Podróż przez wszechświat, opowieść o Słońcu a w końcu podglądanie najbliższej nam gwiazdy okiem uzbrojonym w specjalny teleskop. Za nami V Kalwaryjskie Spotkania z Astronomią.

Gośćmi tegorocznych Spotkań byli miłośnicy astronomii z grupy ASTROHUNTERS. Dzięki „astrohuntersom” podróżowaliśmy po Układzie Słonecznym, pobliskich galaktykach, przenieśliśmy się w czasie kilka miliardów lat wstecz a potem kilka miliardów lat w przyszłość.

O Słońcu, które było głównym tematem tegorocznych Spotkań opowiadał znakomity „słoneczny” astrofotograf Paweł Warchał. Na koniec, dzięki teleskopom wyposażonym w specjalne filtry udało się pooglądać Słońce. Dla znakomitej większości uczestników Spotkań była to pierwsza tego typu obserwacja w życiu. Przy użyciu zwykłego smartfona można było zrobić zdjęcie Słońca.

Gdyby ktoś z Was chciał pogłębić swoją astronomiczną wiedzę, powinien zainteresować się zajęciami prowadzonymi w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki przez Jarka Leskiego, inicjatora Kalwaryjskich Spotkań z Astronomią. Następne spotkanie astronomicznej grupy zaplanowano na 12 maja.

Uczestnicy oglądać będą Słońce raz jeszcze. Podczas tegorocznej edycji Spotkań pojawiła się też, niestety, jedna bardzo niepokojąca informacja. Mamy zaledwie 4,5 mld lat na to, by jakoś wydostać się naszego Układu i uciec przed gasnącym Słońcem, które sprawi, że nasza planeta zamieni się w rozgrzaną do czerwoności pustynię.

{ckstkalwaria.com}