W Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej powstała jedna z największych Szopek Bożonarodzeniowych w Polsce. Uroczyste odsłonięcie nastąpi  podczas Pasterki.

Gotowa jest już ruchoma szopka, którą co roku montują ojcowie bernardyni w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Figurka Dzieciątka Jezus zostanie w niej umieszczona na początku Pasterki w kalwaryjskiej bazylice, 24 grudnia o północy.

Montaż szopki wraz z figurami potrwa kilka tygodni. W tym roku szopka przygotowywana była pod okiem brata Mateusza Miklosa.

Od dwóch lat kalwaryjska szopka ma nową panoramę Betlejem, stanowiącą tło dla całej kompozycji. Jest to rozpięte na specjalnym stelażu olbrzymie płótno o szerokości 11 i wysokości 8 metrów, na którym widać perspektywę oddalonego miasta nocą.

Turyści i pielgrzymi, którzy wstąpią w okresie bożonarodzeniowym do Kalwarii Zebrzydowskiej, zobaczą około 150 figur – ruchomych i statycznych – wkomponowanych w malowniczy krajobraz betlejemski. Najstarsze z utrwalonych w gipsie postaci, ukazujące wykonawców tradycyjnych zawodów z czasów Jezusa, pochodzą z XIX wieku. Niektóre elementy są ruchome.

Zgodnie z franciszkańską tradycją w szopce nie ma odwołań do współczesności. Figury mają odzwierciedlać koloryt lokalny i przestawiać postaci, które mogły żyć w czasach Jezusa. Centralna figurka dzieciątka Jezus zostanie wniesiona podczas procesji, przed Mszą św. sprawowaną w bazylice o północy 24 grudnia.

Dawniej szopka kalwaryjska stawiana była w kaplicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a od 1964 r. w nawie bazyliki przy ołtarzach św. Marii Magdaleny i św. Katarzyny. Szopka kalwaryjska należy do największych i najokazalszych w Polsce.

Pierwszą szopkę na świecie przygotował w r. 1223 św. Franciszek w Greccio, we Włoszech. W wigilię Bożego Narodzenia zwołał swoich braci i ludzi z pobliskich miejscowości do jaskini w lesie, w której był już przygotowany żłóbek, słoma i siano. Przyprowadzono owce, a przy żłobie uwiązano woła i osła. W takim otoczeniu, o północy sprawowano Mszę św. Od tamtej nocy w Greccio budowane są szopki w całym świecie chrześcijańskim, a najpiękniejsze z nich powstają w świątyniach franciszkańskich.

Szopka z 2013 roku:

{ekai.pl}