Dwa pożary sadzy w ostatnich dniach gasili strażacy. Interweniowali w Kalwarii Zebrzydowskiej  i Przytkowicach. Straż apeluje: Uważajcie na sadze w kominach.

W sobotę 21 listopada strażacy z OSP Kalwaria Zebrzydowska zostali wezwani do pożaru sadzy.

Po dotarciu na miejsce naszym zadaniem było zlokalizowanie pożaru oraz ugaszenie palącej się sadzy za pomocą gaśnic proszkowych. Na szczęście dzięki szybkiej reakcji właściciela domu, pożar nie rozprzestrzenił się na resztę budynku – informują strażacy ochotnicy z OSP Kalwaria Zebrzydowska

W dniu wczorajszym ogień pojawił się w jednym z domów jednorodzinnych w Przytkowicach, tam interweniowali strażacy ochotnicy z OSP Przytkowice, zostały wezwane też jednostki straży zawodowej z Wadowic i Skawiny.

23 listopada 2015r. o godzinie 16:35 zostaliśmy zadysponowani przez Stanowisko Kierowania Komendy Powiatowej w Wadowicach, do pożaru sadzy w kominie, domu jednorodzinnego w miejscowości Przytkowice , po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu stwierdzono, że piec CO został wygaszony przez właściciela posesji, działania straży pożarnej polegały na oczyszczeniu przewodu kominowego z pozostałości palącej się sadzy, czynność tą wykonano przy użyciu specjalnej szczotki, oraz samochodu SCD 30 Iveco Magirus – informują strażacy z OSP Przytkowice

W ostatnich dniach straż interweniuje coraz częściej, dlatego też Strażacy zwracają się z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z trwającym sezonem grzewczym, apelują o czyszczenie instalacji kominowej. Szczególna ostrożność dotyczy osób, które korzystają z pieców CO.

Gdy temperatura na zewnątrz spada, aby utrzymać ciepło w domach, urządzenia grzewcze pracują na większych obrotach, nawet wtedy, gdy nikt tych urządzeń nie dozoruje. W tym właśnie czasie dochodzi do pożarów sadzy w kominie, które stanowią zagrożenie dla całego budynku.

Najgroźniejsze pożary są wtedy, gdy nikogo nie ma w domu. Podczas pożaru sadzy dochodzi do zapalenia się cząstek nagromadzonych wewnątrz przewodów kominowych ,które zbierały się w czasie pracy urządzeń ogrzewczych, a nie były wyczyszczone przez kominiarzy.
Dlatego przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zawsze należy dokonać pełnej i rzetelnej kontroli stanu technicznego przewodu kominowego (jego szczelności oraz drożności), usunąć zalegającą warstwę sadzy, sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie urządzeń grzewczych (pieców CO).

Straż apeluje :

W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy:

  • zadzwonić na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku,
  • wygasić ogień w piecu, kominku,
  • zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie),
  • przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń,
  • udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom.

WAŻNE!

  • NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem.
  • Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).

{FOTO: OSP Kalwaria Zebrzydowska, OSP Przytkowice}