Na zaproszenie Kustosza O. Azariasza Hessa w Kalwaryjskim Sanktuarium w poniedziałek 4 stycznia o godz. 18.30 kolędowała, przy wypełnionej po brzegi bazylice Eleni.

Był to już trzeci występ Eleni w Kalwarii na przestrzeni ostatnich miesięcy. W kwietniu 2015 wystąpiła w CKSiT przypominając o 1. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II. 13 sierpnia na kalwaryjskim wzgórzu piosenkarka zaśpiewała utwory dedykowane Matce Bożej Kalwaryjskiej, w dzień Jej Imienin.

Tym razem w kalwaryjskiej bazylice zabrzmiały najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu Eleni. Koncert przekształcił się we wspólne kolędowanie, do którego chętnie włączyli się wszyscy widzowie i słuchacze. W wypełnionej po brzegi świątyni zapanował niezwykle radosny, rodzinny nastrój świąt Bożego Narodzenia.

Pomimo mroźnej, niezachęcającej do wyjścia z domu pogody, do bazyliki kalwaryjskiej przybyły setki osób: młodszych i starszych, dzieci i dorosłych. Przyszli, by wysłuchać koncertu artystki, która – jak podkreślał w słowach powitania O. Azariasz Hess, Kustosz kalwaryjskiego Sanktuarium, „śpiewa pięknym głosem, który jest darem od Boga, ale nade wszystko sercem”.

Eleni swoim śpiewem wszędzie głosi miłość i przebaczenie, które urzeczywistniła w swoim życiu – podkreślał, dodając że jej postawa jest wzorem dla wszystkich, zwłaszcza w kontekście Roku Miłosierdzia, który jest czasem przebaczenia i pojednania.

Artystka zdecydowała się wystąpić pomimo przeziębienia i związanych z tym problemów z krtanią. Mieszkańcy Kalwarii i goście uczestniczący w koncercie chętnie jej w tym pomagali, wspólnie wyśpiewując kolejne wersy najpiękniejszych kolęd i pastorałek polskich.

Zabrzmiały m.in. Gdy śliczna Panna, Dzisiaj w Betlejem, Cicha noc i wiele innych pieśni, bez których nie wyobrażamy sobie świętowania Bożego Narodzenia.

Prawdziwy aplauz zgromadzonych wywołał Ojciec Kustosz, który wraz z Eleni wykonał pastorałkę „Greccio”. Utwór, napisany przez br. Symplicjusza OFM, nawiązuje do historii powstania pierwszej szopki, której twórcą był św. Franciszek z Asyżu, i bożonarodzeniowych tradycji pielęgnowanych przez zakon franciszkański.

Ten duet zabrzmiał podczas koncertu jeszcze dwukrotnie. Eleni i o. Azariasz Hess wyśpiewali wspólnie wzruszającą „Kolędę dla nieobecnych”, a na zakończenie niezwykle ciepłego i radosnego wieczoru – pieśń „Matko Boża Kalwaryjska”.

Szczególnie miłym akcentem koncertu był występ dzieci, które – zachęcone przez Eleni – odważnie i z wdziękiem wykonywały solo refreny kolęd, w czym chóralnie pomagali im dorośli słuchacze koncertu. W rozświetlonej blaskiem choinkowych ozdób bazylice, przy imponującym swoim pięknem i bogactwem szczegółów żłóbku, zapanowała prawdziwie rodzinna, kolędowa atmosfera.

Dziękuję, że możemy wspólnie kolędować w tym pięknym i cudownym miejscu – mówiła w trakcie wieczoru artystka.

Po koncercie do Eleni ustawiła się długa kolejka osób, które pragnęły zdobyć jej autograf na płytach CD i zamienić kilka słów z artystką, która podbiła serca swoją bezpośredniością, pokorą i ciepłem.

Oby atmosfera tego wyjątkowego wieczoru była udziałem naszych rodzin każdego dnia Nowego 2016 Roku.

 

{Tekst: kalwaria.eu}

  • lili

    Brawo.Brawo

  • ola

    byłam śpiewa cudnie wielkie brawa