Wolontariusze Szlachetnej Paczki już po raz czwarty w Kalwarii Zebrzydowskiej starają się zmieniać świat na lepsze. A jak dokładnie to robią? Przede wszystkim poprzez spotkania z drugim człowiekiem, poświęcanie swojego czasu dla innych, dotarcie do osób w potrzebie i niesienie Mądrej Pomocy.

Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt bezpośredniej pomocy osobom, które z niezawinionych powodów znalazły się w trudnej sytuacji. Pomoc ta polega na przygotowaniu paczki odpowiadającej na konkretne potrzeby przez darczyńców, czyli wszystkich, którzy chcą dać innym coś od siebie.

Tylko w 2014 roku Paczka dotarła do 19.580 rodzin w całej Polsce, a pomoc przygotowywało aż 700480 darczyńców. W zeszłorocznej edycji projekt połączył 805 000 osób! Wśród nich są członkowie rodzin w potrzebie, darczyńcy, SuperW, czyli wolontariusze, którzy odnaleźli potrzebujących, dobroczyńcy, czyli osoby, które swoimi dobrowolnymi wpłatami sprawiają, że Paczka może działać przez cały rok.

Jak działa Szlachetna Paczka?

Na początku odpowiednio przeszkoleni wolontariusze, tak zwani SuperW, odwiedzają rodziny w potrzebie, dokładnie je poznają, diagnozują ich sytuację i decydują w jaki sposób najlepiej udzielić im pomocy. Jeśli zdecydują o włączeniu rodziny do projektu, sporządzają dokładny opis, w którym starają się przedstawić sytuację, w jakiej rodzina się znalazła z zachowaniem pełnej anonimowości.

Następnie darczyńcy na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl na podstawie sporządzonych opisów wybierają rodzinę, dla której chcą przygotować Paczkę i będąc w stałym kontakcie z wolontariuszem starają się odpowiedzieć na potrzeby i choć trochę pomóc rodzinom wyjść z trudnej sytuacji, czerpiąc z tego niesamowitą satysfakcję.

 

A kto właściwie czerpie z tego satysfakcję?

Wszystkie trzy strony zaangażowane w projekt! Rodzina – otrzymuje konkretną pomoc, ponadto bardzo często przez otrzymaną pomoc spełnia swoje marzenia, a może nawet zmienia swoje życie i zaczyna wszystko od nowa. Czuje się zauważona i doceniona, dostaje impuls do zmiany na lepsze. Darczyńca – przygotowując paczkę sam staje się lepszy.

Ofiaruje swój czas i zaangażowanie dla kogoś innego z pełną świadomością, że pomaga komuś kto tej pomocy potrzebuje i to w taki sposób, w jaki jej potrzebuje. Ponadto zakupy i pakowanie paczek sprawia mnóstwo radości, a zwykle darczyńcą dla jednej rodziny jest ok. 36 osób! Wolontariusz – oprócz wielu nowych umiejętności i doświadczeń, które zyskuje dzięki szkoleniom i spotkaniom z rodzinami, czerpie satysfakcję z tego, że tak naprawdę to on łączy Rodzinę z Darczyńcą. Pośredniczy w przygotowywaniu pomocy i jest świadkiem wielu wspaniałych chwil. Ma szansę wysłuchać wielu niesamowitych historii, najpierw darczyńca dzieli się z nim swoimi przeżyciami z przygotowania paczek, a później rodzina dzieli się radością z otrzymanych prezentów.

Ta kumulacja radości po raz kolejny będzie miała miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej Jesteśmy już na tym etapie projektu, w którym poszukujemy Darczyńców, czyli osób, które są w stanie ofiarować innym to, czego potrzebują. Do zaangażowania się w roli darczyńcy zapraszamy szkoły, firmy czy urzędy, grupy znajomych i rodziny, osoby indywidualne, wspólnoty i stowarzyszenia, bo paczkę najlepiej robi się w gronie znajomych! Kalwaryjscy Wolontariusze odwiedzili już ponad 60 rodzin z naszej okolicy – mówią wolontariusze Szlachetnej Paczki z Kalwarii Zebrzydowskiej

Warto również wspomnieć, że Drużyna SuperW z Kalwarii objęta jest honorowym patronatem Burmistrza. Każda pomoc się liczy i każda pomoc jest ważna, dlatego też drużyna SuperW z Kalwarii serdecznie dziękuje Pizzerii u Jacka za zaspokojenie najpilniejszych potrzeb Wolontariuszy, czyli zapewnienie wyżywienia na czas szkoleń. Między innymi dzięki temu mogą zacząć zmieniać świat na lepsze!

Jak przyczynić się do zmiany świata na lepsze?

Otwarcie bazy rodzin, czyli strony internetowej z opisami rodzin, będzie miało miejsce 21 listopada. Wszystkich, którzy chcieliby zostać darczyńcami w naszej okolicy odsyłamy na stronę www.szlachetnapaczka.pl, gdzie przy wyborze rejonu należy wpisać Kalwaria Zebrzydowska.

Następnie zapoznać się z opisami rodzin, zebrać grupę znajomych i po prostu przygotować Mądrą Pomoc! Wielki finał projektu będzie miał miejsce w weekend 12-13 grudnia, wtedy darczyńcy zobowiązani będą dostarczyć przygotowane paczki do magazynu, a stamtąd wolontariusze zawożą je prosto do rodzin.

Co więcej, wolontariusze uczestniczą w rozpakowywaniu paczek u rodzin, z czego relacje przekazują później darczyńcom. W ciągu tych dwóch dni finału poziom satysfakcji w Kalwarii Zebrzydowskiej po raz kolejny sięgnie zenitu!