wojsko1

Na wczorajszej Sesji radni otrzymali zaświadczenia o zwolnieniu ich z powołań mobilizacyjnych do wojska w razie wojny. W drugą drugą stronę idą mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej, którzy organizują się Oddział Obrony Terytorialnej „Skała”.

Sesja miała mocne wojskowe otwarcie, na Sesję przybył szef oświęcimskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk Wojciech Fałkowski.

Radni najmłodsi wiekiem formalnie zdolni do służby wojskowej otrzymali od komendanta zaświadczenia o zwolnieniu ich z powołań mobilizacyjnych do wojska w razie wojny. Oznacza to nic innego jak fakt, że radni: Marcin Zadora, Tadeusz Stela, Mirosław Faber, Paweł Hebda, Piotr Janusiewicz, Robert Mikołajek i Marcin Ożóg w czasie mobilizacji, wojny postaną w domach.

Zgodnie z ustawą z obowiązku mobilizacyjnych mogą być zwolnieni między innymi radni, jednak od tego przywileju każdy radny może odstąpić i zdeklarować, że jednak chce być włączony do wojska i bronić Ojczyzny w razie konfliktu zbrojnego.

Co ciekawe w zupełnie inną stronę idą mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej, jak wiemy w Kalwarii rozpoczyna działalność Oddział Obrony Terytorialnej „Skała”. Poszukiwani są mężczyźni zainteresowani działaniami o charakterze wojskowym i dobrą sprawnością, chcą bronić naszych granic przed wrogiem.

Oddział Obrony Terytorialnej „Skała”, powstał z inicjatywy Bartosza Gałkowskiego i właśnie rozpoczyna działalność Obrony Terytorialnej w naszej gminie.

Do tej formacji poszukiwani są mężczyźni zainteresowani działaniami o charakterze wojskowym. Powinni posiadać przynajmniej średnią sprawność fizyczną, którą chcą i są w stanie rozwijać oraz charakteryzować się silną wolą i wysokim poziomem samodyscypliny

To nie jedyne militarne akcenty wczorajszej sesji ppłk Wojciech Fałkowski wręczył burmistrzowi Augustynowi Ormantemu złoty, Medal „Za zasługi dla obronności kraju”.

Szef oświęcimskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień zapowiedział ćwiczenia z zakresu obrony terytorialnej odbędą się w maju w Kalwarii, ma zostać przeprowadzona symulacja przejazdu wojsk zaprzyjaźnionego państwa.

 

 • wojak

  a to nie jest czasem Rysiek z Klanu?

 • tutti

  medale fazi nie dostaje sie za friko, ale ty pewnie tego nie wiesz bo masz fazę po mocarzu, super jełop z ciebie ha ha

 • Fazi

  Jak zwykle kolesiostwo, burmistrz zatrudnia w urzędzie emerytowanego pułkownika a ten załatwia mu medale.

 • Lesio

  O właśnie powinni dostać od razu bilety do Anglii albo gdzieś tam najlepiej do Afryki a po zakończeniu ewentualnych działań wojennych wrócić do kraju jako najwięksi patrioci k…a jego mać