Gmina Kalwaria Zebrzydowska planuje stworzyć dla seniorów dom opieki, kalwaryjska delegacja odwiedziła kęcką placówkę, to ona ma być przykładem jak należy stworzyć dobry Dom Seniora „Wigor”.

O wizycie burmistrza Augustyna Ormantego informuje strona internetowa Urzędu Miasta w Kętach, póki co o tej wizycie magistrat milczy.

Pomysł stworzenia Domu Seniora w Kalwarii Zebrzydowskiej to nowy pomysł burmistrza, wcześniej nie było takich planów, na razie nie znamy bliższych szczegółów gdzie by miała powstać taka placówka.

Samorządowcy zawitali do domu seniorów tuż po godz. 11. Wraz z pracownikami Gminy Kęty,  burmistrzem Rafałem Ficoniem i kierownikiem placówki Moniką Kaczmarczyk dokładnie przyjrzeli się placówce zwracając szczególną uwagę na: rozmieszczenie pomieszczeń, wyposażenie sal, gabinetów i łazienek. Kierownik Domu opowiedziała gościom o organizowanych tu zajęciach oraz wymieniła specjalistów, którzy je prowadzą – informuje Urząd Miasta w Kętach

Kęcki dom seniora funkcjonuje od końca października 2015 r. od poniedziałku do piątku, sukcesywnie przyjmując nowych podopiecznych.

Jest jedną z ponad stu placówek w Polsce, w której niepracujące osoby powyżej 60 roku życia mogą codziennie pod okiem terapeutów i animatorów spędzać wspólnie czas wolny.

 

Warto w tym miejscu przypomnieć inicjatywę Stowarzyszenia Bene Factum, zapoczątkowaną w 2008 roku. Ideą naczelną działalności Stowarzyszenia jest utworzenie Domu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Długoterminowego dla obłożnie i przewlekle chorych, jak również dla osób starszych wymagających opieki.

Dom ten powinien pomieścić około pięćdziesięciu łóżek dla osób z dużym ograniczeniem samodzielnego funkcjonowania, gdyż jest to najbardziej zaniedbana grupa chorych w naszym kraju, a niestety brakuje dla nich miejsc w placówkach opiekuńczych. Głównym przedmiotem działania będzie świadczenie całodobowych usług pielęgnacyjno-opiekuńczych, rehabilitacyjnych, terapii zajęciowej, a ponadto zapewnienie kontynuacji leczenia farmakologicznego, dietetycznego oraz prowadzenie edukacji zdrowotnej pacjentów i ich rodzin – od początku działalności tłumaczy Stowarzyszenie Bene Factum

Być może uda się połączyć siły i plany Gminy i Stowarzyszenia Bene Factum, wtedy szanse na to, że taka placówka powstanie zapewne wzrosną.

{Foto: kety.pl}