Ojcowie Bonifratrzy chcąc upamiętnić postać Mikołaja Zebrzydowskiego, ostatnio zaproponowali utworzenie trasy spacerowo-rowerowej „Śladami Zebrzydowskiego” biegnącej od Zamku w Lanckoronie, przez Konwent w Zebrzydowicach kończąc na Sanktuarium Kalwaryjskim.

zachęcamy do wysłuchania wywiadu z Ks. dr Tomaszem Szarlińskim – pomysłodawcą powstania Stowarzyszenia dla Radia Kalwaria – link poniżej

 

Trasa Śladami Zebrzydowskiego to tylko z jedno wielu dzieł, które chcą zrealizować. Nie tak dawno powołali też Stowarzyszenie Dobroczynne im. Mikołaja Zebrzydowskiego. Chcą budować Mosty Miłosierdzia łączące osoby niepełnosprawne, starsze, samotne z osobami współczesnej konsumpcji liczą na pomoc osób i instytucji.

Pierwszym krokiem będzie wypracowanie planu działań, które zmierzałyby do ukierunkowania całego zespołu dworskiego wraz z przyległościami, by w całości stał się mostem miłosierdzia. Z pewnością trzeba pomyśleć o jakimś stałym miejscu spotkania o charakterze rekreacyjnym i regionalnym. Myślimy tu o Spichlerzu. Należało by stworzyć możliwość realnej pracy naszym braciom i siostrom niepełnosprawnym, wykorzystując potencjał gospodarstwa tzw. ZAZ. Oczywiście, nie sposób zapomnieć o konieczności rozwoju DPS i WTZ – mówią pomysłodawcy i dodają Jednak nade wszystko pragniemy zmobilizować siebie i tysiące ludzi dobrej woli, którzy projektowi MOSTÓW MIŁOSIERDZIA pragnęliby poświęcić trochę serca, czasu i grosza.

Jednym z pomysłów nowo powstałego Stowarzyszenia im. Mikołaja Zebrzydowskiego jest stworzenie  trasy Śladami Zebrzydowskiego, którą można by było pokonać na rowerze i pieszo, a połączyłby trzy wyjątkowe miejsce z naszej okolicy i wszystkie związane z Mikołajem Zebrzydowskim

Stowarzyszenie pragnie upamiętnić szlachetną postać M. Zebrzydowskiego, proponuje utworzenie trasy spacerowo-rowerowej „Śladami Zebrzydowskiego” biegnącej od Zamku w Lanckoronie, siedziby rodu do kościoła św. Michała ufundowanego w 1599 r. przez Mikołaja i Dworu podarowanego przez niego na szpital, a następnie z powrotem do Sanktuarium, które jest najbardziej znaną jego fundacją.

Jak zaznaczają dodatkowym argumentem za powstaniem takiej trasy  jest inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego zmierzająca do powiązania miejsc o walorach turystycznych i kulturowych siecią tras rowerowych. Taka „subtrasa” mogłaby się stać wartościową pętlą na „Szlaku Bursztynowym” promowanym przez Greenways.

Warto wspierać tę inicjatywę, jak i inne projekty do których jeszcze będziemy wracać, zachęcamy do odwiedzin strony internetowej Stowarzyszenia Dobroczynnego im. Mikołaja Zebrzydowskiego – zebrzydowski.pl

Zachęcamy też do polubienia Stowarzyszenia Mikołaja Zebrzydowskiego na Facebook – Zebrzydowski