Na Św. Michale

Jak co roku w wrześniowe popołudnie w Kaplicy Konfederatów w Lesie Groby odbywa się Msza Święta. I Tak też było tym razem. Organizowana jest przez Gminę Sułkowice i Ochotniczą Straż Pożarną w Harbutowicach.

Nad Leśnym Sanktuarium św. Michała stworzyła się niepowtarzalna atmosfera, której doświadczył tylko ten kto tam był.

W promieniach słońca miejsce to nabiera szczególnej wartości, a ludzie zgromadzeni ze wszystkich okolicznych miejscowości – Lanckorony, Jastrzębi, Izdebnika, Skawinek, Zakrzowa, Budzowa, Palczy, Rudnika, Biertowic, Krzywaczki oraz oczywiście Gospodarzy czyli Harbutowic i Sułkowic, których było najwięcej, rozgrzali „serce” tej magicznej polany.

Należy wspomnieć, że w uroczystościach brały udział organizacje z każdej gminy, które na Mszę Świętą przyszły pieszo lub dojechali. Przybyli m.in. Wójt Pan Tadeusz Łopata, Przewodniczący Rady Gminy – Ryszard Frączek na czele z Kołem Gospodyń Wiejskich z Jastrzębi, Radą Sołecką i przedstawicielami LKS Jastrzębianka, Ochotnicza Straż Pożarna z Jastrzębi, Sołtys Sołectwa Skawinki, Towarszystwo Przyjaciół Lanckorona oraz Akolada Izdebnicka.

Cała uroczystość rozpoczęła się od Uroczystego wkroczenia pocztów sztandarowych OSP oraz druhów. Następnie odbyła się Msza Święta odprawiona przez proboszcza Harbutowic – Janusza Stopiak.

Po uroczystej Mszy Św. rozpoczęła się integracja trzech powiatów, a organista z przenośnym instrumentem zmienił pieśni religijne na biesiadne. Strażacy zapalili ognisko – smażyli oraz częstowali przepyszną kiełbaską.

Habutowickie Gospodynie kusiły zapachem swojego bigosu i przyciągały do poczęstunku nawet najbardziej opornych. Apetyty dopisywały – jedni jedli żeby się rozgrzać, inni degustowali, a jeszcze inni zgłodnieli po wycieczce i Mszy Świętej. Każdy dziękował za poczęsunek i bardzo miłą, życzliwą i sprawną obsługę. Nie zabrakło również kramu z cukierkami oraz słodyczy od strażaków dla dzieci.

Co roku to magiczne miejsce przyciąga tłumy ludzi rozciągniętych po polanie św. Michała. A odgłos ptaków i powiew wiatru przypomina nam jak bardzo ważny jest drugi człowiek. Integracja społeczna oraz tworzenie więzi.

Coraz bardziej cieszy nas fakt, że w takich uroczystościach biorą udział dzieci, które poznają historię naszej ojczyzny i miejmy nadzieję, że za kilka lat również będą kontynuować ten piękny zwyczaj zapoczątkowany przez Towarzystwo Przyjaciół Lanckorona i Urząd Gminy Sułkowice.

{lanckorona.pl}