Zakaz spożywania napojów alkoholowych

Radni na najbliższej Sesji wprowadzą zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych terenie Kalwarii, zakazem objęty zostanie rynek, planty, ulica 3 maja.

Mieszkańcy Kalwarii od lat uskarżali się na osoby, które w miejscach publicznych spożywały piwo czy też inne mocniejsze napoje.

Miejscem które upodobali sobie wielbiciele napoju chmielowego czy też innych „siarczystych win” były kalwaryjskie planty, położone w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła parafialnego i pomnika Jana Pawła II. Takie obrazki nie były dobrą wizytówką Kalwarii Zebrzydowskiej.

Teraz ma to się zmienić magistrat przygotował projekt uchwały, który zakłada wprowadzenie w centrum Kalwarii zakaz spożywania napojów alkoholowych, zakazem zostanie objęty  rynek, planty, ulica 3 maja.

Spożywanie napojów alkoholowych w miejscach publicznych nie przeznaczonych do tego celu wpływa negatywnie na ogólny wizerunek miasta. W sposób szczególny dotkliwy i uciążliwy z problemem tym mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej mają do czynienia, na terenach które objęte są ścisła strefą konserwatorską – można przeczytać w uzasadnianiu do uchwały i dalej Rynek stanowiący centrum życia społecznego miasta, planty, liczne ławeczki nie mogą być miejscem spotkań „przy alkoholu”

W ostatnim czasie poprawił się wygląd plant, jednak ciągle straszą ławeczki (foto), warto by w magistracie zastanowiono się nad ich wymianą, bo połamane ławki chluby też nie przynoszą.

Wejście w życie nowej uchwały z dnia na dzień nie poprawi sytuacji, mieszkańcy wielokrotnie zwracali też uwagę na zwiększenie patroli policji w tych newralgicznych miejscach.

Obszar objęty zakazem, wg. przygotowanej uchwały:

 • Zakaz spożywania trunków w miejscach publicznych to normalna rzecz w całym kraju i w innych miastach nikt nie protestuje, nie widzimy w tym nic złego.

 • sadasd

  Ciekawe kto to będzie egzekwował? Policja boi sie meneli do radiowozu wsadzic bo potem tydzień auto wietrzyć muszą. Kolejny żenujacy pomysł Ormantego.

 • Miś kolargol i pszczółka Gucio

  a czy drodzy komentatorzy wiedzą że wszystkie lump z Kalwarii..Kwaśny i spółka dostają kasę za to że są chorzy na alkoholizm.. 🙂 panie z gminy im załatwiły żeby nie trzeba było im kasy dawać na utrzymanie.. więc miasto im tylko sponsoruje mieszkanie na bugaju i obiadki pod kasztanami 😀 na winko czy fox’a sobie uzbierają stojąc pod kebabem.. wiecznie napruci.. i ciekawe gdzie piją hmm i ciekawie co teraz z tym nasza szanowna policyja zrobi czy będą jeździć w koło rynku i czaić się żeby komuś mandat za pasy wlepić czy może zaczną przestrzegać nowych zarządzeń rady miasta które defakto obowiązują wszystkich tylko nie elity pijackiej w kalwarii.

 • ww

  Ogólny zakaz spożywania alkoholu jest. Jakoś „nie stali” bywalcy mogą dostać mandat za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, ale „stałym” bywalcom nic się z tego nie robi. Co z tego, że będzie zakaz na plantach i 3 Maja, skoro pójdą pić w inne miejsce? Zakaz nie będzie obowiązywał parkingu za pawilonem, ul. Rzeźnianej, al. Jana Pawła, parkingu przy banku Pekao. A dla nich to nie będzie problem przejść w inne miejsce. Uważam, że to niestety nic nie zmieni 🙁

 • root

  Uchwała RM ma sens jedynie odnośnie plant, bo tych nie da się zakwalifikować do parków/ulic/placów. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości w art 14 ust 6 stwarza gminom taką możliwość aby dowolnie rozszerzyć jej zakres.

 • AA

  O jakiej luce w ustawie piszesz?

 • weider

  Ten pomysł, który będą uchwalali radni przedstawiłem już 4 lata temu na spotkaniu z poprzednimi włodarzami. Poprosiła o doradę w tym temacie pani V-ce Burmistrz Cimer. Niestety prawnik Wieroński oceniając pomysł stwierdził „nie można wszystkiego zabraniać paragrafami” – pomysł więc umarł. Brawo dla Radnych, że teraz postanowili uzupełnić lukę w ustawie. Mam nadzieję, że nie zapomnieli też o konieczności ustawienia tablic informujących, że w tych miejscach obowiązywać będzie całkowity zakaz spożywania alkoholu, bo w przeciwnym razie ich przepis będzie martwy, a każdy wniosek do sądu o ukaranie upadnie.

 • mem

  Policja zwróci im uwagę, a oni i tak sobie z tego nic nie zrobią. Karę jeśli jakąkolwiek na nich nałożą to i tak nie zapłacą. Dla radnych to będzie bezsensowna strata czasu w czasie sesji, ponieważ nie zrobi to wrażenia na naszych kalwaryjskich miłośnikach napojów wyskokowych, a i tak już przepis taki w Polsce obowiązuje.

 • AA

  Ustawa z dnia 26 października 1992 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
  (tekst jednolity: Dz. U. 2002 r. Nr 147 poz. 1231)

  (tekst ujednolicony)
  .
  .
  2a. Zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w
  parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w
  punktach sprzedaży tych napojów.

  Po jaką cholerę zajmować się tymi sprawami.

 • kk

  Z tego co mi się wydaje w miejscach publicznych jest jest ogólny zakaz spożywania napoi alkoholowych więc poco jakieś uchwały?? Bo jak nie ma o czym to się obraduje o byle czym. Proszę tylko odpowiedzieć mi na pytanie co z osobnikami spożywającymi tam alkohol mowa o stałych bywalcach tych ławek im mandatów się nie daje ponieważ są bez robotnymi i i tak nie zapłacą