Światowe Dni Młodzieży dobiegły końca, także w Kalwarii Zebrzydowskiej był to wyjątkowy czas dla wszystkich, Urząd Miasta podsumował ostatnie dni. Ksiądz Proboszcz Wiesław Cygan i  Parafialny Komitet Organizacyjny  dziękują wszystkim tym którzy zaangażowali się by przyjąć na naszym terenie młodych pielgrzymów.

Pierwsze grupy młodzieży przybywały już w poniedziałek od godzin wczesnopopołudniowych. Oficjalne rozpoczęcie Światowych Dni Młodzieży w Kalwarii Zebrzydowskiej miało miejsce w środę 27 lipca , kiedy zgromadzonych gości z Francji na boisku sportowym przy al. Jana Pawła II powitał Ksiądz Kanonik Wiesław Cygan – Proboszcz Parafii p.w. Świętego Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej wraz z Burmistrzem Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej dr inż. hab. Augustynem Ormantym.

Na trzy kolejne dni boisko sportowe stało się miejscem spotkań, katechez i koncertów oraz transmisji z wydarzeń w Krakowie na specjalnie zainstalowanym telebimie. Ponadto w Kościele Parafialnym w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Leńczach młodzież przybyła z różnych rejonów Polski gromadzi się na wspólnych katechezach.

Ogółem w Gminie Kalwaria Zebrzydowska zakwaterowanych zostało ponad trzy tysiące pielgrzymów, zarówno w domach prywatnych, jak i w 6 obiektach oświatowych – gminnych i powiatowych, a całością koordynują komitety parafialne poszczególnych miejscowości, odpowiedzialne również za przygotowanie i dystrybucję śniadań. Do prac zaangażowano wolontariuszy. W przygotowanych i oznaczonych punktach gastronomicznych pielgrzymi mogą wymienić talony z pakietu pielgrzyma na posiłki.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Wadowicach, na terenie dekanatu Kalwaria Zebrzydowska zakwaterowano 2798 osób:
– Leńcze (Polska) – 355 osób
– Przytkowice (Polska) – 223 osób
– Zebrzydowice (Polska) – 58 osób
– Brody (Francja) – 287 osób
– Brody (Madagaskar) – 82 osób
– Zakrzów (Włochy) – 29 osób
– Zakrzów (Polska) – 76 osób
– Kalwaria Zebrzydowska (Polska) – 356 osób
– Kalwaria Zebrzydowska (Francja) – 550 osób
– Stanisław Dolny (Francja) – 89 osób
– Stanisław Górny (Francja) – 93 osób
– Barwałd Górny (Francja) – 84 osób
– Barwałd Górny (Polska) – 27 osób
– Lanckorona (Francja) – 117 osób
– Lanckorona (Martynika) – 152 osób
– Skawinki (Francja) – 196 osób
– Skawinki (Polska) – 24 osób

Oprócz pielgrzymów zakwaterowanych na naszym terenie, spodziewanych jest ponad 20.000 osób odwiedzających Klasztor i Dróżki Kalwaryjskie.

W Gminie Kalwaria Zebrzydowska przygotowania do Światowych Dni Młodzieży toczyły się od kilku miesięcy. Dotyczyły wielu płaszczyzn, a szczególnym priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno dla pielgrzymów, jak i dla mieszkańców gminy.

{kalwaria.eu}

 • ratrak

  To bylo tak niedawno.

 • Anonimek

  Kiedy beda zdjecia na fb z Festivalu Młodych ?

 • job

  Baluś znowu usunął komentarz, tragedia z tym portalem:Interesujące komentarze na ten temat użytkownicy facebooka umieszczają. I faktycznie, klasztor i kustosz zrobili z imprezy religijnej festyn, sztuczne ognie to nieporozumienie. Zabrakło zespołu disco polo i mielibyśmy niezły cyrk z poważnej imprezy. Takie sytuacje w gminie zawsze ciągną za sobą ofiary i aż dziw bierze że ciemny lud nie woła dymisji kustosza za te zaniedbania marketingowe.

 • brama

  usuniety komentarz o powrocie obrazu do klasztoru
  Interesujące komentarze na ten temat użytkownicy facebooka umieszczają. I faktycznie, klasztor i kustosz zrobili z imprezy religijnej festyn, sztuczne ognie to nieporozumienie. Zabrakło zespołu disco polo i mielibyśmy niezły cyrk z poważnej imprezy. Takie sytuacje w gminie zawsze ciągną za sobą ofiary i aż dzi bierze że ciemny lud nie woła dymisji kustosza za te zaniedbania marketingowe.

 • ŚDM

  Hej, kolego w niebieskim.
  Gdyby na mnie tak patrzyła nie pozwolił bym jej wyjechać 😉

 • anonim

  czy to są już wszystkie zdjecia dodane ?