Ekipa Busem do Marzeń zorganizowała akcję Stos pluszaków dla dzieciaków. Zebrano ponad 300 indywidualnych prezentów dla dzieci. Wszystkie upominki trafiły do polskich dzieci z Soleczników i Rostynian na Wileńszczyźnie, w tym do dzieci z polskiego Domu Dziecka.

8 grudnia rozpoczął się w Kościele Rok Miłosierdzia, ogłoszony przez papieża Franciszka. Dla Polski rok wyjątkowy, przygotowujący do Światowych Dni Młodzieży i przyjęcia ich owoców, a także 1050 rocznica chrztu naszej Ojczyzny.

Miłosierdzie to przede wszystkim otwieranie serca na drugiego człowieka. Z taką myślą ekipa Busem do marzeń zorganizowała kolejną akcję, która miała na celu wcielenie hasła tegorocznych ŚDM w czyn – Stos pluszaków dla dzieciaków. Prezent na Kresy. Młodzi zaproponowali swoim znajomym wspólne przygotowanie mikołajkowych darów dla dzieci z Soleczników i Rostynian na Wileńszczyźnie, w tym dzieci z polskiego Domu Dziecka.

Podobnie jak w przypadku poprzedniej zbiórki materiałów szkolnych, która miała miejsce we wrześniu, akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Włączyło się w nią łącznie 35 parafii z diecezji krakowskiej i tarnowskiej. Zebrano ponad 300 indywidualnych prezentów dla dzieci.

W ubiegły weekend przesyłka została zawieziona na Kresy, doładowanym po sam dach Busem do marzeń. Oczywiście nie mogło zabraknąć świętego Mikołaja, biskupa Miry, który wręczył prezent każdemu dziecku.

Radości było co nie miara, najpierw w Rostynianach, gdzie w sobotę zebrali się wszyscy uczniowie wraz z Rodzicami, czekając na znajomych z Polski. Przygotowali dla gości przedstawienie, przypominając, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia. W takiej atmosferze jeszcze milej było wręczać prezenty.

Kalwaria od dawna wspiera tę niewielką placówkę, dlatego dla wszystkich było to wyjątkowe spotkanie. W niedzielę święty Mikołaj pojawił się w parafii św. Piotra w Solecznikach, a wraz z nim wolonrariusze ŚDM.

Szczególną Mszą świętą była ta, na której gościły dzieci z polskiego Domu Dziecka, które otrzymały wiele prezentów. Księża z tamtejszej parafii wielokrotnie podkreślali, jak ważne dla Polonii jest poczucie, że Polska pamięta o Kresach.

Co czuję? Radość, poczucie dobrze wykonanego zadania. Mamy nadzieję, że to nie było ostatnie spotkanie z Solecznikami, gdzie spotkaliśmy się z ogromną gościnnością i otwartością. Warto było poświęcić ten czas dla tych dzieciaków. Roześmiane oczy dzieci były najlepszą zapłatąmówi Grzesiek.

Ekipa Busem do marzeń już drugi raz w tym roku gościła na Litwie. Poprzednio okazją do tego była wyprawa na wschód, wiodąca przez Ukrainię, Białoruś, Litwę i Łotwę. Tym razem do Kalwarian dołączyły też wolontariuszki z Limanowej, przedstawicielki diecezji tarnowskiej.


{Foto: wilnoteka.lt, Busem do marzeń}