Sokolik  w wakacje nie próżnował, a ostro trenował

Uczniowski Klub Sportowy Sokolik z Przytkowic bardzo intensywnie pracował podczas minionych wakacji, uczestnicząc aż w dwóch Zgrupowaniach Kadry Narodowej.

Pierwszy obóz, zaraz na początku lipca, miał za zadanie poprawienie kondycji poprzez biegi oraz jazdę na rowerze.

Przypomnijmy, że wiodące dyscypliny  w Sokoliku to Canicross, czyli bieg z psem uwiązanym specjalną amortyzowaną smyczą do pasa oraz Bikejoring, czyli jazda na rowerze z psem na uwięzi.

Nasi podopieczni wspólnie z seniorami pod okiem doświadczonych trenerów z Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów trenowali w dziergowickich lasach na Opolszczyźnie. Treningi prowadził między innymi pan Hubert Kiljan, Mistrz Świata z Kanady w 2009 roku w canicrossie mówią opiekunowie z UKS Sokolik

Drugie zgrupowanie odbyło się w Porzeczu w województwie pomorskim, gdzie udaliśmy się wspólnie z psami.

Tam pod nadzorem kadry trenerskiej oraz instruktora behawioru psów nasza młodzież uczyła się, jak postępować ze swoimi pieskami w sporcie wyczynowym, jakim są psie zaprzęgi. Nasi podopieczni odbywali dwa a czasem trzy treningi dziennie, do tego treningi Agility, czyli pokonywanie najrozmaitszych przeszkód przez psa oraz Cursing imitujący pogoń za „zającem” na specjalnie do tego przygotowanym torze.

Każdy dzień zaczynał się pobudką o szóstej rano, a kończył ciszą nocną o 22.00. Żelazna dyscyplina kierownictwa obozu sprawiła, że już po kilku dniach dało się odczuć progres wśród zawodników oraz psów. Nad zawodnikami z bikejoringu czuwał trener drugiej klasy w kolarstwie, Wicemistrz Świata i Mistrz Europy, pan Marek Długołęcki. Canicrossowcami zajmował się pan Mirosław Piecko, trener tej dyscypliny.

Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta podczas tych zgrupowań pomoże niebawem podczas licznych zawodów w sezonie startowym. Pierwsze wyzwanie to Mistrzostwa Europy federacji ECF w Szkocji, gdzie reprezentować nasz kraj będzie Monika Byrgiel z Przytkowic. Następnie Mistrzostwa Polski i wiele innych zawodów międzynarodowych –  mówią opiekunowie z UKS Sokolik

Dziękujemy Gminie Kalwaria Zebrzydowska, firmie Kamax Przytkowice za użyczenie busa i nie tylko oraz  sieci sklepów dla zwierząt „Nakarm Pupila” z Bielska Białej.

Opiekunami na obozach byli pani mgr Justyna Nowroth oraz pan mgr Bartłomiej Chotowicki, współzałożyciele klubu UKS Sokolik, na co dzień nauczyciele w-f w Przytkowickiej szkole.

{tekst i foto: UKS Sokolik}