Zgodnie z tym co zapowiadano w poniedziałek na rynku pojawiła się stacja pomiarów jakości powietrza, jednak ciągle nie wiadomo kiedy poznamy wyniki i jakość powietrza, jedno jest pewne wyniki na bieżąco nie będą podawane.

Na stronie urzędu miasta możemy przeczytać:

Burmistrz Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej uprzejmie informuje, że w dniu 11 stycznia 2016 r., na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczęła pracę mobilna stacja pomiarowa WIOŚ w Krakowie. Stacja pomiarów jakości powietrza zlokalizowana została w Rynku – koło postoju taksówek.

Pomiary okresowe będą prowadzone metodami referencyjnymi w seriach 2 razy po 2 tygodnie na kwartał, rozłożone równomiernie w ciągu roku (łącznie 16 tygodni).

Potwierdziły się niestety nasze wcześniejsze nieoficjalne informacje mówiące o tym, że co prawda stacja pomiaru powietrza będzie badała powietrze i jego zanieczyszczenie ale wyniki pomiarów nie będą podawane na bieżąco.

Badania prowadzone będą z przerwami w seriach 2 razy po 2 tygodnie na kwartał.

Tak naprawdę to w magistracie nie wiedzą do końca w jaki sposób i kiedy wyniki pomiarów poznamy, poinformowano nas, że stały punkt pomiaru będzie mierzył zawartość w powietrzu pyłu zawieszonego PM10.

Pewne jest, że wyników nie poznamy od razu i nie będą one na bieżąco publikowane na stronach internetowych jak to ma miejsce np. w Krakowie.

Pytany o tę sprawę  kierownik Stanisław Kosek nie potrafił udzielić precyzyjnej odpowiedzi kiedy poznamy wyniki pomiarów.

Przypomnijmy o  stały punkt pomiaru od lat zabiega Jerzy Rojek, który pierwsze pisma w sprawie takiego punktu składał już na wiosnę 2013 r. tuż po akcji „Wielkiego sadzenia” obywatelskiej akcji, która zakończyła się dużym sukcesem gdy ponad 1 tys. osób w okolicach Lanckorony wspólnie zasadziło nowy las.

Innowacyjność w wykonaniu Urzędu Miasta i Gminy Kalwaria Zebrzydowska…. (smogiem po nozdrzach i obłudą po twarzy) na rynku zaistniał punkt pomiaru zanieczyszczenia powietrza lecz wyniki kiedy będą ? – pisze Jerzy Rojek 

Stacja została zainstalowana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska z Krakowa.

 • Lori

  Stacja jest podobno od 01.01.2016 a pracuje podobno od 11.01.2016.

 • at

  Należy napisać ściślej: 10 dni odkąd stacja jest. Czy pracuję? Tego nie wiemy.

 • Lori

  Minęło 10 dni odkąd stacja pracuje, jeszcze tylko 4 i w tym kwartale pierwsza runda się zakończy.

  Gdzie wyniki? Jest gorzej niż w Krakowie ?

 • Lori

  Na jednym z masztów jest davis vantage vue? Nie widzę dokładnie na zdjęciu.
  Skoro pomiary jakości powietrza są tajne, mogli by chociaż wskazania z tej stacji pogodowej udostępnić.

 • pampam

  To chyba jakiś żart…

 • Całoroczny punkt pomiaru…