach. 

Od 1 października podobny los spotka mieszkańców Andrychowa, tam podobnie jak i w Kalwarii ośrodek zdrowia stracił kontrakt z NFZ. Tym samym wszyscy mieszkańcy powiatu będą zmuszeni korzystać z wadowickiego szpitala. 

Reforma ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zakłada stworzenie sieci szpitali, zmianom też ulegnie finansowanie nocnej  i świątecznej opieki zdrowotnej, od 1 października mają się tym zająć szpitale zakwalifikowane do sieci. Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Wadowicach w sieci się znalazł.  Do tej pory opiekę w ramach umowy z NFZ zapewniały lokalne ośrodki zdrowia takie jak w Kalwarii Zebrzydowskiej czy Andrychowie.

Z pomocy Ośrodka Zdrowia w Kalwarii Zebrzydowskiej korzystają poza mieszkańcami gminy Kalwaria także osoby z gminy Stryszów, Lanckorona.  Po 1 października do lekarza w nocy i w święta będą musieli się udać do Wadowic. 

Samorząd Kalwarii Zebrzydowskiej będzie podejmował próby pozostawienia  nocnych i świątecznych dyżurów, aby Ministerstwo wycofały ze swoich pomysłów.

 • pajuj

  No cóż. Lud i suweren tak przecież chciał. Na własnej skórze przekonamy się o skutkach dobrej zmiany. Poczekajcie jeszcze parę latek, a i z sądownictwem „a la PiS” też się spotkacie. Generalnie – jako społeczeństwo – mamy taki poziom wykształcenia, że ważne jest dla nas „tu i teraz”. Szkoda, że nie myślimy trochę na przyszłość. Przykre to jak rozpirzono 27 lat wolności i ciężkiej pracy mojego pokolenia w 18 miesięcy. Po prostu przykro.

 • pajuj

  i to ma być zmiana na lepsze niby???

 • berek

  Bardzo mądry pomysł.Dzieki takim pacjentom czeka sie godzinami na SOR .Na szczęście na SOR takim delikwentom daje sie odpowiedni kolor triage i juz jest ok.No a ze karetka robi za Taxi to juz inna inszosc

 • wis

  Osoby z karetek są przyjmowane w pierwszej kolejności (lub jak kto woli poza kolejnością). Nigdzie w moich postach nie ma napisane, że popieram likwidację niedzielnych i świątecznych dyżurów. Napisałem co należy zrobić w wyżej opisanej sytuacji.

 • berek

  To przyjedzie karetka P,pojedziesz sobie do Wadowic i posiedzisz na SOR.

 • plastee

  Tak?! Tylko pomysl sobie oszolomie ile jest w naszym powiecie karetek… Kiedy do tego dziecka przyjedzie karetka, ktos moze miec zawal serca, i juz nie doczeka pomocy. Pomyslales o tym? Pomyslales co bedzie sie dzialo na SOR w Wadowicach? Bedziesz czlowieku w kolejce po 10h czekal, bo juz tam jest kosmos z kolejkami.

 • wis

  to dzwonisz na pogotowie i mówisz o temperaturze 40 + i mdlejącym dziecku. Wtedy przyjedzie karetka. A to że w trakcie dojazdu temperatura spadła,..tak bywa

 • siemens

  Decyzja co najmniej kontrowersyjna.

 • plaster

  Macie wasza dobra zmiane… Dziekujemy Panie Kaczynski, i jego prywatnemu folwarkowi (PiS). Teraz rodzice z malymi dziecmi, kiedy dostana temperarury w nocy, beda zapieorzac do Wadowic na SOR, i czekac po pare godzin w kolejkach.