Poniżej publikujemy tekst jaki ukazał się w Małopolskiej Kronice Beskidzkiej  – W Kalwarii Zebrzydowskiej pojawiła się szansa na powstanie bardzo użytecznej dla wielu mieszkańców, a nawet osób odwiedzających to miasto inwestycji. I wydawać by się mogło, że pomysłodawcy oraz burmistrz, który podjął inicjatywę zbiorą pochwały czy choćby sława zachęty. Tymczasem osoby, które marzą o rządzeniu gminą, szukają dziury w całym.

 2.08.2018 r. Autor: Jacek Dyrlaga

Wszystko zaczęło się od działań lokalnego społecznika Dawida Herbuta. To on, przypomnijmy, zainicjował budowę hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Biegusia Kalwaryjskiego, czyli imprezę sportowo-rekreacyjną, na starcie której stają co roku młodzi i dorośli.

Ostatnio kalwarianin uznał, że w mieście brakuje basenu. Dzieci i młodzież z tej gminy na naukę pływania dojeżdżają do Suchej Beskidzkiej. Dawid Herbut rozpoczął zbieranie podpisów, pod wnioskiem do lokalnych władz o budowę pływalni.

W ciągu tylko jednego dnia poparło go bez mała osiemdziesiąt osób. W gronie tym znaleźli się min. starostwa wadowicki Bartosz Kaliński, mieszkająca w mieście nad Cedronem wicekurator oświaty Halina Cimer, wójt Lanckorony Tadeusz Łopata (wyrazający nadzieję, że uczniowie z jego gminy będą korzystać z obiektu), oraz niektórzy radni. Pismo trafiło na biurko Augustyna Ormantego.

W między czasie na portalu społecznościowym Dawid Herbut otrzymał poparcie dla inicjatywy od kolejnych kilkuset osób. Burmistrz także przyklasnął pomysłowi. Co więcej wymyślił, w jaki sposób inwestycję można przeprowadzić najsprawniej. Otóż w Kalwarii trwa opracowywanie dokumentacji przed planowaną budową Środowiskowego Domu Samopomocowego. Ma to być placówka dziennego pobytu dla niepełnosprawnych, powstała z udziałem samorządu powiatowego, a być może także sąsiednich gmin, z których będą dojeżdżać podopieczni.

Burmistrz uznał, że można by było pływalnie wybudować przy ŚDS. Basen spełniałby wtedy podwójna rolę rehabilitacyjną oraz rekreacyjną. Augustyn Ormanty ogłosił swoje plany radnym. Poinformował o przesunięciu terminu wykonania koncepcji i dokumentacji domu środowiskowego o pięć tygodni w związku z dopisaniem do inwestycji basenu. Jedną z najbardziej prawdopodobnych lokalizacji obiektu byłby teren w pobliżu przychodni zdrowia.

Informacja ta podziałała jak czerwona płachta na radnego Tadeusza Stelę, aspirującego do stanowiska burmistrza – „Dlaczego nie konsultował pan tego z radą ?!” – grzmiał na ostatniej sesji Rady Gminy. Zarzucał burmistrzowi samowolne postępowanie i nieliczenie się z radnymi.

Częściowo wtórował mu Marcin Zadora, przyznając, że wprawdzie podpisał się pod inicjatywą ale ma wątpliwości – „Czy znane są źródła finansowania ?” dopytywał. Radni ci nie przyjmowali do wiadomości informacji burmistrza oraz urzędników Urzędu Miejskiego, że dopiero przedstawione koncepcje będą materiałem do konsultacji i przybliżą odpowiedzi na niektóre wątpliwości. „Jeszcze nic się nie zaczęło, a już to w zarodku niszczymy” – starał się upomnieć dwóch radnych wiceprzewodniczący Rady Gminy Tadeusz Wilk.

Potem jeszcze w dłuższej wypowiedzi starał się poskromić malkontentów sam przewodniczący Marcin Krawczyński. Nie zabrakło też ostrej wypowiedzi burmistrza pod adresem Tadeusza Steli „Reprezentuje pan kompromitujący stan wiedzy” – mówił Augustyn Ormanty. Marcin Zadora apelował o powstrzymanie się od tego typu wypowiedzi i obrażania. Tak czy inaczej, burmistrz jest zdecydowany aby powstała koncepcja z ewentualną budową basenu

Tekst pochodzi z Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej – 2.08.2018 r. Autor: Jacek Dyrlaga

 • muki

  Polscy siatkarze zostali mistrzami swiata po pokonaniu Brazyli 3-0.

 • adsfsgdgds

  Cytuję: „Burmistrz uznał, że można by było pływalnie wybudować przy ŚDS.” Dlaczego burmistrz sam wyznaczył miejsce na budowę basenu?

 • muki

  Ja nie pobieram 500 plus na dziecka,obietnice wyborcze w kampani to nie tylko byla pomoc PIS skierowana do rodzin wielodzietnych, zeby dac im pieniadze,ale przeciez PIS tez mial inne obietnice np. tanie leki dla seniorow,obnizka wieku emerytalnego,pomoc frankowiczom i tym skusili spoleczenstwo.Nastepna sprawa PIS wygral wybory w kategori wiekowej od 19 do 29 lat i od 50 wzwyz i zakladam ze w tej pierwszej opcji glosowali wyborcy glownie ze wzgledu na 500 plus na dzieci,w tej drugiej opcji glownie seniorzy zeby dostac tansze leki i zeby wczesniej dostac. na emeryture.Nie spodziewam sie dobrej frekwencji na wyborach za 3 tygodnie,mlodziez i ci w srednim wieku raczej olewaja sprawe kto bedzie burmistrzem,bo to im to zwisa,dla nich liczy sie czy beda miec czym nakarmic swe dzieci i zeby emerytura byla wczesniejsza.Tak apropo w meczach dzis zakonczonych Ryczow nieoczekiwana porazka z Clepardia 1-2,a Sosnowianka zgodnie z planem przegrywa w Bialce 0-4.Kolejka kolejka ligowa za tydzien,trzymajmy kciuki za Polskich siatkarzy dzis final z wielka Brazylia godz 21 tvp1.

 • MKS

  Weekend młodzieży! MKS Kalwarianka – Zgoda Malec 6-0(5-0) a lider 1 lidze młodzika MKS Kalwarianka – Przecieszyn 4-1(2-1) !

 • Muki baran

  Pis nic wygra , najważniejsze miasta , Warszawa, Gdańsk , Kraków po za zasięgiem , deficyt rządu 25 mld złotych! Polscy ludzie to ciemnota i zacofanie , dostaje każdy 500 zeta a co idzie do sklepu to płaci więcej i więcej , bywam za granicą to pytają dokąd zmierzasz Polsko , pachnie Białorusią , nie ma prezydenta , Duda to mega kłamca patrz frankowicze a o innych Morawieckich nie mam ochoty pisać bo brak słów

 • wentyl

  Gdyby nie 500 plus to by Pisowcy nie rządzili w Polsce,tyle ze przekupili nas…

 • muki

  Kraj juz jest tak podzielony na dwa wrogie obozy partyjne,ze nie sposob pogodzic wyborcow PIS z tymi z PO/Nowoczesnej.Jedni drugich szczerze nienawidza,bo jest zasadnicza roznica w ideologi i mysleniu o panstwie i chodzi tez o rozne galezie gospodarki i kierunki uprawiania miedzynarodowej polityki.Ja sie slucha tvp to panuje straszna niechec do platformy i nazywani sa aferzystami i doprawia sie im jak najgorsza reputacje i przelaczam tvn i slysze zupelnie inna opcje,ktora polega na waleniu do PIS i zarzucania im braku demokracji,lamania konstytucji i gadaniu o slabym rzadzie PIS,oraz tesknota za rzadami PO.Reszta innych parti spoza tego wrogo do siebie nastawionego muru,to partie majace male poparcie w narodzie np. Kukiz,PSL,czy SLD.Ludzie nawet wiekszego wyboru nie beda miec przy urnach wyborczych,bo PIS raczej te wybory wygra,POz Nowoczesna nie bardzo maja juz sile przebicia do ludzi.Zapewne przyjdzie tez niebawem czas,ze PIS tez straci poparcie w narodzie,to kwestia tylko czasu,bo zadna partia wiecznie rzadzic nie bedzie,a z reguly trudniej niz przez dwie kadencje jest utrzymac wladze.PO szybko moim zdaniem do wladzy nie wroci,o ile jeszcze kiedys ktos ich wybierze,ale na te chwile nie widze powaznej konkurencji dla PIS.

 • kibol

  Typowy klasyczny wyborca PiS – jak ktoś jest słabszy, gorszy czy niepełnosprawny to – Ty dziadu, Ty z drugiego sportu jesteś – tak do nich wołacie. Ośle wstydzisz się osób niepełnosprawnych ruchowo bo ten dom ma ma być dla nich, będą mogli z tego basenu korzystać. Ośle oby cię bozia nie pokarała za takie słowa. Wstydź się! Nie no dla was elyty z PiS to aquapark Tadziu wam wystawi za 50 mln i gminę do tego zadłuży jak Zbyś. No bo wy to elyta PiSu jesteście. Zenada jak czytam takie wpisy ludzi co na Tadzia będą głosować – biedni wyznawcy, co drugiego innego niepełnosprawnego nie szanują i się wstydzą niepełnosprawnych!

 • Asoholik

  Ja też…

 • Speedo

  Basen przy ŚDS? Czy burmistrz będzie w nim pływał? Czy może jednak – powiedzmy to otwarcie – będzie się brzydził? Bo ja tam nie wejdę.

 • Kasia

  Ja Ci proponuje przestać jeździć na ręcznym, o 17 jestem w stanie dojechać do Wadowic w 20 minut bez zbędnego zatrzymywania się…
  Co studentka wie o potrzebach ludzi?
  Więcej niż ty…
  Mogę podać Ci kilka przykładów człowieku o wąskich horyzontach,
  Gmina potrzebuje kanalizacji, której nadal nie ma, alternatywnej magistrali wodnej, Wadowicka woda jest bardzo droga…. a jeszcze trzeba ja lać w basen ale cóż nas stać…
  Obwodnicy bo za niedługo auta nas rozjeżdża…
  Przytkowice potrzebują dokończenia chodników oraz remontu dróg, dziurawe i pełne kolein… a możne świetlicy dla dzieciaków bo nie ma gdzie usiąść … Ścieżek rowerowych
  W Kalwarii niema gdzie zaparkować, pełno samochodów wszędzie, zakupy w rynku koszmar, załatwić coś to graniczy z cudem…
  Środa to armagedon by kupić coś w Stopie, za którym przepadam…
  W tygodniu nie ma gdzie zaparkować, iść z dziećmi na lody porażka
  Parking pod pocztą to fikcja,
  Brakuje mi ścieżki rowerowej do Leńcz…
  Nie wspominając o tym że 3 maja to ulica klapa, rynek pusty, wyludniający się, brak parku…
  aaa i powietrze… paskudne, smog, oddychasz i czujesz się jak w Katowickim Kiszowcu…

 • @Kasia

  Kasiu tyle lat studiowałaś i na co ci to było? Cóż może wiedzieć o potrzebach kalwarian dotyczących basenu wieczna krakowska studentka? Do Wadowic na basen można jechać, ale żeby dojechać to w korku stoi się godzinę od strony Kalwarii, a obłożenie na basenie powoduje, że i tam musi się czekać. Proponuję zakończyć studiowanie i chwycić się normalnej pracy jak inni żebyś miała pieniążki na utrzymanie basenu.

 • Kasia

  Całe lata studiowałam w Krakowie i teraz wróciłam do Kalwarii, wolę podjechać do Wadowic bo to aż nie takie hektary, autkiem 20 minut i jestem na basenie… Po co basen w takiej Kalwarii?? Zbudujemy bajorko dla ludzi? Ile to będzie kosztować 20 milionów? Zabierzemy potrzebującym? a kto to utrzyma? ile ludzi pójdzie na basen? przez pierwsze miesiące będzie ich 200 a prze resztę 5-10 osób? Ile chodzi osób na hale? wieczne zwolnienie z WF sala do ćwiczeń pusta… ćwiczy tam kilu uczniów… i taka wielka hala… zbudujmy lotnisko bo czemu nie… Hala- NIE Basen NIE… głos ludzi… posłuchajcie NAS mieszkańców… NAS, mieszkańców Przytkowic Leńcz…

 • Piotr Moskała

  podstawowym problem jest tylko to, że Małopolska Kronika Beskidzka bardzo często mija się z prawdą, pisząc zasłyszane bzdury .

 • basen TAK!

  Fajny pomysł z Basenem, dobra inicjatywa p Herbuta. Jednak Stela dobrze zareagował. Wiadomo ten portal będzie przedstawiał p Stelę w złym świetle, i tak robi ponieważ jest głównym konkurentem p Ormantego. O ile basen jest Kalwarii potrzebny o tyle, nie może takiej decyzji podjąć jedna osoba, to nie dyktatura. To są nasze pieniądze wspólne, my wybraliśmy radę więc niech wspólnie podejmą decyzję, gdzie ma stanąć. Pozyskać środki z zewnątrz (europejskie, czy inne). Panie Ormanty, trzeba nauczyć się zarządzać budżetem, a nie wszystko na własną rękę, dzięki przemyślanej strategii może nas ten basen mniej kosztować.

  Swoją drogą, nawet my wszyscy robiąc inwestycję większą w domu, nie podejmujemy sami decyzji, tylko konsultujemy się w rodzinie! Brawo p Stela, że czuwa Pan nad pochopnymi decyzjami!