targi15-3

Skromniej jak zazwyczaj i tylko przez jeden weekend potrwają Targi Meblowe. Rzemieślnicy mają jednak powody do dumy bowiem mija właśnie 100 lat od pierwszego takiego spotkania.

Targi organizowane są przez Cech Rzemiosł, który zrzesza lokalnych rzemieślników: stolarzy i tapicerów.

Podczas Jubileuszowych Targów swoje wyroby zaprezentują producenci z gminy Kalwaria Zebrzydowska i okolicy. Przedstawiają oni ponad 110 ekspozycji meblowych w skład których wchodzi ponad 500 produktów okolicznych wytwórców.

Wystawa kalwaryjskich rzemieślników zajmuje powierzchnię ponad 4000 metrów kwadratowych, Ekspozycja obejmuje dwa pawilony wystawowe: przy ul. Mickiewicza, a także przy ul. Jagiellońskiej.

Swe wyroby zaprezentuje 110 rzemieślników stolarzy i tapicerów. Znajdziemy tam nowoczesne meble, a także meble klasyczne, jak i coś dla konesera czy też meble wykonane na „styl kalwaryjski”.

Zrzeszenie producentów mebli  prezentuje aktualnie szeroką ofertę mebli zarówno stylowych jak i nowoczesnych. Do wyposażenia wnętrz, zarówno mieszkalnych jak instytucji, biur, hoteli.

 

Cech rzemiosł różnych – historia

Pierwsze wzmianki o działalności stolarzy w Kalwarii Zebrzydowskiej pochodzą z 1786 roku. Było ich wówczas 40, a do roku 1896 liczba ta wzrosła do 72 – ówcześnie Kalwaria liczyła około 1500 mieszkańców.

W 1885 roku utworzono w Kalwarii Zebrzydowskiej organizację cechową, o czym świadczy pierwszy wpis w księdze członków Stowarzyszenia Rzemieślniczego w Kalwarii Zebrzydowskiej z dnia 15. XII. 1885 roku. W 1887 roku z inicjatywy władz miasta powstała w Kalwarii Zebrzydowskiej Krajowa Szkoła Stolarska, pierwsza publiczna szkoła przygotowująca przyszłych rzemieślników do artystycznego wykonywania mebli.

W latach trzydziestych okresu międzywojennego mimo kryzysu gospodarczego dało się zauważyć dużą prężność organizacyjną stolarzy. Zaowocowało to organizacją w roku 1930 I Targów Kalwaryjskich. Zasadniczy zasięg zbytu mebli kalwaryjskich obejmował Małopolskę, Rzeszów, Radom, Górny Śląsk, a w małych partiach docierały do Łodzi, Lwowa, Warszawy.

W 1985 roku, w setną rocznicę założenia Cechu Rzemiosł Różnych w Kalwarii Zebrzydowskiej oddano do użytku pawilon meblowy wybudowany przez członków Cechu. W 1994 roku odzyskano wybudowany w 1939 roku pawilon wystawowy zwany „Okrąglak”.

Największy rozkwit rzemiosła kalwaryjskiego nastąpił w minionym  stuleciu. Wykonywano meble secesyjne, bardzo ciężkie z masywu, najczęściej z Jesiona oklejonego fornirem orzechowym lub mahoniowym.

  • amelia

    bzdury, pierwsza wystawa miała miejsce w 1914 r , ale zarówno dla zarządu cechu i admina to bez znaczenia, nie potrafią liczyć, wolą „kłamać”!