W środę, 10 czerwca 2015r. w lokalu Towarzystwa Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Ocalić od zapomnienia”.

Celem Sesji Naukowych Młodzieży organizowanych dla uczniów z terenu gminy Kalwaria jest przybliżenie lokalnej historii, utrwalenie pamięci o wydarzeniach i ludziach zasłużonych dla miejscowej społeczności.

Organizatorami tegorocznej, XXIV Sesji było TPKZ oraz Biblioteka Publiczna w Kalwarii. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z ZS nr 1w Kalwarii Zebrzydowskiej z p. Ewą Leją, ZS nr 4 z Zebrzydowic z p. Jolantą Gasińską, ZS nr 5 w Barwałdzie Średnim z p. Grzegorzem Krukiem. ZS nr 7 w Barwałdzie Średnim z p. Bernadetą Kalębą-Żołnierek oraz ZS nr 8 w Stanisławiu Dolnym z p. Markiem Ziębą. Ponadto grupa członków Towarzystwa i pasjonaci historii. Władze samorządowe reprezentował Burmistrz Miasta dr inż. Augustyn Ormanty.

Tematem Sesji Młodzieży była historia Pociągu Papieskiego. Rok 2015 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Świętego Jana Pawła II. Niedawno minęła 130 rocznica uruchomienia linii kolejowej przez Kalwarię.

W te wydarzenia wpisuje się rocznica oddania do użytku pociągu Papieskiego – jego poświęcenia przez papieża Benedykta XVI i pierwszego kursu na trasie Kraków Gł. – Łagiewniki – Kalwaria Lanckorona – Wadowice.

O początkach kolei w naszym mieście i kolejowych podróżach Karola Wojtyły opowiedział gość spotkania p. Andrzej Nowakowski – profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, autor książki „Zarys dziejów kolei w Kalwarii Zebrzydowskiej na tle dziejów kolei galicyjskiej i małopolskiej”.

Historię „metafizycznego” pociągu przybliżył film udostępniony przez Koleje Regionalne pt. „Pociąg do świętości”. Organizatorzy dziękują uczniom, nauczycielom i  wszystkim angażującym się w przygotowania Sesji Naukowych Młodzieży, przedsięwzięcia, które jest organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Kalwarii Zebrzydowskiej od 1990 roku.

{źródło – biblioteka.kalwaria.pl}