Normy jakości powietrza w Kalwarii i okolicy zostały przekroczone sześciokrotnie ostrzega Kalwaryjski Alarm Smogowy i radzi nie wychodźcie z domu szczególnie dzieci, kobiety w ciąży, osoby chore i starsze.

Kalwaryjski Alarm Smogowy od kilku dni przeprowadzi własne pomiary zanieczyszczenia powietrza – pyłu zawieszonego, a jego wyniki  dostępne są online, czyli od ręki w Internecie.

Pyłomierz zlokalizowany jest  w okolicach ul. Zjednoczenia i ul. Stolarskiej, przedstawiciele Kalwaryjskiego Alarmu Smogowego tłumaczyli, że akcja ma być alternatywą dla pomiarów prowadzonych przez WIOŚ na rynku w Kalwarii.

Dziś – tj 14.02 o godz. 9:00 odnotowano najwyższy poziom średniego dziennego stężenia pyłu PM10 w Kalwarii Zebrzydowskiej.

 

Ostatnimi badaniami Kalwaryjski Alarm Smogowy jest wstrząśnięty i przerażony, najnowsze dane z dziś z godz. 8:43 mówią o tym, że normy jakości powietrza zostały przekroczone sześciokrotnie, tak źle jeszcze nie było gdy dokonywane są pomiary.

UWAGA!!!! ALARM SMOGOWY!!! 301,87 µg/m3 – poziom PM10 z godz. 8.43. Norma jest 50 µg/m3. Sześciokrotne przekroczenie. Nie wychodźcie z domu, szczególnie dzieci, kobiety w ciąży, osoby chore i starsze. To co wisi w powietrzu jest bardzo rakotwórcze – ostrzega Kalwaryjski Alarm Smogowy

Wczoraj stan poziomu zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 z godziny 21:00 – 126µg/m3 o godz. 18 i wyniósł 167µg/m3. Norma wynosi 50 µg/m3 – norma przekroczona czterokrotnie.

Kalwaryjski Alarm Smogowy na FB – zobacz wyniki badań

 

Wraz z przejściem ostatniego frontu i zmniejszeniem intensywności opadów pogarszać się będzie jakość powietrza – dodaje Krakowskiego Alarmu Smogowego   W sobotę i niedzielę zwiększą się bardzo stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu, co skutecznie obniży jakość powietrza w Polsce zachodniej (sobota) i południowo-centralnej (niedziele). Powietrze będzie szczególnie zanieczyszczone w niedzielę w trójkącie między Wrocławiem, Łodzią i Krakowem. Dlatego radzimy ograniczyć wyjścia najlepiej do minimum.

 

 • Kalwarianka

  Niech najpierw sprawdzą tych, co mają rodzinę jako radnych. Dopiero oni trują. Poza tym co z mieszkańcami, którzy od lat nie oddają śmieci? Gdzie jakiekolwiek kontrole? Rządzący Chłop nie widzi problemu? Czy dalej nie chce kłócić mieszkańców? Widziałam jego występ w reportażu w TVN. Wstyd go słuchać, kluski w gębie, brak merytorycznego odniesienia i pieprzenie o Kalwarii jako ośrodku kultu i rzemiosła. Nie ma narzędzi prawnych? MA, tylko co zrobi z tymi, których lizał w dupę przed wyborami a teraz musiałby wysłać do nich służby porządkowe. I na marginesie: Balu dalej milczysz w sprawie przetargu na oczyszczanie miasta?

 • craxa

  Pewnie jest tam trochę mniejsze stężenie. Mają trochę lepszą wentylację, ale problem ze spalanymi śmieciami taki sam. Przypuszczam, że stacja na rynku ma również trochę inne pomiary. Niemniej problem jest wielki. Co trzeba zrobić by w końcu ktoś zainteresował się problemem? Myślę, że podobnie jak w Krakowie, zapowiedzieć pozew zbiorowy przeciwko miastu. warto poszukać i poczytać trochę. To po takich zapowiedziach Majchrowski i urzędnicy wzięli się do roboty.

 • klwz

  niech sie biora w koncu za tych rzemieslnikow co niby ich nie stac na nowe piece a po kilka samochodow pod domem stoi ciekawe

 • Lori

  A w tym czasie w Skawinie tylko 40 jednostek. San powietrza Dobry.

  Brawo Kalwaria.

  Ciekawe czy Lanckorona która jest wyżej, ma te sam problem.