Ekipa Busem do marzeń w walentynkowy weekend zapraszała mieszkańców Pragi na Światowe Dni Młodzieży, które już w lipcu odbędą się w Krakowie.

Bazą wypadową do wszystkich działań stała się franciszkańska parafia Matki Bożej Śnieżnej, w której dokładnie przed 405 laty zamordowanych zostało czternastu Braci Męczenników Praskich. W dniu ich uroczystości 15 lutego do Pragi przyjechał także Biskup Damian Muskus.

Reprezentacja kalwaryjskiej młodzieży pierwszy raz wyruszyła w drogę tak licznie i międzynarodowo. Poza dziewiętnastoma wolontariuszami z parafii św. Józefa w Kalwarii, u Matki Bożej Śnieżnej pojawiły się jeszcze Theresa, Kristina i Jana – dziewczęta poznane przez nas w czasie pierwszej podróży na Południe Europy, jeszcze w wakacje.

Ekipa busiarzy wyjechała z Kalwarii Zebrzydowskiej w czwartek, 11 lutego. Tego samego dnia wieczorem zameldowali się w Pradze.

Piątek, sobota i niedziela były czasem na raban na mieście, czyli ewangelizację w duchu walentynek. Na praskim Starym Mieście zabrzmiały radosne pieśni, a zainteresowani przechodnie poza informacjami o ŚDM dostawali zaproszenie „Miłość Twojego życia czeka w parafii Panny Maryi Śnieżnej!”.

Przy kolorowym Busie stworzony został także specjalny punkt info o Światowych Dniach Młodzieży, gdzie ciągle trwał dyżur wolontariuszy.

W niedzielę przed południem wolontariusze podzielili się także na mniejsze zespoły i ruszyli do czterech parafii na terenie miasta. Jedną z nich była parafia polskojęzyczna, gdzie po Mszy świętej odbyło się też spotkanie z osobami, które są już zgłoszone na ŚDM. Dzięki pomocy ojców z goszczącej parafii, udało się przygotować modlitwy i ulotki w języku czeskim, a także nauczyć poprawnej wersji czeskiego hymnu.

Wielu ludzi spotykanych na ulicach nie miało z Kościołem zupełnie nic wspólnego, dlatego to „polowe” spotkanie z wolontariuszami ŚDM było ich pierwszym kontaktem z tego rodzaju wydarzeniem. W ich oczach widać było zdumienie, kiedy pytając tańczącą na Rynku młodzież „co co chodzi?” dostawali odpowiedź „przyjdź do kościoła, a zobaczysz”. Część skorzystała z zaproszenia i pojawiła się u Panny Śnieżnej na Adoracji Najświętszego Sakramentu w niedzielny wieczór – mówią młodzi z Busa do Marzeń

W poniedziałek miały miejsce obchody Uroczystości ku czci Braci Męczenników Praskich, na których pojawił się ojciec biskup Damian Muskus. Wcześniej wraz z młodzieżą z Polski wziął on udział w konferencji prasowej, na której odpowiadał na wszelkie pytania dotyczące lipcowych wydarzeń – było ich dosyć sporo.

W Czechach w ostatnich latach widać coraz większą ilość wiernych powracających do Pana Boga, dlatego też ŚDM jest dla nich wielką szansą. Grupa z Czech w czasie Dni w Diecezji odwiedzi Gniezno, by potem udać się do Krakowa – dodają młodzi z Busa do Marzeń

Młodzi z Busa wizytę w Pradze zakończyli we wtorkowe przedpołudnie, żegnając się z gospodarzami – proboszczem, ojcem Antonim i koordynatorem całego pobytu – ojcem Eliaszem.

Na pięć miesięcy przed Światowymi Dniami Młodzieży do naszych południowych sąsiadów dotarła wieść, że są w Krakowie oczekiwani.

Wolontariusze z Kalwarii mają nadzieję, że dzięki ich obecności w stolicy Czech więcej młodych pojawi się w Krakowie i spotka z najważniejszym organizatorem – Jezusem Chrystusem.

{MB}