Szlaki Papieskie w Małopolsce to szlaki turystyczne, upamiętniające wędrówki księdza, biskupa i kardynała Karola Wojtyły – Papieża Polaka, które są odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II „ Pilnujcie mi tych szlaków”. Takie szlaki zostały oznaczone również w Kalwarii Zebrzydowskiej i okolicach.
Warto przyglądnąć się szklakom, zaproponowanym przez Fundację Szlaki Papieskie, ostatnio tymi szlakami parafian zainteresowała też kalwaryjska parafia, która na swojej stronie internetowej je poleca, nam również te szlaki bardzo się spodobały i chcielibyśmy je polecić.
Pierwszy Szlak Papieski w Polsce oznaczyli górale w 1983 r. po wizycie Ojca Świętego w Tatrach i jego wycieczce żółtym szlakiem turystycznym od schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej, nazwanej później jego imieniem, do Doliny Jarząbczej.
W 2003 r. w 25. Rocznicę pontyfikatu Papieża Polaka, zostały wytyczone i oznakowane na szeroką skalę Szlaki Papieskie we wszystkich pasmach górskich Małopolski.
Jest to propozycja dla osób pragnących wędrować śladami jego wędrówek, a także poznać miejsca i okolice, które były mu szczególnie bliskie. Szlaki Papieskie przebiegają najczęściej wzdłuż tradycyjnych szlaków turystycznych PTTK, które istniały już za czasów kard. Karola Wojtyły. W ważniejszych miejscach oznaczone są dodatkowo tablicami i drogowskazami.
Szlaki Papieskie. Płaskowyż Draboża
Tereny przedstawione na mapie orientacyjnej przecinają dwa Szlaki Papieskie (rowerowe, samochodowe): „Złotej Róży” i „Nie lękajcie się!”, oraz dwie trasy kolejowe: Kraków-Wadowice przez Skawinę (tędy kursuje Pociąg Papieski, poświęcony przez Benedykta XVI w maju 2006), oraz Kraków- Oświęcim przez Brzeźnicę (ks. Karol Wojtyła dojeżdżał do Brzeźnicy, skąd wzniesieniami wędrował do Kalwarii).
W latach pięćdziesiątych XX w. ks. Karol Wojtyła na pewno pielgrzymował przez Płaskowyż Draboża do Kalwarii Zebrzydowskiej – były to krótkie, niedzielne wyprawy, zapewne starymi trasami pielgrzymkowymi. Kontaktował się m.in. z rodziną generała Hallera (do 1939 r. byli oni właścicielami majątku w Polance Hallera i Jurczycach) i Eugeniuszem Jelonkiem – swoim gimnazjalnym profesorem historii zamieszkałym i pracującym po wojnie w Skawinie.
Często odwiedzał miejscowe parafie jako duszpasterz Metropolita Krakowski.
Szlak Papieski „Złotej Róży”
Trasa: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach – Skawina – Radziszów – Krzywaczka – Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej;
Drogą tą, 19 VIII 2002 r., przejechał papamobilem Jan Paweł II, w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski. Ojciec Święty zatrzymał się przy kościele Miłosierdzia Bożego w Skawinie i przy kościele św.Wawrzyńca w Radziszowie. Nazwa tego Szlaku pochodzi od papieskiej Złotej Róży, ofiarowanej Matce Bożej Kalwaryjskiej. Szlak powstał w terenie dzięki współpracy i zaangażowaniu Urzędu Miasta i Gminy Skawina, wymienionych parafii i Fundacji Szlaki Papieskie. Został otwarty w Skawinie 3 VI 2009 r. i poświęcony przez kard.Stanisława Dziwisza.
Szlak Papieski „Nie lękajcie się!”
Trasa biegnie tradycyjnym szlakiem pielgrzymkowym: Kraków-Salwator – Kopce Kościuszki i Piłsudskiego- Bielany, klasztor oo.kamedułów – Piekary – Rączna, Ogródek i Okno Papieskie – wzniesienie Powieszon – Dąbrowa Szlachecka – Wołowice – Czernichów – Brzeźnica – Marcyporęba – wzniesienie Draboż, kapliczka Miłosierdzia Bożego – Zebrzydowice – Kalwaria Zebrzydowska sanktuarium Pasyjno-Maryjne – Kraków, Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach-„Solvayu”;
Nazwa tego Szlaku pochodzi od wydarzenia jakie miało miejsce 24 V 1971: kardynał Wojtyła przybył do Rącznej, gdy władze komunistyczne wstrzymały budowę kościoła. Stojąc na jego fundamentach, przemówił do zatroskanych parafian: Jestem z wami! Nie lękajcie się! Dodał otuchy i wsparł duchowo. Tymi słowami rozpoczął swój Pontyfikat w 1978 r. i one nieprzerwanie jednoczą ludzi wokół osoby św. Jana Pawła II.
Szlak Papieski „Nie lękajcie się!”, dzieło czterech gmin ( Brzeźnica, Liszki, Czernichów, Kalwaria Zebrzydowska) na terenie pięciu dekanatów, został oznakowany w roku 2010 z inicjatywy gminy Brzeźnica, która zaprosiła do wspólnego działania Fundację Szlaki Papieskie. Szlak poświęcił 16 V 2010 przy kapliczce na wzniesieniu Draboż (432 m n.p.m.) o. Damian Muskus kustosz sanktuarium kalwaryjskiego, obecnie biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Przy kamieniach pamiątkowych stoją krzyże papieskie, poświęcone 20 III 2010 r. w Krakowie przez kard.Stanisława Dziwisza.