To już stało się tradycją w pierwszą sobotę Nowego Roku w Bazylice rozbrzmiewały kolędy w wykonaniu Kalwaryjskiej Orkiestry Dętej.

Kalwaryjska  Orkiestra Dęta po raz kolejny dała doskonały koncert w Klasztorze Kalwaryjskim pod batutą Kazimierza Gromady zagrała  najpiękniejsze polskie kolędy oraz amerykańskie standardy Bożonarodzeniowe.

Koncertowi towarzyszyła wyjątkowa muzyczna atmosfera, a piękno koncertu sprawiało, że muzycy zagrali zgromadzeni tuż przy szopce Kalwaryjskiej, która jest jedną z największych i najpiękniejszych szopek Bożonarodzeniowych w Polsce.

Muzyków przywitał Ojciec Antoni Kluska – Wikary Klasztoru, mówił o jej historii, a Orkiestrę określił jako Klasztorną, bowiem właśnie ta orkiestra towarzyszy wszystkim  większym uroczystością jakie odbywają się przy Klasztorze.

Już po zakończeniu koncertu kapelmistrz Orkiestry Kazimierz Gromada, podziękował za gościnę zakonnikom i wszystkim przybyłym, życzył też wszelkiej pomyślności na Nowy Rok.

Kalwaryjska Orkiestra przygotowała prawdziwą ucztę dla ucha i ducha, dając blisko godzinny koncert poza tradycyjnymi kolędami muzycy zagrali też takie jak standardy jak: White Christmas, Jingle Bells, Christmas Gif, a na zakończenie publiczność nagrodziła muzyków gorącymi brawami.

W sobotni wieczór  na dorocznym spotkaniu opłatkowym w kalwaryjskim Sanktuarium zebrali się przewodnicy kalwaryjscy oraz organizatorzy i kierownicy asyst i orkiestr. Mszy św. w ich intencji, w intencji ich rodzin oraz w intencji zmarłych przewodników kalwaryjskich, przewodniczył kustosz sanktuarium o. Azariasz Hess. Obecny był także opiekun kalwaryjskich przewodników o. Antoni Kluska, wikary klasztoru.

W homilii O. Kustosz podkreślał, że kalwaryjscy przewodnicy, organizatorzy i kierownicy asyst i orkiestr są prawdziwymi świadkami wiary.

Być świadkiem to znaczy zapalać w innych światło wiary i zachęcać, by tę wiarę w bardzo konkretny sposób okazać poprzez przybycie na Kalwarię, uczestniczenie w procesjach, chwalenie Pana Boga grą na instrumentach, poprzez uczestnictwo w tych przepięknych i jedynych asystach, które na Kalwarię przybywają – mówił Ojciec Kustosz 

Zaznaczył, że być świadkiem oznacza także być kontynuatorem tradycji i uczestnikiem „sztafety wiary”, w której przekazywane jest duchowe dziedzictwo, pielęgnowane w kalwaryjskim Sanktuarium.

Każdy z kalwaryjskich przewodników został namaszczony. Każdy z was może pokazać w swoim życiu taki moment, w którym ktoś go namaścił, bo bardzo często przewodnicy kontynuują tradycje rodzinne – tłumaczył O. Kustosz. To namaszczenie, jego zdaniem, wynika z pragnienia, by tę tradycję ponieść dalej i przekazywać kolejnym pokoleniom. Jesteście namaszczeni i tego nie wymażecie. Kiedyś, gdy Pan Bóg was wezwie do siebie, to namaszczenie może się stać bardzo konkretną przepustką do nieba

Już jutro w poniedziałek 4 stycznia będzie można wysłuchać kolęd w wykonaniu Eleni. Piosenkarka na zaproszenie Ojca Kustosza w Kalwaryjskim Sanktuarium, wykonana najpiękniejsze polskie kolędy.

Eleni wystąpi w Klasztorze w poniedziałek 4 stycznia o 18:30.