Na miesiąc przed terminem przy dotacji w wysokości 571 tys. 850 zł (80 %), dokonano gruntownego remontu  jednej z najważniejszych dróg  na  terenie miasta, ulicy Rólki. Lata 2015-2018 były rekordowe dla Gminy Kalwaria Zebrzydowska jeżeli chodzi o inwestycje drogowe. Na budowę, remonty, modernizację odcinków dróg i chodników na terenie gminy wydatkowano aż 13 mln 281 tys. zł z czego 4 mln 372 tys. zł to środki pozyskane z zewnątrz.

Przypomnijmy w czerwcu br.  Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty z rąk Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika odebrał promesę w kwocie 571 tys. 850 zł z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.  Dzięki pozyskanym środkom została gruntownie przebudowana droga gminna – ulica Rólki w Kalwarii Zebrzydowskiej na długości 561 metrów.  Łączna wartość prac wyniosła  716 tys. 258 zł.

Dokonano tutaj przebudowy istniejącej konstrukcji jezdni, budowę chodnika, remont zjazdów do posesji, regulację pionową istniejących wpustów deszczowych i studzienek kanalizacyjnych. Remont tej ważnej drogi gminnej wyniósł 716 tys. 258 zł, a otrzymana  dotacja  to 571 850 zł.

W tym miejscu warto dodać, że lata 2015-2018 były rekordowe jeżeli chodzi o inwestycje drogowe, to bez wątpienia powód do radości. Na budowę, remonty, modernizację odcinków dróg i chodników na terenie Gminy Kalwaria Zebrzydowska wydatkowano aż 13 mln 281 tys. zł  z czego 4 mln 372 tys. zł to środki pozyskane z zewnątrz.

Dokonano modernizacji na najbardziej newralgicznym skrzyżowaniu w gminie, czyli skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i Kolejowej w Kalwarii Zebrzydowskiej.  Teraz ruch w tym miejscu  jest płynny i bezkolizyjny. Warto dodać, że od początku kadencji Burmistrz Miasta  Kalwaria Zebrzydowska Augustyn Ormanty zabiegał w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych w Krakowie o wypracowanie rozwiązań zmierzających do poprawy warunków komunikacji na wspomnianym skrzyżowaniu, w 2017 roku te zabiegi znalazły szczęśliwy finał.

W 2016 roku z  Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Gmina Kalwaria Zebrzydowska otrzymała dotację  w wysokości 2 mln 792 tys.  zł  na budowę dróg gminnych. Dzięki tym środkom przebudowane  zostały  drogi w Kalwarii Zebrzydowskiej, Brodach, Zebrzydowicach, Leńczach i Podolanach na łączną kwotę 4 mln 672 tys. zł.

 

 • dzik1

  Mam wrażenie, że jest tu pompowany balonik przed wyborami. Naprawa dróg jest obowiązkiem gminy, a nie czymś nadzwyczajnym, bo kto to ma naprawić, mieszkańcy?! Środki pozyskane na skrzyżowanie Jagiellońskiej sie nam należały bo to nie droga gminna, więc bez sukcesów

 • Ixx

  Zrobiono źle, nie zrobiono jeszcze gorzej. Typowy burak ze wsi i malkontent.
  Ktoś o to zabiegał, samo się nie zrobiło, gmina tez przy tym lracowala i poniosła koszty.
  A co kolego z innymi drogami szczególnie powiatowymi? Mimo że to nie nasze dopłacamy tym dziadom po 50% do inwestycji bo inaczej przysłowiowy Kowalski chodził by pi dziurawych drogach i chodnika aż do chwili jakiegoś tragicznego wypadku. Analogicznie jest z drogami wojewódzkimi. Mieszkaniec nie zna się na podziale tych zadań, nie interesuje go kto jest właścicielem bo skoro leży w gminie do lokalna władza ma o to dbać.

 • kamil

  Dokonano modernizacji na najbardziej newralgicznym skrzyżowaniu w gminie, czyli skrzyżowaniu ulic Jagiellońskiej i Kolejowej w Kalwarii Zebrzydowskie, przecież to nie droga gminna, więc nie nasz budżet, pewnie most w brodach też sobie zapisują na konto.