Scena wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy rozpoczęła w Niedzielę Palmową obchody Wielkiego Tygodnia w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jak co roku, od Niedzieli Palmowej do Wielkiego Piątku, przez Kalwarię przejdzie ponad 150 tysięcy pielgrzymów z różnych stron Polski i Europy.

Po południu o godz. 15.00 odegrana została pierwsza scena Misterium Męki Pańskiej: „Wjazd Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy”.

Kustosz Sanktuarium – O. Azariasz Hess OFM przywitał wszystkich przybyłych na Kalwarię pielgrzymów i skierował do nich okolicznościowe słowo.  Modlitewne spotkanie zakończyła scena „Wypędzenia przekupniów ze świątyni”.

Nawrócenie osobiste i społeczne winno być programem życia dla wszystkich Polaków – podkreślił bp Kazimierz Górny podczas uroczystej liturgii Niedzieli Palmowej w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Emerytowany biskup rzeszowski przewodniczył Mszy św. w bazylice kalwaryjskiej. W Niedzielę Palmową rozpoczął się tam odpust Wielkiego Tygodnia i Misterium Męki Pańskiej.

„Doniosłość Wielkiego Tygodnia ma w Kalwarii Zebrzydowskiej, przy Matce Bożej, wyjątkową wymowę” – podkreślił w homilii znaczenie obchodów odpustowych bp Górny. Mówił, że w liturgii Niedzieli Palmowej, w Roku Miłosierdzia, w Chrystusie mamy dostrzec oblicze Boga, który jest miłosierdziem.

Bp Górny zaznaczył, że „aby Polska była Polską, trzeba wierności Chrystusowi”. Wierność ta objawia się w trosce o rodzinę, obronie życia nienarodzonych, w trosce o polską kulturę, o uczciwość, prawdę, dobroć i miłosierdzie.

Przychodzimy do Jezusa Miłosiernego, aby od Niego czerpać siłę i czynić miłosierdzie oraz bronić najwyższych wartości – mówił bp Górny i zachęcał, by w Wielkim Tygodniu rozmyślać, jaka jest nasza relacja do Ojczyzny. Czy potrafimy dzisiaj, w tak trudnym momencie, nie tylko modlić się za Polskę, ale bronić jej dobrego imienia? Bronić jej historii i prawdy o dziejach? Być dumnym z poświęcenia tak wielu ludzi?” – pytał. Zauważył, że choć dzieje Polski są ściśle związane z Chrystusem, a większość Polaków uważa się za katolików, to życie pokazuje, iż wielu żyje blisko Niego, ale zachowują się, jakby Go nie znali.

Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę. Wówczas wierni ujrzą m.in. sceny „Uczty u Szymona” i „Zdrady Judasza”. W Wielki Czwartek Mszy św. Wieczerzy Pańskiej będzie przewodniczył o. bp Damian Muskus OFM.

Rano w Wielki Piątek procesja wyruszy spod Domu Kajfasza przez Ratusz Piłata i kościół Ukrzyżowania do kaplicy Grobu Pana Jezusa na szczycie góry Ukrzyżowania, gdzie do niedzieli będzie trwała adoracja.

Podczas wielkopiątkowej procesji główne kazanie wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Liturgii Wielkiego Piątku przy kościele Ukrzyżowania przewodniczyć będzie bp Jan Szkodoń.

W Wielką Sobotę liturgia Wigilii Paschalnej odprawiona zostanie pod przewodnictwem kustosza Sanktuarium o. Azariasza Hessa.

W Niedzielę Zmartwychwstania wierni wezmą udział w porannej procesji, podczas której z Kaplicy Grobu Pańskiego do Bazyliki Głównej zostanie przeniesione ciało Jezusa w Eucharystii. Procesji i Mszy św. będzie także przewodniczyć bp Szkodoń.

Od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Środy – (21 – 23 III 2016)

5.30      Odsłonięcie cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej, Godzinki
6.00      Msza św. z kazaniem
18.00      Gorzkie Żale z kazaniem
19.00      Msza św.
20.30      Różaniec, Apel Maryjny i zasłonięcie cudownego obrazu Matki Bożej

Wielka Środa – 23 III 2016

20.00      Misterium Męki Pańskiej: sceny „Uczta u Szymona” i „Zdrada Judasza”

Wielki Czwartek – 24 III 2016

5.30      Odsłonięcie cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej, Godzinki

6.00      Nabożeństwo Eucharystyczne z kazaniem, poświęcenie „Wieczerzy
Pańskiej”
13.00      Gorzkie Żale, Mandatum – „Umycie nóg Apostołom”, 
                                 Procesja pasyjna do Pałacu Kajfasza,
                                 Wieczorny sąd „U Kajfasza”
              Msza św. w Wieczerniku, adoracja Najśw. Sakramentu w Piwnicy PJ
19.30      Msza św. Wieczerzy Pańskiej (na Placu Rajskim)

Wielki Piątek – 25 III 2016

6.00      Poranny sąd „U Kajfasza”,
  8.00      Dekret „U Piłata”,

              Słowo pasterskie metropolity krakowskiego ks. kard. Stanisława
              Dziwisza
  8.30      Droga Krzyżowa na Wzgórze Ukrzyżowania,
                 Liturgia Wielkiego Piątku przy kościele Ukrzyżowania – ks. bp Jan
              Szkodoń

Wielka Sobota – 26 III 2016

8.00      Poświęcenie pokarmów w bazylice (co 15 min.)
Zakończenie o godz. 16.00

19.00      Liturgia Wigilii Paschalnej

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO – 27 III 2016

Msze św.: 6.00, 9.00, 11.00, 13.00, 15.00, 17.00, 19.00

6.00      Procesja rezurekcyjna z „Grobu Pańskiego” do bazyliki.,

Msza św. (ks. bp Jan Szkodoń)

Do udziału w uroczystościach zapraszają
OO. Bernardyni z Kalwarii Zebrzydowskiej

  • avav

    a czy odpust mozna jeszcze kupić czy już nie?