W sobotę na Bugaju Zakrzowskim pod kaplicą Św. Antoniego, grupa Płuca Kalwarii zaprosiła do wspólnego sadzenia drzewek mieszkańców  Kalwarii, Stryszowa i okolic, sadzono las na   powierzchni ok. 1 ha.

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało oprócz rodzin i pojedynczych osób, też kilka większych  zorganizowanych grup dzieci ze stryszowskich szkół czy też podopieczni z WTZ z Zebrzydowic.

Organizatorzy tłumaczą, że chętnych do sadzenia  było   tak   wielu,   że   akcję   zakończono   około   godziny   13:00  mimo, że zaplanowano ją do 15:00, szacują że udział w tej akcji wzięło od 100 do 200 osób.

Jednym z celów  akcji Pokonaj smoga  nad Małopolską była potrzeba zwrócenia się do władz   naszego województwa i ościennych gmin z apelem o podjęcie aktywnych działań zmierzających do ograniczenia skutków zanieczyszczania powietrza przez tzw. niską emisję wyziewy z kominów gospodarstw domowych – mówi Jarosław Leski z Płuc Kalwarii

Zbierano też  podpisy pod petycją do władz – Płuca Kalwarii domagają się wprowadzenia norm dla kotłów i paliw używanych w domach.

Ekolodzy z Płuc Kalwarii przedstawili też dekalog dbającego o powietrze: 1. Nie spalam śmieci i odpadów produkcyjnych, 2. Nie palę gum i plastików, 3. Nie spalam „mułu”, 4. Nie będę palił „flotem”, 5. Będę segregował odpady, 6. Ocieplę budynek i uszczelnię okna, 7. Nie będę marnował energii, 8. Wymienię stary piec, 9. Będę dbał o sąsiadów bo oni wdychają to co spalam, 9. Wyłączę zbędne urządzenia elektryczne (grzałki piecie, a nawet oświetlenie).

Jesteśmy zdania, że jako społeczeństwo musimy się obudzić, musimy działać. Pierwsze symptomy zmian już istnieją. To że ktoś przestaje spalać śmieci, to że ktoś zmienia piece, to że ktoś chce zwrócić uwagę sąsiadowi, który też pali te śmieci. To że władze zaczynają się interesować, że zaczynają dostrzegać ten problem – dodaje  Jarosław Leski z grupy Płuca Kalwarii.

Akcja została zorganizowana wspólnie z Nadleśnictwem  Andrychów, w czasie jej trwania zorganizowano festyn ekologiczny wystąpił folklorystyczny „Mali Stronianie”, a dobrą muzykę zapewnił Albin, a panie z „Gościńca 4 żywiołów” przygotowały poczęstunek.  zespołowi folklorystycznemu:  za  wspaniały występ.

Płuca Kalwarii podkreślają, że sadzenie drzewek miało być symboliczną walką o czyste powietrze, już zapowiadają kolejne akcje , mówią że akcja zbierania  podpisów pod petycją została rozpoczęta i będzie kontynuowana w maju  i czerwcu.         

Akcja zbiegła się w czasie z wynikami pomiarów powietrza jaka jest prowadzona w Kalwarii Zebrzydowskiej w miesiącu styczniu odnotowano najwyższe zanieczyszczenie pyłem PM10 wynoszące 382% normy.  Natomiast w lutym stężenie maksymalne pyłu PM10 było przekroczone aż 16 krotnie. Dane te pochodzą z „Informacji   o     zanieczyszczeniu     w   województwie     małopolskim”     zebrane  i   opracowane  przez Wojewódzki  Inspektorat ochrony Środowiska w Krakowie.

{Foto: Płuca Kalwarii}

  • rotary

    Takiego wybrali wlodarza miasta ludzie w WYBORACH to teraz przekonuja sie co to znaczy.

  • mipari

    W Wadowicach juz nawet ludzie protestowac nie moga,sterujacy papiezowicami calkowicie opanowali to miasto i wszelkie objawy sprzeciwu groza cela lub kara grzywna.Wstrzasajace ale prawdziwe poczytajcie ich portal dzisiejszy