Nie ma jeszcze oficjalnych informacji gdzie trafią uchodźcy, ale nie wykluczone, że spora ich cześć może trafić w nasze strony. Jak ustaliło Radio Kraków około 400 uchodźców może trafić do Zembrzyc i Zakrzowa, niewykluczone, że trafią też do Lanckorony.

Jak ustaliło Radio Kraków, uchodźców część może znaleźć schronienie w kościelnych ośrodkach m.in. w Zembrzycach niedaleko Suchej Beskidzkiej i Zakrzowie w pobliżu Wadowic.

W Zakrzowie duży ośrodek prowadzi Caritas archidiecezji krakowskiej. Na razie jednak nie wiadomo, ilu uchodźców z Syrii i kiedy znajdzie tam schronienie.

Mieszkańcy Zakrzowa w rozmowie z reporterem Radia Kraków przyznają, że uchodźcom trzeba pomóc, choć są też obawy

Należy pomagać, tylko trzeba wiedzieć komu. Jeżeli nie są to osoby, które są islamistami zagrażającymi nam, to jak najbardziej trzeba im pomóc. Wydaje mi się jednak, że więcej to w środowisku zrobi niekorzyści. To jednak inna wiara, kultura i przyzwyczajenia – tłumaczą mieszkanki Zakrzowa i sołtyska wsi Anna Goryl

Gmina Stryszów, gdzie znajduje się Ośrodek Rekolekcyjny „Caritas” deklaruje, że włączy się w ewentualną pomoc uchodźcom, choć na razie żadne szczegóły nie są znane.

Trudno składać konkretne deklaracje. Mamy jeszcze za mało wiedzy na temat pomocy, jakiej moglibyśmy uchodźcom udzielić – mówi dla Radia Kraków  wójt Stryszowa Jan Wacławski. 

Nie jest wykluczone, że część uchodźców trafi do Lanckorony, tutaj brane pod uwagę jest schronisko w Lanckoronie, zarządzą nim Starostwo Powiatowe.

Starosta Bartosz Kaliński, sam przyznaje że słyszał o takich scenariuszach, ale raczej w charakterze luźnych przypuszczeń.

{Foto: Radio Kraków – Marek Mędela}

 • Aloo

  Schronisko w Lanckoronie od kilku lat stoi puste. Niszczeje, grzyb się rozrasta. A czy nie można było z niego zrobić – zaraz po zamknięciu – mieszkań socjalnych? Obok jest duży plac na parking, plac zabaw. Sale są na tyle duże, że z każdej można zrobić pokój, kuchnię i łazienkę. W powiecie brakuje mieszkań socjalnych, a takie obiekty niewykorzystane niszczeją 🙁

 • dd3000

  Przecież chrześcijaństwo to nie nasza kultura tylko podstępem i siłowo narzucona ponad tysiąc lat temu. Dlaczego mamy bronic legend ludzi z pustyni.

 • dd3000

  Nie każdy Rumun to Rom. Większość Rumunów to nie Romowie

 • Paweł Sabuda

  Absolutna bzdura! Pomagaliśmy Czeczenii w latach 1994 i następnych, pomagaliśmy sobie nawzajem w czasie powodzi w 1997 i w 2001, pomagamy poprzez Caritas, Owsiaka, Ochojską. Ukrainie pomagamy materialnie i politycznie. Tu jest inny problem. Bo nie chodzi o pomoc nieszczęśnikom. Chodzi o to, że ci nieszczęśnicy- nie mając ani takiego planu, ani celu – ale faktycznie dokonują inwazji na Europę, a już wkrótce zażądają praw religijnych i politycznych. Pytanie jest więc o nasz stosunek do zasadniczej zmiany „oblicza tej ziemi” w ciągu 5, 10, 20 lat.

 • belfer

  doucz się ziomek, Rumuni to nie romowie hehehe

 • Lesio

  Dokładnie właśnie tak Szanowny kolego , jestem tego samego zdania

 • wacek

  Słaba ta katolicka wiara skoro ludzie boją się islamu, Bo wiarę trzeba mieć w sobie, nie w kościele, nie dla księdza, który nabija kasę. Bójcie się zakłamanego imperatora Rydzyka. To on robi wam wodę z mózgu, głuptaczy was, nawołuje do nienawiści, oczywiście za wasze pieniądze (wdowie grosze). Ludzie myślcie, jeżeli dacie radę, bo już mózgi macie przeżarte.

 • wodomac

  Witam
  Drodzy Państwo każdy z nas ocenia obecną sytuację, na podstawie usłyszanych wiadomości w mediach, które generalnie pokazują obraz tak jak tego sobie życzą władze. To, że wiele osób dostrzegło realne zagrożenie dla siebie i swoich dzieci, to efekt ich krytycznego podejścia do mediów, popartego ich wieloletnim doświadczeniem a także różnicami kultur i poziomów życia. Mamy złe doświadczenia z Rumunami, Romami. Mnie te obawy wcale nie dziwią. Patrzę tak sobie i porównuję działania Donalda Tuska, Ewy Kopacz z działaniami Viktora Orbana. Jak bardzo bym się nie starał, nie mogę się przekonać, że nasze władze działają w naszym interesie. Patrzę na filmy reporterów i widzę kto kupił sobie paszport Syryjski i udaje uchodźcę…

  Często się zastanawiam, bo uczymy się w szkołach historii, że to przysłowie o Polakach wciąż jest aktualne: żeśmy przed i po szkodzie wciąż tak samo „mądrzy”. A do tego nie dostrzegamy prawdziwych intencji tych, których sami wybraliśmy…

  Dla mnie to smutne… Uczmy się tej historii…
  pozdrawiam

 • Lesio

  Sprawdź sobie kolego ile idzie z budżetu Państwa na kler , sprawdź sobie również jak działała komisja majątkowa i ile klerowi dała . Komuniści kradli ? Hm pewnie tak ale ten proceder trwa dalej prym wiedzie w tym bogobojny PIS ale również i PO i pewnie inni też , którzy dorwali się do koryta zwanego władzą . Lesio nie należy do żadnej wojującej lewicy ani prawicy nie jest też poprawny politycznie po prostu ma oczy i uszy .

 • miko

  @Lesio
  Z moich obserwacji wynika, że kradli komuniści, ich rodziny, dzieci dalej kradną. Chrześcijanin nie kradnie z samego założenia, gdyby to robił obciąża się grzechem. Natomiast są tzw praktykujących, a nie wierzących – to głównie Ci którzy po cichutku krytykują kler i chrześcijaństwo. Sporo z nich obciąża innych swoimi przywarami. Prawdopodobnie taki Lesio należy, albo do wojującej lewicy, albo udaje poprawnego politycznie. Obwinianie Polaków o zbrodnie całego świata, to nowy nurt mający za cel skłócić Polaków wewnętrznie. Podżegają głównie światli lewicowcy spod znaku PO, Nowoczesnej itp.

 • Lesio

  A tak pomagajmy chrześcijanom pomagajmy już dość nakradli w tym kraju

 • Lesio

  Tak zgadza się ale zauważ ja odpisywałem gościowi który pisał pod nickiem Polak ciut niżej . i dla przypomnienia z Polski uciekali również ludzie i nie zawsze prześladowani przez komunę , gdzieś tam pomoc dostali . A co do Ukrainy …

 • kalwarianin

  strzelam ze mial na mysli polaków z regionu ogarnietego wojna w donbasie

 • zdrowo myślący

  Nie zgadzam się – pomagać islamistom to tak jakby wpuścić lisa do kurnika – przecież ich święta księga (koran) mówi o obowiązku walki (włącznie z gwałceniem kobiet i zabijaniem mężczyzn) z niewiernymi (czyli wszystkimi nie-muzułmanami)!!!!!! To w imię czego mamy im pomagać? Żeby za jakiś czas, jak się tu rozpastwią, zaczęli nas prześladować? Veto!!! Precz z Polski!! Co innego pomagać chrześcijanom, którzy stamtąd uciekają! W takim przypadku – jak najbardziej jestem za!

 • Kibic

  Rodzina kibolska mówi stanowcze NIE !

 • pajuj

  No tak, argumentacja godna prawdziwego Polaka. Nic dodać nic ująć. Polska mesjaszem narodów i wszyscy powinni nam być wdzięczni, że w ogóle istniejemy. Wszyscy powinni nam przepraszać. Chłopie, Jakby się trzymać Twoich argumentów, to Ukraincy powinni nam wypomnieć zbrodnie Jeremiego Wiśniowieckiego z XVII wieku i jemu podobnych magnatów.

 • pajuj

  problem polega na tym, że my Polacy NIKOMU nie chcemy pomagać. Jak zaczniemy pomagać Ukraińcom, to zaraz odezwie się jeden czy drugi i zacznie krzyczeć „Banderowcom nie pomagać”. My uważamy, że to NAM się wszystko należy. Żałosne .

 • pajuj

  No pięknie, jestem zbudowany stopniem „ucywilizowania” moich krajan i rodaków. Właśnie wróciłem z Budapesztu i powiem Wam jedno … oj nie chcielibyście być w ich sytuacji. Na forach wypowiadają się tacy „znawcy”, że po prostu żal d..pę ściska. Wszyscy pięknie z żonami i matkami walicie co niedzielę do kościołów (bo tak wypada – co by we wsi powiedzieli), a katolicy z was tacy, że ręce opadają. Nie będę się rozpisywał. Polecam tylko tym wszystkim narodowym katolikom przeczytanie Mt. 25, 34-46. TAK pod rozwagę polecam.

 • Lesio

  Do Polaka na zasiłkach siedzi również banda polskich nierobów i również u nas strach chodzić po ulicach a i złodziei jest cała kupa . Co do Ukrainy przejedź się człowieku do większego miasta to zobaczysz ilu młodych ludzi „broni” swojego kraju i jakimi brykami się rozwalają to ci tzw patrioci , którzy uciekli przed służbą wojskową . A tak na marginesie weź książkę do historii i poczytaj co robili nam Polakom w czasie II wojny

 • Lesio

  Ponieważ padały konkretne słowa od szefa polskiego episkopatu żeby w każdej parafii znalazło schronienie przynajmniej jedna rodzina uchodźców proponuje znaleźć miejsce u proboszczów . Domy mają duże ładne myślę że i jedzenia nie zabraknie . I szanowni Państwo jeszcze jedna uwaga nie dzielmy tych ludzi na islamistów i naszych ” katolików ” , pomóc trzeba wszystkim tym którzy tej pomocy potrzebują . Pozdrawiam .

 • Kropka

  Nie uciekną do Niemiec, bo Niemcy uszczelnią granice z nami. A wtedy czekają nas burdy i afery.

 • Polak

  Deportacja to jedyne słuszne rozwiązanie !

  Jeśli przyjadą ściągną swoich krewnych i zrobi się jeden wielki burdel . Pracując w Niemczech mieszkałem nie raz na turecko islamskich osiedlach gdzie wynajmowano nam mieszkania , jedyne co tam można było zobaczyć to jeden wielki syf , przemoc , i bandę nierobów siedzących na zasiłkach . Strach było wyjść do sklepu żeby człowieka nie okradli i pobili ! Chcecie pomagać pomóżmy ludzią z Ukrainy !

 • crusader

  Cóż. Przyjadą, posiedzą, uciekną do Niemiec. Z ośrodków zostaną zgliszcza i śmietnik. Szkoda, bo w Zakrzowie całkiem fajny jest/był ten ośrodek.

 • zbyszek

  czas się zbierać z tego smutnego rejonu.

 • Jego znajomy

  Wojtek z Lanckorony przyjmie dwie rodziny 🙂