Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Zarzycach Wielkich otrzymali wyróżnienie w Konkursie Szopek Krakowskich. 

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Zarzycach Wielkich od września, w ramach zajęć koła plastycznego, wykonywali szopkę bożonarodzeniową, aby w pierwszy czwartek grudnia na Rynku Głównym w Krakowie przystąpić do słynnego Konkursu Szopek Krakowskich, organizowanego przez Muzeum Historyczne. Śmiało można powiedzieć, że jest to już szkolna tradycja.

Pięć lat temu uczniowie szkoły zawieźli jedną wspólnie wykonaną szopkę, za którą otrzymali nagrodę. W kolejnych latach wykonali ich 13.

Wykonanie szopek wiąże się z żmudną, wymagającą precyzji i twórczej wyobraźni wielogodzinną pracą, podczas której dzieci pokazują, jak wiele potrafią. Oprócz umiejętności plastycznych nabywają także wiedzę o zabytkach i architekturze Krakowa – informują nauczyciele ze Szkoły w Zarzycach Wielkich 

Dodatkową satysfakcję daje świadomość, że ich własnoręczne dzieła będą prezentowane aż do końca lutego na wystawie pokonkursowej w Muzeum Historycznym w Krakowie. Szopki z poprzednich lat są także stałą ekspozycją w szkole, budząc ogólny podziw.

W tym roku, 3 grudnia na konkurs trafiła 14. szopka, wykonana przez zespół w składzie: Aleksandra Maślanka, Nina Piotrowska, Arkadiusz Brożek, Gaweł Ulman – uczniowie klasy V oraz Anna Kucharczyk – uczennica klasy VI.

6 grudnia w Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory podczas uroczystości ogłoszenia wyników konkursu okazało się, że wśród nagrodzonych wspaniałych szopek, jest też szopka z Zarzyc. To powód do ogromnej radości. Dyplom trafił do szkoły, a szopka eksponowana jest na wystawie Szopek Krakowskich w Pałacu Krzysztofory.

{SP w Zarzycach Wielkich}