W Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej powstała jedna z największych szopek bożonarodzeniowych w Polsce. Uroczyste odsłonięcie nastąpi  podczas Pasterki, którą odprawi O. biskup Damian Muskus.

Gotowa jest już ruchoma szopka, którą co roku montują ojcowie bernardyni w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Figurka Dzieciątka Jezus zostanie w niej umieszczona na początku Pasterki w kalwaryjskiej bazylice, 24 grudnia o północy.

Na głównym podium znajduje się wieloplanowa scena, na której układa się  blisko 150 figur – ruchomych i statycznych – wkomponowanych w krajobraz betlejemski. Najstarsze pochodzą z XIX wieku.

Kalwaryjska szopka nawiązuje charakterem do tej z Greccio, we Włoszech, gdzie w 1223 roku św. Franciszek z Asyżu urządził pierwszą w dziejach szopkę. Zgodnie z franciszkańską tradycją w szopce nie ma odwołań do współczesności. Figury przedstawiają postacie, które mogły żyć w czasach Jezusa.

Znaleźć w niej można wiele ruchomych scen z codziennego życia: szewca naprawiającego buty, kobietę gotującą obiad, chłopca łowiącego ryby, piekarza, kowala, rzeźnika, bednarza i wikliniarza przy pracy, pasterza strzygącego owce, praczkę, mężczyzn grających w karty i „urzędujących” w szynku itp.

Stronę wizualną ojcowie bernardyni ubogacają subtelną akustyką. Szopka pełna jest różnych dźwięków – dzwonki, śpiew ptaków, szum płynącego strumyka, odgłosy dobiegające z warsztatów i zagród. Cała kompozycja tworzy niezwykły klimat: bogactwa i ubóstwa, radości i powagi.

Jak zaznacza kustosz sanktuarium o. Azariasz Hess, wszystkie postacie są jednak tylko ozdobą – mają skierować uwagę oglądającego na centrum tajemnicy, jaką jest nowonarodzony Jezus. W tym roku szopkę przygotował  br. Oktawiusz Zygmunt.

Może jest atrakcją dlatego, że jest tak duża. Ale przede wszystkim jest tak lubiana i tak odwiedzana, dlatego, że przywołuje, co jest treścią naszej wiary, co kontemplujemy, rozważamy w czasie Bożego Narodzenia. Poza tym w tych ruchomych figurach reprezentowanych jest wiele zawodów, z którymi przybywający tutaj się identyfikują. Wszystko to jest naszą franciszkańską misją – św. Franciszek zapoczątkował ustawianie szopki i ten zwyczaj w kościołach się do dziś kontynuuje – tłumaczy Kustosz Ojciec Azariasz Hess

Wcześniej około 30 bernardynów, pełniących posługę w kalwaryjskim sanktuarium pasyjno-maryjnym, w wigilijny wieczór zasiądzie do uroczystej wieczerzy. Po odśpiewaniu kolędy, odczytaniu fragmentu Ewangelii ojcowie i bracia połamią się opłatkiem i złożą sobie życzenia.

Zgodnie z polską tradycją na wigilijnym stole w klasztorze znajdzie się dwanaście, bezmięsnych potraw, które przygotują siostry serafitki.

Świąteczną liturgia rozpocznie się w bazylice śpiewem Godziny Czytań o godz. 23.00. Przed samą północą w asyście kapłanów i służby liturgicznej zostanie wniesiona i umieszczona w szopce figurka Dzieciątka Jezus. Mszy św. – Pasterce przewodniczyć będzie o. bp Damian Muskus OFM.

Szopka z 2013 roku:

{kalwaria.eu}